DE FEESTEN TE 's-HERTOGENBOSCH Ho text Een hoek der basiliek vóór de restauratie. (~nj ODFRIED de III had "altijd zeer veel vermaak te Órteii gevonden. Hij had in het midden der bos- schen, die daar omstreeks waren, 'n Kasteel gestichtDit gaf oorzaak, dat veele menschen zich mede bij of omtrent dat Kasteel ter neder zetteden, Godfried werd hierdoor bewogen die huizen en zijn Kasteel met wallen en graften te doen om ringen. Dit geschiedde inliet jaar 1184. De Prins Hendrik, zoon van Godfried, die eene reiz naar het Heilige Dand gedaan had, vondt bij zijne terugkomst zijnen vader zeer ver zwakt en ziek, waarom deze, zijnen zoon in het jaar 1185, het voornaamste bestier van zijne zaaken overgaf." Aldus verhaalt Mr. Johan Hendrik van Heurn in zijn Historie van Stad en Meijerije van 's-Hertogenbosch. Natuurlijk is er over den datum van de stichting der stad in gemoedelijk Brabant- schen trant wat gekibbeld, maar de Bos schenaren erkennen nu eenmaal in Hertog Hendrik, die in 1196 vrijdom van rechten voor zijne stad verwierf, den eigenlijken stichter. Wie van beiden, vader of zoon, het be langrijke feit voor zijn rekening mocht nomen is een zaak die de historici wel zullen uitmaken, voor ons is 't genoeg, dat er in de grijze oud heid aan de boorden van den Dommel een vriendelijke stad is geboren, dio 't in de mid deleeuwen als geduchte concurrente togen groote zustersteden kon opnemen en die thans nog als een klein, doch interessant centrum van gewestelijke cultuur meetelt onder de voorname steden van ons land. 's-IIertogenbosch gaat zijn zevenhonderd- vijftigsten verjaardag vieren en wel op een wijze, die het aan zijn reputatie als vroolijk- feestende stad verplicht is. 't Arrangeeren van feesten zit er in 't bloed. Dat gaat gepaard met een opgewekt heid en blijden zin, met een gewapper van banieren, een klank van bazuinen en kleui- van gewaden, dat het niet moeilijk valt de nabijheid van Vlaanderen te voelen. Er klauwt een zelfde leeuw in 't Brabantsche wapen als in 't Vlaamsehe het voert dezelfde kleuren, het goud en het zwart. En er zijn rijke herinneringen aan oude vriendschap, aan stoeten en mirakelspelen, aan gezamenlijke feest maaltijden en aan de weelderige dagen waarin de rederijkers van Den Bosch naar Brugge of Antwerpen trokken om er op de markt hun spel te spelen. Dan kwamen ze gelauwerd terug en vertelden van hun Vlaamsehe vrienden en brachten in den loop der tijden heel wat Vlaamsehe stop woorden mee, waarmee 't ronde Brabantscli werd gespekt. Of de twijfel 1184 of 1185 is uitgevochten of niet, in 1935 herdenkt Den Bosch den strengen Hertog Hendrik en huldigt zijn nagedachtenis op gedenkpenningen, reclameplaten, sluitzegels, theelepeltjes, manchetknoopen en op alle dmgen, die ruimte bieden om den Gothiker met paard en al te eonterfeiten op de manier zooals Derkin deren het deed in de schoonste van zijn twee wandschilderingen voor het Bossche stadhuis. In het middelpunt der feestviering staat de basiliek, waarin de vrome geest onverflauwd voortleeft rondom het wonderbeeld der Lieve Vrouw. De historie is doorweven van mirakelen en dankoffers. Ze vormen den inslag waarover de gouden draden zijn gesponnen van het kunstleven. Die vrome traditie zal herdacht worden door de opvoe ring van „Beatrijs" tegen 't loofwerk der wondere basi liek. Een mimisch spel, een pieuze legende, die gespeeld wordt door dilettanten en waarin Jan Musch en Mary Smitshuijzen de hoofdrollen vervullen, terwijl Hans van Meerten de regie voert. Het kantwerk der basiliek zal in de zomeravonden worden belicht en Toon van Balkom zal 't fraaie carillon oude Middeleeuwsche liederen doen zingen. Een hoogtepunt zal worden de uitvoering van Diepen- brock's Missa „In die festo" op 7 en 21 Juli door het kathedrale koor en het Koninklijk 's-Hertogenbosch Man nenkoor, terwijl Louis van Tulder de soli zingt en de bekende Bossche organist Piet Horman het geweldige orgel bespeelt. Het is een fijne gedachte om door deze uitvoering den roem der stad, de oude St. Jan, als hoofd motief in 't midden der feestviering te plaatsen. Diepenbrock heeft een voornaam deel van zijn oeuvre in Den Bosch gecomponeerd. Ook zijn Te Deum zal worden gezongen onder leiding van Rob. Gevers door het Bosch Gemengd Koor. Prof. Smijers bewerkte voor die uitvoering tevens eenige oude gezangen, die in de verzameling van drukkenen handschriften der illustre Lieve-Vrouwe-Broeder- sehap zijn gevonden. Het muzikale deel van het feest programma wordt nog verrijkt door het dameskoor Arti

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 2