it iv pp5? £23 21 De vijver achter het kasteel. He IJENRODE heeft een nieuwe bestemming gekregen. Het bestaat ongeveer 700 jaar, het heeft menige verandering meegemaakt, menigen heer gekend en menige verwoes- ondergaanhet heeft een rijke, wisselvallige avontuurlijke geschiedenis, het is meer dan eeiis met den grond gelijk gemaakt en door brand verwoesthet is een sterke beatting geweest die dikwijls een vinnigen strijd veroor- zr^kte het was het tooneel i ridderspelen en belege- het werd veroverd en verdhet is eigendom leest van ridders en rijke koplieden, het werd ver- irloosd en gerestaureerd, werd zelfs een meisjes (tschool, maar steeds bleef een merkwaardigheid l de mooie Vechtstreek, in dezen tijd een der in- kwekkendste en mooiste teelen van ons land, ral nu het weer is inge- ricit op 'n wijze, die den en burcht waardig is. ïrard Splinter van Ruweel Dfj 3 Él' ja, vaÉ 1 3» «ij «f i.r tefl MM* i 1 Een der mooie zalen van het kasteel. De wapenzaal. Tjhikele, jaren bleef de heer- lijklieid in dien droevigen toestand als een schril be wijs van de wisselvalligheid der tijden. Maar nog ging het niet voor altijd ten gronde voor f 40.000. werd het huis, althans wat er van over was, eigendom van jlir. Ortt, die duizenden besteedde om zijn bezitting werkelijk weer een heerlijk heid te maken. De heele Republiek der Nederlanden kende toen Nijenrode, waai de eigenaar als 'n vorst loefde en zijn gasten weelde en genoegens kon aanbieden, welke men in dien tijd niet op het land zou verwachten. Beroemd waren vooral zijn stallon J. Craandijk vertelt, dat de heer van Nijenrode op iederen dag der week met een ander zesspan uit rijden ging isabellen, getijgerden, appel grauwen, koolzwarten met witte kollen en voeten, kastanjebruinen, schimmels, enz. Ook deze glorie verging de glans verdween, maar het huis bleef bestaan, en nog trekt het mooie, groote kasteel de aandacht van iederen reiziger op den weg van Amsterdam naar Utrecht, waar men onwillekeurig even bewonderend stilstaat bij het statige gebouw met zijn voorname allure. Het zal ongetwijfeld veel bezoekers trekken, want sinds deze maand is het tegen entrée ter bezichtiging opengesteld. Door den kunst handel Goudstikker is het in stijl gestoffeerd met de schilderijen en beelden, met de antieke meubels en de wapenrustingen is het meer dan ooit een aantrekke lijke bezienswaardigheid geworden van de sinds eeuwen door velen gezochte en beminde Vechtstreek. liet iu de dertiende eeuw een stuk bosckgrond bij het tegenwoordige Breukelen rooien om er een slot te bouwen, dat weldra in de geschiedenis van dien tijd meesprak. De eigenaars van Nijenrode ver meerderden hun bezit door huwelijken, door ver overingen en schenkingen hun macht en invloed steeg en slonk al naar de krijgskans keerde in deze woelige dagen, al naar zij de gimst genoten van vorsten en hertogen. In 1481 werd het kasteel belegerd en half ge sloopt in 1511 werd het weer afgebroken, terwijl de be woner, Willem Torek, in Utrecht gevangen werd gezet; Nijenrode werd herbouwd, maar in het noodlottige jaar 1072 kwam de tegenspoed weer de groote toren werd opgeblazen, liet kasteel ver anderde in een ruïne, het park word een wildernis.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 21