BUCKY HAD OOK EEN AARDIG IDEE door John (D. Claverten m EEN SPELLETJE IN ZEE LIEVE vrouw, kinderen...." begon meneer Pinner met een vertoon van plechtigen ernst in stem en gebaar, toen bij de buiskamer binnentrad, „ik beb een sensationeele verrassing voor jullie. .Te raadt het nooit. Eddy waagde zich bet eerst aan de hopelooze opgave. „Ik krijg een groote duiventil," ried bij enthousiast. Meneer Pinner wierp zijn zoon een afkeurenden blik toe, dat geklapwiek in den tuin en 0111 bet buis was hem een voortdurende ergernis. „U hebt kaartjes gekocht voor de tenniswedstrijden in Wimbledon," meende Alice, die dweepte met Helen Wills. Ook haar trof een afkeurende blik, meneer Pinner hield niet van sport. „Dan gaan we verhuizen," ried mevrouw Pinner, die al jarenlang klaagde, dat zij zoo klein behuisd waren. „Oók mis zei meneer Pinner. „Ik zei wel, dat jullie het nooit zouden raden. Enfin, kort en goed de Kiesclub heeft vanmiddag besloten, me candidaat te stellen voor het Lagerhuis." Hij keek triomfantelijk den kleinen kring rond en scheen lichtelijk geïrriteerd, dat de plechtige aankondiging niet den minsten indruk maakte. „Begrijpen jullie goed ging hij voort. „Lager- hu'iscandidaat voor het district Cummingham. Lord Barrvdoone is mijn tegencandidaat. Enne, nu breekt er natuurlijk een heel ander leven. Meneer Pinner zweeg, er werd gescheld. „Bucky," zei Alice en ze stond op. Op liet voorhoofd van meneer Pinner verscheen een diepe rimpel. „Wie is Bucky V' vroeg hij, met volkomen negatie van het feit, dat hij gisteren nog met Bucky Wallace een partij gebiljart had in „De Bonte Os". „Bucky is Bucky, natuurlijk," antwoordde Alice met oogen als schotels. „U kent hem toch zeker wel?" „Jawel, dat wil zeggen ik héb hem gekend," zei meneer Pinner, diep ademhalend. „Maar ik dacht, dat het met die kindervriendschap allang uit was. En in elk geval w-ensch ik, dat het nu uit zal zijn. Finaal uit Ik wensch mijn politieke carrière niet te laten verknoeien door relaties aan te houden, of aan te knoopen, waarmee hoegenaamd geen eer in te leggen valt. We zullen er van nu af aan allemaal rekening mee houden, wat we aan onze, ik bedoel aan mijn positie verplicht zijn. Goed begrepen Vergeet het dan niet en zet al die relaties aan kant.... Meneer Pinner stevende in waardige houding het vertrek uit, absoluut onverschillig voor wat hij er achterliet. Mevrouw zat perplex, Eddy staarde met een idiote grijns op zijn gelaat naar de deur en Alice snelde huilend den tuin in. „Ach, Bucky, het moet uit zijn tusschen ons." snikte zij hartverscheurend, haar hoofd ter ruste leggend aan de borst van den heer Bucky Wallace. ,?Hallo, wat zullen we nu éten vroeg Bucky, onaangenaam verrast, een vakterm gebruikend, dien hij in zijn hoedanigheid van kok dagelijks honderdmaal in den mond had. Het moet uit zijn, zeg ik," herhaalde Alice. „Pa wil het, hij heeft het me een minuut geleden gezegd." In Buc.ky's oogen verscheen een uitdrukking van ongeveinsde verbazing. „Je pa, zeg je En hij heeft gisteren nog met me gebiljartEnne, hij vroeg me nog met 'n knipoogje, wanneer ik eens over onzen trouwdag kwam spreken...." „Jawel, dat was gisteren," schreide Alice. „Maar vandaag denkt-ie er heel anders over. Hij is nu Lagerhuiscandidaat en hij wil alle oude relaties verbreken. Begrijp jij, hoe een vader zóó harteloos kan zijn?" Bucky schudde nadenkend het hoofd. „Begrijp je vader vooral niet verkeerd, schat. Dat is niet harteloos, keeleniaal niet." „Zóó, en wat is het dan vroeg Alice geprikkeld. Dementia