EEN MISDAAD van de CyVtaffia 31 Een employé van de bank leverde het bewijs, dat Palizolo voor eigen rekening, maar met het geld der bank, voor anderhalf milüoeu aandeelen Al- gemeene Italiaansche Scheepvaart had gekocht. Als die papieren gedaald waren, haddon de banken het verlies mogen dragen nu echter de aandeelen gestegen waren, had Palizolo de winst voor zichzelf gehouden. Dit feit, en nog eenige andere van ongeveer even ernstigen aard, had inspecteur Notarbartolo ontdekt en ter kennis van de regeering gebracht. Palizolo nu, aldus verklaarde de zoon van het slachtoffer, had den moord op zijn vader beraamd en de uitvoering van de misdaad opgedragen aan een ander lid van de Maffia, een zekeren Fontana. Het aantal medeplichtigen was natuurlijk groot, en er waren onder hen aanzienlijke personages. Tal van namen waren genoemd, tal van personen waren aangeklaagd, maar hen vervolgen wilden of dorsten de rechters niet. Alleen Fontana en do afgevaardigde, dien men, ondanks zijn functie en zijn beschermers, niet goed ongemoeid kon laten, vorscheuon voor het gerecht. Het laatste proces tegen de Maffia vond plaats te Palermo in 1930 de bendeleden zitten geboeid in een ijzeren kooi, welke in de rechtszaal is opgesteld. Gelijk in Italië gebruikelijk is, moesten zij in een getraliede kooi verantwoording afleggen voor hun (ïhden. Er werden tweehonderd getuigen gehoord, waarvan er negen van de tien stonden te liegen. Een vrouw trok in, wat zij voor den rechter van instructie verklaard had. Toen de president van het hof daar aanmerking op maakte, antwoordde zij „Ik heb toen in een vlaag van verstandsverbijstering gesproken." Een hertog, die óók iets anders verklaarde dan den vorigen keer, beweerde, dat hij nooit gehoord was. „Toch wel," zei de rechter, „u hebt uw verklaring onderteekend 1" „0," riep de edelman uit, „dat wist ik niet meer 1" Klaarblijkelijk stonden al die menschen onder den invloed der Maffia, die zelfs de rechters bedreig de. De ware toedracht der zaak is dan ook nooit aan 't licht gekomen. Het krachtdadig ingrijpen van de Italiaansche autoriteiten heeft aan het schrikbewind der Maffia thans een einde gemaakt. Men heeft de crimineele films en de Amerikaa n - sche gangsters nagewezen, dat zij de Europeesche schurken inspireerden men kan eerder zeggen, dat de Nieuwe Wereld haar opvoeding in het kwade aan de Oude Wereld te danken heeftde groote daden der Maffia zijn er een bewijs voor. Als inspecteur der Bank van Sicilië had Notar bartolo knoeierijen en financieele schandalen ont dekt, waaraan leden van de Italiaansche kamer en van den senaat schuld hadden. Hij bracht rapport uit aan de regeering, en deze gelastte een onderzoek. Toen besloten de volksvertegenwoordigers tot den dood van Notarbartolo, om te beletten, dat er volle bekendheid werd gegeven aan hun wandaden. De uitvoerders van het vonnis werden gekozen uit de leden der beruchte geheime vereeniging van Siciliaansche bandieten, de Maffia. Deze Maffia bestond uit menschen, die totaal gebroken hadden met de wetten en beschaafde gebruiken der samenleving. De Maffia heeft haar geheimen nooit geopenbaard. Men weet alleen, dat zij rustte op den grondslag der misdadige solidariteitdat zij geen kantoren, geen bestuur, geen verkozen leider had. De leden herkenden elkaar door een afgesproken gebaar en een knippering der oogen. Vertegenwoordigers van alle rassen, alle gods diensten, alle beroepen, alle maatschappelijke standen konden in het genootschap worden op genomen, en het aantal leden was niet te schatten. Door de moeilijkheden, die zij aan het gerechtelijk onderzoek in den weg legde, waren daarmee zes jaren gemoeid en in den loop dier jaren moest het nog herhaaldelijk afgebroken en hervat worden. De politie van Palermo was het met de Maffia eens zij leidde het onderzoek op verkeerde banen en bemoeilijkte het, als het de goede sporen vond. Schuldigen werden van rechtsvervolging ontslagen, omdat de magistraten door het genootschap bedreigd waren met verplaatsing of zelfs met ontheffing van hun ambt. Er werden processen-verbaal verbrand, er werden politie-rapporten verdonkeremaand, er worden officieele documenten vervalscht. De corres pondentie der rechters werd opgevangen en door gelezen, of zij bereikte haar bestemming niet. Zooals dus te begrijpen is toen het proces tegen de Maffia eindelijk begon, lag de waarheid onder een dichten nevel, die slechts tijdens de behandeling wat optrok voor een klein gedeelte. De zoon van het slacht offer, Leopold Notarbar tolo, marine-officier, dien de een officieele aanklacht in tegen het kamerlid Palizolo,lid van de Maffia, onder beschuldiging van den moord op zijn vader. Palizolo was inderdaad een der hoofddaders van de Siciliaansche bank schandalen niemand had meer belang bij den dood van Notarbartolo dan hij. tl edendaagsche schandalen roepen de A-l herinnering wakker aan de ver richtingen van de Maffia, kunnen er zelfs mee vergeleken worden. Speciaal met een misdaad, die tegen het einde der 19e eeuw bedreven werd, en eerst in de 20e eeuw berecht.in zoover men dan nog van berechten spreken kan. Herfst 1899 begon voor het gerechts hof te Palermo de behandeling van een zaak, die maanden lang liep en sensatie wekte door heel Italië. HET ging om een moord, zes jaar vroeger op Sicilië bedreven. Het slachtoffer was Emmanuel Notarbartolo, oud-burgemeester van Palermo, inspecteur van de Bank v<m Sicilië. In den avond van den len Februari 1893 had hij Het beklaagdenbankje in een Italiaansche rechtszaal is omgeven door een hoog tralie-hek. te Termini den trein genomen, om zich naar Palermo te begeven. Hij werd, in een compartiment eerste klas, aan gevallen, met messteken gedood, uitgeschud en op de lijn geworpen, op 't moment, dat de trein een rivier overstak. Het lijk droeg 26 wonden, veroorzaakt door twee dolken, één met plat lemmet en een met driehoekig lemmet. Het lijk werd gemakkelijk gevonden, want het kwam op den rivieroever terecht, en werd dus niet, zooals de moordenaars waarschijnlijk bedoeld had den, door de strooming meegevoerd. Ondanks den schijn was niet roof, maar wraak de beweegreden tot de misdaad zulks bleek uit het onderzoek naar het particulier leven van het slachtoffer. Eenige Mafjia-leden laten zich fotografeeren. Maffia-leden worden onder strenge bewaking van het rechtsgebouw naar de ge vangenis gevoerd.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 31