DOOR EEN DOLLEN HOND GEBETEN! 1885 - 6 Juli - 1935 Een merkwaardig jubileum Tafereel in het labora torium van Pauteur: in- enting van een knaapje met het serum tegen hondsdolheid. Naar 'n teekening uit den tijd dat, sinds het gunstig resultaat behaald met de behandeling van Joseph Meister, uit alle wind streken slachtoffers van hondsdolheid naar Pa rijs kwamen gestroomd In den nacht van den 6en Juli 1885, dus de juist vijftig jaar geleden, ontving voor eerste maal een menschelijk wezen een injectie tegen hondsdolheid met het serum, dat Louis Pasteur, een der grootste en meest verdienstelijke geleerden aller tijden, na vele experimenten als het juiste gevonden had. Het was de negenjarige Joseph Meister, uit den Elzas, die twee dagen tevoren door 'n dollen hond gebeten was en nu door zijn moeder in allerijl naar Pasteur in Parijs werd ge bracht, als den eenigen man van wien zij mogelijk redding verwachten mocht. Deze Joseph Meister is inderdaad, dank zij Pasteur's serum, volkomen genezen en leeft thans, een halve eeuw later, nog in blakenden welstand! Wij hebben den man gezocht, gevonden en aan het praten gebracht VIJFTIG jaar is liet thans geleden, dat, de Fransche scheikun dige 1 muis Pasteur, een der grootste weldoeners der mensclilieid, die ooit geleefd hebben, voor het eerst een menschelijk wezen met zijn serum tegen hondsdolheid behan delde en zoo den patiënt, een negenjarig knaapje. dat Joseph Meister heette, be hoedde voor de verschrikkelijke razernij die hondsdolheid heet en welke bij menschen, zij het soms na geruimen tijd, onherroe pelijk den dood tot gevolg heeft. II oevele menschenlevens zijn in de laatste vijftig jaren gered door de vinding van den genialen Franschman, hoevelen heeft hij voor het onnoem bare lijden van den doodsstrijd in kolderenden waan zin behoed Wij weten liet niet, doch dat hun aantal zeer groot is, niet alleen in Pasteur's vader land. Frankrijk, doch in alle deelen der aarde, valt niet te betwijfelen. Louis Pasteur behoort sedert veertig jaren niet meer tot de levenden, doch het knaapje, dat de eerste mensch was, die door hem van de hondsdolheid werd gered, deze Joseph Meister leeft nog. In hei Institut Pasteur te Parijs, waar zijn redder zijn onderzoekingen placht te verrichten en dat thans diens naam draagt, hoeft de thans 59-jarige Joseph Meister een vUrkkring gevonden. En het is daar. dat wij Joseph Meister hebben opgezocht, om uit diens mond de vele herinneringen te vernemen aan wat voor vijftig jaren voorviel. Ziehier het resultaat van het onderhoud met den man, die behalve getuige, ook een der hoofdpersonen was van datgene, wat zich thans een halve eeuw ge leden te Parijs afspeelde.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 6