is slechts één mensch, die dit werk kan organiseeren. Durft u het aan V' Dat durfde zij, maar dan wilde zij ook werken volgens eigen methode en met algeheele volmachtzij alléén zou de verpleegsters kiezen en zonder haar toestemming zou er niet één naar het front vertrekken. Toen zij echter in de Krim was, vertrok een tweede groep ver pleegsters uit Engeland het initiatief ging uit van Sir Herbert, Florence was er niet over geraadpleegd, on zoodra zij het. hoorde, dreigde zij haar werk te staken, indien de nieuwe verpleegsters niet onmiddellijk werden teruggeroepen zij had ze zelf niet gekeurd voor hun zware taak en dilettanten wilde ze niet hebben. Het kwam tot een schikking Florence nam haar dreige ment terug, de nieuwe verpleegsters werden op andere plaatsen te werk gesteld, doch haar goedkeuring heeft deze kwestie nooit gehad. Een van de sterkste bezwaren welke zij had te over winnen, toen zij zich voor ziekenverpleging begon te interesseeren, was het algemeene vooroordeel tegen dit soort werk behalve diaconessen en religieuzen waren er in dien tijd geen ontwikkelde verpleegsters, en een meisje van minder of meer gegoede ouders paste het heelemaal niet, dit beroep uit te oefenen. De leeken- verpleegsters, zij die dus door ziekenverpleging in hun onderhoud voorzagen, behoorden eigenlijk niet tot de beschaafde vrouwen men dacht dadelijk aan zedeloos heid en drankzucht. Zoodat het te begrijpen is, dat de familie heftige bezwaren aanvoerde, toen Florence zich tot de verpleging voelde aangetrokken zij hield echter vol, de familie gaf haar toestemming (haar moeder steunde haar zelfs, zooals boven gezegd) en de dochter van den Engelschen landedelman maakte door haar werk en haar succes het vooroordeel te schande, dat meisjes van haar stand niet in de ziekenzaal thuis hoorden. Ook in dit opzicht heeft Florence Nightingale haar groote verdiensten. Nu, tachtig jaar later, is het moeilijk haar werk naar waarde te schatten, omdat wij de moeilijkheden van toen niet kennen en ongeloovig glimlachen over vooroor- deelen, welke in die jaren vinnigen strijd veroorzaakten. De omstandigheden waren reeds zoo moeilijk, zoo veel tegenstand moest overwonnen worden waar geen tegen stand mocht zijn, en toch wist Florence ingrijpende veranderingen in het hospitaalwezen te brengen zij zorgde voor kleeding, voedsel en geneesmiddelen, zij verpleegde zelf honderden gewonden, zij richtte was- scherijen en cantines op, zij stichtte spaarkassen om do verspilling van het tractement door de soldaten tegen te gaan zij gaf cursussen, leidde nieuw personeel op en reorganiseerde den gezondheidsdienst. Zij hield vol tegen teleurstelling en miskenning. Haar werk was een weldaad in de meest omvattende en mooiste beteekenis van het woord zij was de Vrede in den oorlog. Het einde van den strijd in 1856 bracht haar naar Engeland terug. Zij was nu geëerd en beroemd als een weldoenster der menschheid, en men zou een oorlogs schip sturen, om haar met alle eerbewijs naar het vader land te brengen, waar een nationale huldiging haar wachtte. Maar dat past niet bij haar als alle groote karakters en echte helden is zij eenvoudig en bescheiden, zij vertrekt stilletjes en weet onopgemerkt het landgoed van haar familie te bereiken, waar zij eerst gaat rusten. Die rust heeft zij noodig de drie jaren hebben de energie van een menschen- leven geëischt en zij heeft dan ook nooit meer de bijna onbeperkte werkkracht van vroeger bezeten, ofschoon zij nu nog geen veertig jaar oud was. Dat wil echter niet zeggen, dat zij haar verder leven in ledigheid sleet. Zij bewerkte de instelling van een staatscommissie, welke de misstanden in den ge zondheidsdienst aan 't licht brachtzij blijft ijveren voor hervormingen in het ziekenhuiswezeneen som van f 600.000, door het geheele land opgebracht, gebruikt zij voor de stich ting van 'n opleidingsschool Een eigenhandig door Florence Nightingale geschreven briefje aan een jeugdige verpleegster. van verpleegsterszij bewijst dat meisjes uit alle standen een roeping kunnen vervullen als verpleegster zij arbeidt op alle manieren aan haar levenstaak alles zoo goed mogelijk voor de zieken, en is haar tijd ver vooruit, als zij de waarde propageert van zindelijk heid, lucht en licht bij de verpleging. En bij dat alles blijft zij de bescheiden vrouw, die zich bijna niet in het openbaar vertoont en haar historischen arbeid