ij 17 De historische gevel van het voor malige weeshuis, thans een parti culiere woning. stad 1 De bewoners zeiven waren verslagen. Er was geen moed meer in en de aanzienlijkste kooplieden verbeten de stad. De val was vol komen. Als wij nu deze stad bezoeken is het of wij naar een stille doode gaan. Maar toch is een tocht naar deze stille plaats niet tevergeefs. Eenige punten, die getuigenis af leggen van de welvaart die er eertijds was, treffen u zeker. Allereerst het Stadhuis op de Markt (ook wel havenplein ge noemd). Het in fraaien Kenais- sancestijl opgetrokken gebouw da teert uit 1599. De voorgevel heeft een hoog hordes en hoven den ingang pronkt het beeld der gerechtigheid. Het gebouw rijst slank op tusschen de lage huisjes aan weerszijden. Op het dak staat een vierkant klokketorentje met ge smeed ijzeren windvaan, een schip, symbool van den handel uit vervlogen tijden. Ook het interieur bewaart menig interressant voorwerp uit Brouwers havens geschiedenis, terwijl het gebouw zelf, op den zolder, nog gevangenhokken heeft. Even huiten de bebouwde kom der tegenwoordige stad vindt men te Brouwershaven een indruk wekkend kerkgebouw. Het boeit den bezoeker ongemeen. Wanneer het gesticht is, is niet met zeker heid bekend, maar men meent in 1293. Nog een derde punt trekt u aan. Aan het eind van de ruime haven is het Marktplein, dat sedert 1829 is versierd met het door een Gentsch beeld houwer vervaardigde standbeeld van den beroemden dichter Jacob Cats. Brouwershaven was zijn ge boorteplaats. Een fobo-exemplaar van zijn ge dichten (met eigenhandig door den schrijver ge- teekende opdracht) voorzien met zilveren sloten, die in fraai reliëf de voornaamste onderwerpen dier dichtwerken vertoonen, is in het Stadhuis te zien. Wie het eiland Schouwen bezoekt, mag niet ver zuimen ook een bezoek te brengen aan deze eer tijds zoo bloeiende handelsstad, die nu nog omgeven is door de resten der oude, in 1590 aangelegde waben, die in de vorige eeuw grootendeels geëgabseerd zijn. En hij schenke zijn aandacht ook nog even aan de enkele aardige, verweerde geveltjes, waarvan de Waag (1646) en het Oude-Mannen- en Vrouwenhuis (1593) thans een particuliere woning de mooiste zijn. A. M. WESSELS. Den van de Brouwersha- vensche kerk met een gedeelte van het orgel, een der oudste van den lande. Het thans buiten de kom gelegen majestueuze kerkgebouw is mede een der oude monumenten, uit Brouwershaven's verleden: de bouw ervan werd reeds aangevangen in de dertiende eeuw. Het monumentale Henaissance-stadhuis van Brouwershaven is een der schoonste herinneringen aan de vervlogen gouden Deze datum staat met zwart krijt in de Zeeuwsche annalen vermeld. 't Was onstuimig De storm was in aantochtUit de wijde verte kwam een schaduw over de Zeeuwsche wateren naderen, geweldig en ontzagwekkend Brubend naderde de orkaan, de aarde scheen zich te bewegen. De Schouwensche dijken beefden, het geboomte boog sidderend de kruinen ter aarde. En 't vreeselijke gebeurdeOnder donderend geweld brak eerst de zeedijk door en zes vruchtbare polders waren in een oogwenk in een woeste zee herschapen. De weg naar Brouwershaven zelve was thans voor den waterwolf vrij. Spoedig waren de straten in rivieren herschapen en beukten de golven de muren der huizen. Zij wroetten in de niet zeer hechte fundamenten en talrijke huizen stortten in het zilte nat. Talrijke menschen konden zich niet meer in veibgheid steben en verdronken jammerlijk. Ook was er veel verbes aan vee te betreuren. Niet tevreden met huizen, menschen en vee, deed het water een aanval op de oude, hechte steenen poort, die ook voor de woe dende elementen bezweek. Een viertal mooie bruggen werd als lucifersstokjes gekraakt en meegesleurd. De vesten, die zeer diep waren, werden ineens voor het grootste gedeelte met zand en sbjk gevuld, zoodat uitdieping niet meer mogelijk was. Toen den anderen dag de bewoners van Schouwen naar Brouwers haven kwamen, waren zij ontzetWas dat nu de eenmaal zoo bloeiende I I

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 17