3 Uitgeholde boomstammen vormen een der doelmatigste verpakkingenlien buisje met gedroogd gij van een koperkop-slang. De koperkop-slang waarin de slangen haar reis van vaak meerdere weken afleggen. veroorzaakt de meeste gevallen van slangenbeet in de V ereenigde Staten. Het gij wordt in een laag glazen schaaltje opgevangen, waarover de giftanden neergebogen worden. gewiclitstoename of -verlies, het aantal der vervel lingen, het optreden en de behandeling van ziekten, alles wat in het leven van het dier maar van eenig belang is. De voeding der gifslangen bestaat uit muizen, ratten, marmotten, konijnen, vogels en hun eieren, hagedissen, slangen, kikvorsehen, visch en insecten: deze voederdieren worden den slangen levend voor gezet en door haar gedood. Men heeft bij doel matige behandeling der dieren niet den last, die in dierentuinen wel eens optreedt, dat de slangen niet eten willen of geen jongen voortbrengen. Na wilden strijd tusschen de mannetjes om het wijfje voltrekt zich de paring en na eenige maanden worden de jongen geboren, die reeds onmiddellijk in het bezit van hun gevaarlijk gif-apparaat zijn. Elke 10 a 14 dagen wordt den slangen het gif afge nomen. Voorzichtig, om haar niet te kwetsen, wordt de slang bij den hals gegrepen, de giftanden worden over den rand van een laag glazen schaaltje gescho ven, waarin het dier dan zijn vloeibaar gif spuit, dat een heldere wit- of geel-achtige kleur bezit. Dit wordt dan, volgens een bijzonder procédé ingedroogd, in goed gesloten buisjes bewaard, telkens bij slechts milligrammen tegelijk. Daar het van belang is, geregeld het gif van één zelfde slang ook afzonderlijk te kunnen onderzoeken, moet de mogelijkheid bestaan, ieder dier met zeker heid terug te kennen. Daartoe biedt de teekening der huid een onfeilbaar hulpmiddel. Elke paar weken legt de slang haar opperste huid af de teekening en de schubben blijven echter in alle opvolgende huiden, van de geboorte tot den dood. van ieder dier onveranderd. En geen twee slangen stemmen in deze teekening volkomen overeen. Zoo doende biedt bet huiden-archief een even volledig en veilig herkenningsmiddel voor den slangen-vor- scher als de vingerafdrukken vormen voor den criminalist. Met het gif worden in de laboratoria voor allerlei doeleinden proeven genomen, bijvoorbeeld om sera te vervaardigen, die genezing brengen na slangen beet of die immuniteit daartegen verschaffen kun nen. En het laatste doel is, uit het gif der slang ook geneesmiddelen te bereiden tegen die kwalen der menschheid, waarvoor totnogtoe geen kruid gewas sen is. F.d'A. Doode exemplaren komen in de spiritus-verzameling, die reeds een menigte zeldzame en interessante exemplaren bevat.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 3