verricht in de stilte van haar eenzame kamer. /"\p hoogen ouderdom, toen zij voor haar tijdgenooten bijna een legende geworden was, werden haar oogen zwakker en zwakker, zoodat zij de huldiging niet kon zien, waaraan zij zich dezen keer niet kon onttrekken. Na haai1 dood. in Augustus 1910, wilde men haar begra ven in Westminster Abbey, de rustplaats van Engelands grooten, doch haar eenvoud bleef nog van kracht na haar sterven in het testament had zij bepaald, dat zij begraven wilde worden op het familielandgoed, terwijl het grafschrift moest luiden F.N. geb. 1820, gest. 1910. In haar geboorteplaats Florence richtte de Engelsche kolonie voor haar echter een standbeeld op tusschen de grafmonumenten van Michel Angelo en Dante. Het beeld stelt een vrouw voor, die het beroemde lampje draagt, waarvan zulk een weldadig licht over de wereld uitstraalde de inscriptie vermeldt De heldin van den Krimoorlog de vrouw met de lamp, wier arbeid leidde tot het nobele, internationale liefdewerk, dat later het internationale Roode Kruis werd. Een jeugdportret van Florence Nightingale voor haar vertrek naar 't front, geteekend door haar zuster Parthenope. Florence Nightingale tijdens haar laatste levensjaren isteren i krach energi et front .nt daer tilr Sidney FLerbcH, de Engelsche minister van oorlog, die in 1854 Florence Nightingale naar Turkije stuurde. lering nmen- Leven vrou- offers s van 1854 irtike "gsterf orencfl ziekte len en Engel Iwevei foren op he oeninfl' maat en eer. ij iets nderen. kelijk i eging ir ver,. leg® oen zij regatie ducties regatie Diaco- .envan n ven zieken le zich wen. ,onden ertrek rekozet. tegen ,r vrou it fron i g nooi i en, er ughtin kwam langzamerhand ver betering in de verpleging de lompen met dikke korsten van modder en geronnen bloed werden vervangen door helder linnengoed, er werd gezorgd voor beter voedsel, de grauwe ellende werd een beetje verlicht, de lazaretten werden werkelijk toevluchts oorden voor verpleging en genezing. De cijfers spreken het duidelijkstin Februari 1855 was het sterftecijfer onder de zieken 42%, in Juni van dat jaar was het verminderd tot 2%. Deze jonge vrouw scheen voor alles tijd te vinden al arbeidde zij onder ongeloofelijke spanning. Uren achtereen bleef zij in de operatiekamer, zij zat naast het bed van een stervende, zij schreef honderden brieven naar bloedverwanten der soldaten. Het was een raadsel, wanneer zij sliep, 's Nachts schoof haar slanke gestalte door de zalen langs de zieken en gewonden, en zoo goed als het olielampje, dat zij dan steeds droeg, bracht haar verschijning zelf licht en troost in de vele ellende. „Wat is het geen geluk om haar slechts voorbij te zien gaan," schreef een jonge soldaat naar huis. „Natuurlijk kan zij niet met ons allemaal persoonlijk praten, maar wij kunnen de schaduw van haar figuurtje op den wand kussen, als zij met haar lampje voorbijkomt, en dan slapen we ondanks alles gelukkig in." AAp een of andere manier werd deze brief algemeen bekend de bekende dichter Longfellow werd er door geïnspireerd tot zijn gedicht „De vrouw met de lamp", dat het teeken van haar roem werd. „De vrouw met de lamp" werd geschilderd en gebeeldhouwd, werd door honderden beschreven en bezongen, werd zelfs het on derwerp voor straatliedjes. Maar in al die lichtelijk sentimenteele verheerlijking werd Florence Nightingale niet juist geteekend zij was een engel door den ge- zegenden invloed van haar werk, maar dan een engel met een vlammend zwaard. Zij strééd. Verontwaardigde en heftige brieven gaan naar den minister van oorlog, SirSidney Herbert, vroeger den buurman van haar vader, nu haar krachtigen beschermer allen die den waren toe stand nog niet kennen, schudt zij wakker zij onthult en klaagt aan en bestrijdt alle misstanden, ofschoon zij weet, dat iedere onthulling nieuwen strijd en moei lijkheden meebrengt. Met eindeloos geduld tegenover de gewonden, met den sterken wil en de heilige over tuiging der roeping, met de waardigheid van een hoog staande vrouw en met de energie van een baanbreekster gaat zij haar weg tegen alles in, recht naar het doel, dat zij echter ook wil bereiken op de manier, welke volgens haar de beste is. Toen zij haar diensten aanbood voor de oorlogsverpleging, was er een brief naar haar onder weg van Sir Herbert, waarin deze schreef „In Engeland

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 21