7 I 'erf, voeding voor de walsenUit den verf bak, via viliwals en koperen wals en den band zonder eind wordt de verf aan de drukwals overgedragen, welke ze dan eindelijk op het papier brengt. Een netwerk van kettingen en staal achter een der denkmachines. In lange banen hangt het bedrukte papier hier achter de drukmaehine te drogen. A utomatisch schuiven de banen langzaamvoort en na een 80 meter lange wandeling is het behangsel papier droog en kan worden opgerold. Deze lussenreeks schuift steeds c.a. 20 c.M. voort over een lange ruimte (40 meter), waaronder een verwarmingshuis loopt die een warmte van 100 gr. Fahrenheit ontwikkelt. Aan het einde van den drogingsweg, dus 2 X 40 nieter, zijn de eerste uit de machine gekomen lussen droog. Na droging wordt de bedrukte papierbaan opgerold tot groote rollen, om later, in kleine rolletjes verdeeld, ver kocht te worden. Hiermee is slechts in grove trekken geschetst de wordingsgang van het behangselpapier. De schatkamer van de fabriek. Hierin kostbare walsen bewaard. worden de gedrukt. Deze walsen zijn zeer kostbaar, zij zijn geheel uit de hand ver vaardigd uit stukjes en strookjes koper en vilt, aangebracht op een hou ten cylinder. De omtrek van 'n wals is juist één patroon. Daar nu voor één dessin meerdere wal sen, drie tot twaalf, noodig zijn, deze geheel met de hand bewerkt moeten worden en de buitenomtrek precies ge lijk moet zijn, zal men inzien dat het samen stellen van de walscom- binatie voor één dessin zeer gecompliceerd is. Een ander belangrijk deel van het proces is het aanbrengen der verfstof op de walsen deze mag niet te veel doch ook niet te weinig zijn. Dit gaat als volgt in z'n werk Bij elke drukwals be vindt zich een bak met verfhierin loopt een dunne wals, waarover een doek of band zonder eind, ter breedte van de druk wals, die de verf mede- neemt en, aan de andere zijde over een tweede wals loopend, deze verf aan de drukwals meedeelt. Het eventueele teveel wordt weer door een rakel of mes van den verfdoek verwijderd. De aldus op het papier gebrachte verf heeft geruimen tijd noodig om te drogen, alvorens het papier opgerold kan worden. Een ingenieuze installatie om het drogen te bevorderen, welke veel ruimte in beslag neemt, is achter de drukmaehine opgesteld. De behangsel- papierbaan wordt door die installatie automatisch opgehangen, lussen vormend van elk 4 a 5 Mdiep.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 7