HET ITALIAANSCH- A BESSIN IS CH CONFLICT MICHELE BIANCHI Donderden kilometers spoorlijn zorgen voor het transport der door karavanen aangevoerde goederen naar de havenplaats Massaoea. rFweeinaal honderdduizend tot de tanden gewapende mannen staan gereed in Erytrea en in Somali land gereed om Etiopië, het land der Abessiniërs, binnen te rukken. En negenhonderdduizend Etio- piërs, zonen der bergen en als alle bergvolken een volk van geboren krijgers staan paraat om eiken aanval af te slaan. Een woest bergland met diepe ravijnen, onher bergzame woestijnen, met plotselinge stortregens en dreiging van epidemische ziekten, ziedaar wat er, behalve de krijgshaftige vijand, den Italianen al zoo wacht. Doch bovendien bestaat voor hen nog het gevaar, dat de inboorlingen der eigen kolonie, Erytrea, welke nog slechts veertig jaren geleden Abessinisclie onder- Det is vooral 't A bessinisehe gedeelte van Erytrea'8 bevol kingwaar Italië intensieve propaganda heeft gevoerd. Deze foto toont hoe bij,de inwijding van het fascistenhuis in Adi-Caié de fascistische Etiopiërs het gebouw betreden Reeds sedert jaren heeft de huidige Italiaansche regeering dit gevaar ingezien en om het te bezweren een intensieve propaganda en werfactie voor Italië onder de inboorlingen van Erytrea op touw gezet. Vroeger was dit anders. Xa de nederlaag van Adoea in 1895 immers gaf de toenmalige regeering van Italië den gouverneurs, die ze naar Erytrea en Somaliland zond, zeer beperkende orders mede, want het Itali aansche volk mocht niets meer van Afrika vernemen, opdat het Erytrea en daarmee de nederlaag, waar heen de regeering het gevoerd had, vergeten zou. Deze gouverneurs echter, mannen als Ferdinando Martini, die zelfs voor een anti-Afrikanist doorging, begonnen uit eigen beweging reeds de inboorlingen voor Italië te winnen. Het ver-italianiseeren der Afrikaansche koloniën werd later door de fascistische regeering stelselmatig ter hand genomen, want men wilde den bewoners van Erytrea en Somaliland de idee bijbrengen, dat het onder Italiaansch bewind beter leven was dan in het vrije Abessinië. 'T'usschen Erytrea en Abessinië trekken dagelijks de karavanen heen en weer, en met deze karavanen overschrijden ook de gedachten en levensbeschou wingen de grens. Italië zorgde daarom voor de veiligheid langs de karavaanwegen. Medische hulp voor zieken, onder steuning der landbevolking bij misoogst en bestrijding van de runderpest, waardoor de veestapel zich snel uitbreiden kon, hebben het moet gezegd worden indruk gemaakt op de inboorlingen van Erytrea. In een gebied, welks bevolking verdeeld is in aan hangers van het Mohammedanisme, in volgelingen DAAR hangt een dreigende wolk over den Oostelijken hoek van Afrika, een wolk. die storm beduidt voor Abessinië zoowel als voor Italiaansch Erytrea en Somali land. En heel de wereld ziet toe in spanning, nu met den dag de kans vermindert, dat de wolk voorbij zal drijven, nu elk uur ons nader schijnt te brengen tot de ontketening van een onweder, welks hevigheid en uitwerking nog uiet te overzien zijn. danen waren, tot hun stamgenooten aan gindsche zijde der grens overloopen en aldus de Italiaansche operatiebasis bedreigen zullen. Dei onderhoud der wegen is een schier bovewtnenschelijke taakdaar in den regentijd, die van Juli tot October duurtbijna alle wegen weggespoeld worden voor zoover ze niet door een weelderigen plantengroei worden overwoekerd.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 6