praecox, kindje, zooiets als hoog moedswaanzin," diagnotiseerde Bucky zeer beslist. „Maak je er niet druk 0111. Laat het stilletjes uit zieken en maak hem niet boos. En wees nu eens lief en ga binnen zeggen, dat je 'n uurtje met me 0111 gaat. Zeg desnoods dat het is, 0111 het tusschen ons uit te maken Zóó wéinig ernstig dacht Bucky over de gevolgen van de Lagerhuiscandidatuur van den heer Pinner. Maar de tijd leerde hem, dat hij er verkeerd aan deed de geschiedenis als 'n bagatel te behandelen. De heer Pinner verbood zijn dochter zéér pertinent nog langer met dien „koekebakker van n Bucky om te gaan en vanaf dat oogenblik kon hij Alice alleen nog maar bij nacht en ontij naderen. 't Was slechts een schrale troost, dat hij niet het eenige slachtoffer was van de zoozeer gewijzigde omstandigheden. I11 den liuiselijken kring had meneer Pinner even energiek en tiranniek ingegrepen in de „historisch gegroeide verhoudingen". Mevrouw moest zich voortaan door het dagmeisje met „my- lady" in plaats van met het ordinaire „mistress" laten betitelen. Mevrouw werd voorts in middag-, althans „gekleed" toilet aan tafel verwacht, zij moest een stuk of wat vriendinnen opzeggen en zij mocht niet meer aan de deur praten of blootshoofds uit gaan. Alice moest een deftiger tennisclub opzoeken en conversatielessen nemen, Eddy moest dien duiven- rommel opruimen en zich een deftiger spreektrant eigen zien te maken, en het dagmeisje, ten slotte, moest voortaan in de keuken eten. En dat was lang alles nog niet. Als meneer Pinner thuis was, mocht er geen lachje of liedje weer klinken en moesten allen de stilte van een-sterfhuis in acht nemen. Want meneer Pinner was aan zijn ver kiezingsrede bezig, 'n allergewichtigste bezig heid, die intensieve gedaclxtenconcentratie vereisehte. Van die speech hing zijn verkie zing af en het moest dus een doorwrocht werkstuk zijn, dat de kiezers van het district Cummingham op slag zou overtuigen van de superioriteit van zijn denkbeelden en van zijn onmisbaarheid in het Lagerhuis. Het onderwerp van die rede had een punt van nauwgezette en bange overweging voor meneer Pinner uitgemaakt. Het moest er natuurlijk een zijn, waarmee hij bij de kiezers in het gevlei kon komen, want anders sorteerde zijn rede geen effectief nut. Vanzelfsprekend ook moest hij zijn keus bepalen op een onderwerp van practisclie politiek, want geen kiezer interesseert zich in crisistijd voor theore tische politieke vraagstukken. Helaas zit de binnen- landsche politiek in dagen van grondelooze malaise vol voetangels en klemmen en meneer Pinner voelde er niets voor, door de eene helft van zijn kiezei gelauwerd en door de andere gesteenigd te worden. Na rijp beraad hakte hij den Gordiaanschen knoop door eii zocht het in de buitenlandsche politiek. Daarin had hij 'n onderwerp voor de hand liggen, dat iedereen, jong en oud en rijk en arm, inteiesseerde. Dat onderwerp heette: Handhaving van den Vrede. Meneer Pinner besloot dus voor zijn kiezers te poseeren als engel van den Vrede. Als aartsengel van den Vrededag en nacht op de bres, 0111, als een St. George den draak, de furie van den oorlog te verslaan. Toen hij zijn keus eenmaal bepaald had, viel er een pak van zijn hart. Hij sleepte een zestigtal boeken uit de bibliotheek mee naar zijn huis, waarin op zestig manieren de Vrede verheerlijkt werd en zette zich aan het werk. Dat wil zeggen, hij pleegde ijverig plagiaat en kalkte een rede over den rede bij elkaar, die iedereen imponeeren moest. r

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 4