K DEED HET NIET EXPRES LEUKE ZOMERTOI LETJES E NIEUWE LUXk| AMY GROSKAMP TEN HAVE: WAT ETEN WE DEZE WEEK? M /i7-ST/c EN„, NEDERL. FABRIKAAT Ti qrot orpafï voorhet'ZQtfde ge Cd 37 EE is een kopje gebroken Er is melk gemorst. Er is een scheur in moeders mooiste tafelkleedje. Er is een leugen verteld In welk huishouden met kinderen komen deze onheilen niet voor Wij moeders kennen dat. Bij al onze haastige drukte zuchten wij geïrriteerd hè, nu dat weer. En vaak te vaak straffen wij maar lukraak zonder onderzoek te doen naar den schuldige of naar de oorzaak, of zelfs maar naar de toedracht van het gebeurde. Er was eens een moeder met zes kinderen, die in zulke gevallen een raken klap uitdeelde aan diengene van haar kroost, die haar het eerst voor de voeten liep. Als het kind, dat onverdiend de straf voor een of ander vergrijp incas seerde, huilend bezwoer, dat hij of zij het heusch niet gedaan had, was stee vast haar antwoordwelnu, dan doe je het een volgende maal. Dit systeem van straf-bij-voorbaat voor nog ongepleegde wandaden wekt verbittering en wrok en kwetst het zuivere rechtsgevoel van het kind. G-elukkig zijn niet alle moeders zoo onrechtvaardig. Een kind, dat kwaad bedreven heeft, moet gestraft worden en wie zich daar aan onttrekt uit gemakzucht schiet in zijn plicht als opvoeder te kort. Volko men waar. Straffen, mits oordeelkundig opge legd en juist toegepast, werken heil zaam, maar zij vormen maar de helft van het geneesmiddel als het ware. Het kind, dat gestraft werd voor een vergrijp en zijn straf onderging, heeft zijn schuld geboet. Er moet verder niet meer over gepraat worden. Het voor gevallene moet later niet telkens weer worden opgerakeld en als afschrik wekkend voorbeeld worden aangehaald. Wij hebben gestraft. Dat was noodig en goed. Maar met de straf alleen zonder meer zijn wij er niet. Daar hoort nog iets bij. Ieder geboet vergrijp is een levensles, groot of klein al naar mate van belangrijkheid van het vergrijphet kan dit tenminste zijn, wanneer wij ouders de gelegenheid niet laten voor bijgaan leering te trekken uit het voorgevallene. Door wildheid of onachtzaamheid vernielt het kind een onzer meest geliefde bezittingen. Nou ja ik deed 't niet expres roept het kind uit en schuift hiermee alle schuld van zich af. I-Toe vaak liooren wij in het dagelij k- sche leven dien uitroep niet be zigen ter verontschuldiging van een of ander ongeval. Ik deed het niet expres dus ik kan er niets aan doen, bijgevolg ver dien ik ook geen straf en daarmee persoon vrijwel dezelfde zijn of het al of niet opzettelijk geschiedde. Het kind kan niet te vroeg leeren inzien, dat niet enkel en uitsluitend boos opzet en wil tot letsel toebrengen geboet moeten worden, maar dat ook het onopzettelijk leed of schade berok kenen aan anderen om voldoening, in casu straf, roept. Daarom is het ook grondig verkeerd, wanneer een moeder uit averechts begrepen goedheid een kind verhindert om op zijn eigen onbeholpen manier goed te maken wat het bedierf. De moeder, die tegen haar zesjarigen zoon, die haar een kleverig zakje toffees in de hand duwde, nadat hij een mooi bordje had gebroken, zeide eet jij die nu maar lekker zelf op, vent het is heel lief, maar het bordje wordt niet meer heel die moeder bedoelde het goed, maar zij handelde verkeerd, want zij benam haar jongen de gelegen heid om op zijn kinderlijke manier zijn schuld te boeten. Een standje is zoo gauw gegeven een klap zoo gauw uitgedeeld maai dat is geen opvoeden. Opvoeden vraagt inzicht en begrip iederen dag en den lieelen dag de Maandag Woensdag Varkenscarbonaden met zomer-andijvie. Beschuit met bessensap. Eundenib met stoofsla Fruit. Koud vleesch met ge bakken aardappelen en komkommersla. Eijstebrij. Zooal niet in die woorden in dien geest denkt het kind. De moeder, die zich door deze schijn baar logische redenatie laat ontwape nen, schiet tekort. Haar ontgaat de les die in het geval schuilt. Het is haar taak met tact en geduld het kind erop te wijzen, dat de gevolgen van het ongeval voor den betrokken Donderdag Vleesch in schelpen. Bloemkool met saucijsjes. Chocolade vla. Vrijdag: Nieuwe haring met ge roosterd brood en boter Eoereieren met tomaten en gebakken aardappelen Gepaneerde bananen met abrikozenjam. Zaterdag Aardappelsoep. Eunderlappen met sla Fruit. Zondag Tomatensoep. Jonge haantjes met dop erwten. Vanülesoufflé. Dj? De naam zegt het alNefa N E cl e r 1 a n d s c h FAbrikaat! Ik kan ze je in elk opzicht aan bevelen. Waarom zou je nog duur buitenlandsch fabrikaat koopen Nefa is ideaal! EISCHT NEFA! Practisch, veilig en hygiënisch! 11 Uit komst voor de modern e vrou w In zulk een geval is een verkeerd wasmiddel gebruikt. Scherpe waspreparaten tasten de fijne weefsels aan en vernietigen glans en frisheid. Maar U heeft het lot van Uw leuke toiletjes in eigen hand! U kunt ze mooi houden met het veilige wasmiddel Lux. En Lux heeft thans nog een be langrijke verbetering onder gaan! De nieuwe Lux is zelfs in koud water volkomen op losbaar! Alles, wat niet tegen heet of warm water bestand is, kunt U veilig wassen in de nieuwe Lux! Want Lux wordt speciaal voor dit doel vervaardigd. De nieuwe Lux is „veiliger dan veilig" en „vlugger dan vlug" zijn heel aardig en flatteus, wan neer zij nieuw zijn. Maar hoe vaak komen zij niet geheel be dorven uit de was? De kleuren verbleekt, de glans verdwenen en talloze fijne draden gebro ken. En de stof was toch zo mooi en de kwaliteit zo goed

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 37