Opleving in den diamanthandel Gespannen nachten de diamant-delven op het startschot. DIAMOND- RUSH HET bericht, dat de groote Jonker-diamant, de 726 karaats steen, dien een inboorling op de Elandsfontein-claim van den Jonkerfarm in Zuid-Afrika had gevonden, door het Londensche Diamant-Syndicaat aan 'n Amerikaan- schen juwelier was verkocht, bracht eindelijk de overtuiging, dat voor den diamanthandel aan de groote malaise een einde was gekomen. Na enkele jaren van stilstand, waarin de uitgestrekte diamant velden verlaten lagen en geen handel werd gedreven, is er weer vraag ontstaan naar deze kostbare delfstof. Er wordt beweerd, dat de verkoop van den Jonker- diamant S 750.000 heeft opgebracht. Geen onvoor- deelig zaakje voor de tusschenhandelaren, als men weet dat Jonker er zelf „slechts" 375.000 dollar voor ontving. De steen moet nog worden geslepen en zal volgens de beweringen van den tegenwoor- digen eigenaar mr. Harry Winston te New York niet grooter worden dan 540 karaat. De twee steenen, die de reus ouder de diamanten, de 3000 karaats Cullinan opleverde, waren respec tievelijk „slechts" 516% karaats en 3098/16 karaats, waardoor ze zonder moeite de grootste edelsteenen ter wereld werden. De 277 karaats Nizam-steen staat als derde op de lijst. In het eerste kwartaal van 1935 is er, behalve de Jonkersteen, nog voor meer dan S 8.000.000 dia mant op de Londensche markt verhandeld. Het be hoeft waarschijnlijk geen betoog, dat het Londen sche Diamant-Syndicaat met veel genoegen den in de Londensche safes aanwezigen steenen-voor- raad zag vermindereu. En thans dalen de delvers wederom in de uit gestrekte Kimberley-mijneu af, om het waardevolle gesteente uit de rotsen te halen, waarin het ligt be sloten als krenten in een cake. Een stuk geschiedenis T^Joor het noemen van cijfers en nuchtere feiten wordt maar al te vaak vergeten, tot welke drama's het ontdekken van diamantvelden in het verleden aanleiding heeft gegeven. Een eindeloozc geschiedenis van droomen en grootsche plannen, van roof- en hebzucht, van moord en diefstal is er mee verbonden. Deze ge schiedenis is wellicht meesleepender dan die, welke in den loop der tijden rond eeuwenoude, wereldberoemde diaman ten, zooals de Leeuw van Lahore, de Koh-i-noor, de Hope-diamant en de sinistere Golconda, is ge weven, hoewel deze steenen ieder voor zich als het ware één onafgebroken afschaduwing vormen van de zucht der mensehen naar macht en rijkdom. In onzen modernen tijd is het ontdekken van goud- en diamantvelden vaak het gevolg van een systematisch en wetenschappelijk onderzoek, ter wijl vroeger het toeval een overwegende rol speelde. De befaamde Hope-diamant. De geweldige Jonker-diamant die voor 750.000 dollar aan een Amerikaanschen handelaar verkocht werd.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 6