:,v,f centrum van gezelligheid en vermaak. In korten tijd groeide daar aan de Oude Hekellaan, 't plekje waar voorheen een boomcnrij stond, waarvan de kruinen zich als een kathedraal-gewelf naar elkander bogen, een intiem miniatuurstadje met het kunstmatig glacis der eeuwen, met schilderachtige hoekjes en veelbelovende stami- neekes. Een oude poort, die ons, volwassen Bosschenaren, doet denken aan den tijd, dat we aan de hand der kinderjuf door 't origineele model wandelden en luisterden naar 't kelderachtige geluid, dat onze jeugdige voetstappen maakten, sluit het stadje af. Het zal er dreunen van de muziek der concerten en festivals en niet minder van do trommen der gildeschutters, die in grooten getale, gepluimd en geharnast, verschijnen zullen. Dilettanten der stad zullen op 't tooneel van Oud-'s-Hertogenbosch de bezoekers vergasten in afwisseling met muziekuitvoeringen. Den Bosch zou Den Bosch niet zijn als het humoristische element achterwege bleef. Daarom heeft Nico de Rooy Jr. zich er tot- gezet een revue te schrijven die voor den lach zal moeten zorgen Niet, dat die lach kunstmatig moet worden gewekt, want als er twee Bosschenaars bijeen zijn, onverschillig op welk deel van den aardbol, wordt er gelachen. Twee is dus voldoende. We behoeven dus niet te vragen wat er met den humor gebeuren zal als er tienduizenden te zamen feest vieren. Ma,ar, een revue, lichtelijk satyrisch. lichtelijk JHen hoveling uit „DegelaarsdeKater" en Charitati onder directie van Joop Goossen. Ook de schilderkunst krijgt in de stad van Jeroen Bosch en van Tulden een beurt. Daarvoor heeft het Centraal Museum zijn prachtige hal afge staan. Brabantsche en in Brabant werkende schilders zijn uitgenoo- digd om hun werken in te zenden op initiatief van den onvermoeiden conservator Karei Azijnman. Tus- schen de fragmenten der St. Jan en onder de eerbiedwaardige gilde - vaandels hangen de schilderijen der moderne kunstenaars, voor een goed deel landschappen uit Brabant, gezichten uit de jubilee- rende stad en portretten van be kende figuren uit stad en gewest. Een expositie van religieuze kunst, waarbij vooral de nadruk is ge legd op de rol, die de Zuidelijke Nederlanden daarin spelen, zal eveneens een interessant deel van het programma worden. De archi tect P. van Kessel ontwierp Oud- 's-Hertogenbosch. een onmisbaar Een rattenvanger in den vooravond van het kinderspel. Een dienster bij den kindermaaltijd. De koninklijke kok uit „De gelaarsde Kater' wijsgeerig en lichtelijk sentimenteel, is traditie. Revues werken zelfs aanstekelijk op den outsider, die, ofschoon onbekend met de locale politiek, genoeg stof tot lachen vindt in de manier waarop de dingen worden gezegd. Eindelijkde wijkfeesten. Iedere wijk is in actie, al maandenlang. Vooral werd gezorgd voor de hoop des vaderlands. De kinderen krijgen de volle beurt. Kees Spierings bedacht een „Kinderjubel rond een oude Stad" en hij deed het geestdriftig, met een staf van medewerkenden. Boor enorme „reuzen" worden de kinderen naar bed gejaagd. „Rat tenvangers" zoeken hen later weer op en lokken met gekweel van schalmeien en gevedel de kleinen naar de rotsen die, als in Hameln, opensplijten en waarachter op groote gedekte tafels hun de goede gaven des lands toelachen. Diensters in bonte kleedij dragen het lekkers aan. Den dag, die daarop volgt, wordt op 'n enorm tooneel onder de lucht (die blauw zal zijn en vol zon, zooals we hopen) het sprookje van „De gelaarsde Kater" opgevoerd, met een koning, een prinses, een markies van Carabas, een toovenaar en trotsche hovelingen van diverse pluimage, 't Zal spelen in een rotstuin op 't Emmaplein, in de décors en costumes die schrijver dezes er voor teekende. 't Zal eindigen met de reidansen der kinderen. Marinus Ogier leidt dat alles muzikaal, de balletmeester Michels zorgt voor de choreographie, Kees Spierings regisseert. Ook op Oud-'s-IIertogenbosch is nog een uitvoering van dit spel van Anton van de Velde te wachten. De reuzen ijzeren-man, -vrouw en -kind. Dit korte overzicht der feestelijkheden belooft dus meer dan één mooien dag. En wie nu, in de dagen der voorbereiding, de stad aandachtig doorwandelde, die voelde het feest naderen. Hij hoorde het in de conversatie, hij zag het aan de gezichten. Daar zat iets in de lucht, daar was iets op til. Burgemeester van Lanschot gaat triomfen vieren nu de Bossche Maagd haar zevenhonderdvijftigsten verjaardag viert. Zijn stad is er dan ook bij uitstek voor geschikt. Een rijke historie, een tintelende humor, een overvloed van schilderachtige plekjes, zin voor tooneel, muziek en beeldende kunst. Ik begrijp dat Herman van den Eerenbeemt, de feest-dictator, de algemeene leider, onmiddellijk bereid was om zijn verantwoordelijken post te be zetten. Den Bosch is een stad van vele mogelijk heden en hij, de Brabantsche Amsterdammer, weet dat zoo goed als allen die er met belangstelling hebben ge woond. Stapels werk liggen op zijn bureau, maar hij stapt er bewust en kordaat over heen en houdt de teugels vast in de hand. Een voornaam deel van het progfamma is op zijn initia tief gevormd. Als de jubileerende stad bij het verschijnen van dit artikel de feestenreeks heeft geopend, moge de zon ein delijk in zomer8chen gloed schijnen, want zij is er bij noodig. HERMAN MOERKERK. li et schoenlapperke uit De gelaarsde Kater.'

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 3