Gaaisckieting, in Domburg, ZEEUWSCHE OMROEP 25 Hallo hallo hier is de persdienst van den officieelen Zeeuwschen Omroep. Het verder vertellen van deze berichten, in welken vorm ook, is geoorloofd. Men meldt ons uit Ierseke, dat ten nadeele van een drietal kleine tuinders uit de tuinen aan den Kakeldam een hoeveelheid vroege aardappelen is ontvreemd. Het schijnt met de te vroeg groeiende aardappels net te zijn als met de te vroeg zingende vogeltjes ze zijn voor de poes Uit Goes seint men ons, dat daar in het holst van den nacht vier dolende ossen op de Groote Markt verschenen. De politie, zich ondeskundig voelend, vatte deze zaak niet bij de horens en daar het te lang zou hebben geduurd voor er marechaussees, die wel met Ossenaren kunnen omgaan, aanwezig waren, heeft men een slagersjongen de beesten naar een stal laten drijven. De V.V.V. zal natuurlijk het logies wel betaald hebben. Een partij kurkdroog vlas, dat ter „laving" was uitgelegd op een weide te Clinge, is in vlammen opgegaan. Het partijtje brandde bepaald reeds van dorst voor de „laving" tot stand kwam. Na den welgeslaagden oliebollendag is te Middelburg nu weer een wafeltjes dag gehouden. 't Is met de liefdadigheid in onze provinciale hoofdstad tegenwoordig „voor den bakker". Onder Ierseke is vorige week, wegens motordefect, een Koolhoven-vliegtuig in een tarwe-veld geduikeld. Een provinciaal blad met tegenwoor digheid van geest plaatste het bericht niet onder „Ongelukken" in de Gemengd Nieuws-rubriek, maar onder het kopje „Land- en Tuinbouw" Uit Veere bericht men ons, dat het zware gewicht van het stadhuis-uurwerk naar beneden is gevallen en met een ver8chrikkelijken slag op den zolder vlak boven de secretarie terecht kwam. Deze rustverstoring heeft zooveel stof opgejaagd, dat de ambtenaren ter secretarie op gemeentekosten naar een wasscherij mogen, zoodra hun ze-- nuwen den schok te boven zijn. Uit dezelfde plaats telefoneerde men ons, dat voortaan het stadsvuil niet meer wat de gewoonte was geworden in de Noordzee mag worden geworpen. De demping van de Zuiderzee baart de landsregeering voorloopig genoeg zorg In Zeeland is opgericht een kring Walcheren van Vetplanten. Eenige provinciale dikzakken schij nen^ ook een organisatie voor hun soortgenooten te willen stichten De door de V.V.V. te Axel georgani seerde wedrennen bezorgden de ver- eeniging een strop van ongeveer 200. Hardloopend ten ondergang Hier is nu niets meer aanwezig. Tot de volgende week. dames en beeren Zeeuwsche folklore. Steeds zeldzamer treffen we in Zeeland nog een overblijfsel van oude gebruiken. Zoo in Domburg (en ook in Westkapelle) het oude schuttersgilde, dat, al lijkt de vereeniging van haar ouden roem veel- te hebben ingeboet, nog jaarlijks zijn kunnen demonstreert op de schietbaan achter het oude Schuttershof. In de rommelende trommels, in de ■mooie witte dracht, in het lustig ledigen der glazen kunnen we niet meer zien het oude roemrijke feest van de gilde, dat zoo vroolijk wordt geteekend in het lied „De gilde viert". Maar toch moeten we iedere poging, om een overblijfsel dezer oude gebruiken in eere te houden, op prijs stellen en zouden we gaarne willen, dat, wanneer hier of daar nog een dergelijk gebruik bestaat, we daarvan eens werden op de hoogte gesteld, omdat het altijd wel de moeite waard is, met enkele foto's in „Ons Zeeland" de aandacht op de,ze volksgewoonte te vestigen. Hier worden de reeruteu, de nieuwelingen, met schoensmeer van een snor voorzieti, voor het vertrek van het Marktplein. waarna de glazen worden gevuld en het gildehier wordt geschonken. Een der schutters in zijn karakteristieke houding legt tuin voor het schot De attributen y later doelwit der schutters, worden meegedragen. Overzicht van de schietbaan achter het Schuttershof

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 25