Het Paleis der Moderne Wonderen op de Wereldtentoonstelling van Brnssel HET PLANETARIUM EN WAT MEN ER ZIET digen van den onbedrukten band tot het gebruik ervan in de toestellen voor cinematographische projectie. Er is ook een ten toonstelling van het cinemaleven en de cinemawereld, foto's van kunstenaars, décors, costumes, enz. In den rechtervleugel bevindt zich een tooneelzaal, gebouwd volgens een geheel nieuwe bouwkundige opvatting, in overeen stemming met de vertooningen die aldaar gegeven worden. In de zaal staan ongeveer 500 zetels derwijze geplaatst, dat een maximum van zicht- en hoorbaarheid verzekerd is. Het tooneel, met een breede orkestruimte, is van het vereischte materiaal voorzien voor het vertoonen van wetenschappelijke proefnemingen Bezoekers, die bij den jongsien vooruitgang der radiophonie blijven verwijlen. TERECHT kan gezegd worden, dat heel onze Westersche beschaving de laatste jaren in het teeken der Wetenschap staat. Men denke slechts aan den enormen invloed van allerlei uitvindingen en ontdekkingen op de industrie, die ons het ongeëvenaard comfort van den tegenwoor- digen tijd bezorgt. De leiding der vier Belgische hoogescholen heeft dan ook geoordeeld, dat het nuttig was, op de Brusselsche Wereldtentoonstelling een paleis der Wetenschap op te richten, hetwelk als 't ware de synthesis biedt van al hetgeen onze moderne wereld aan de wetenschap verschuldigd is. Dit paleis, ook Alberteum genaamd, beslaat een oppervlakte van 7500 M2. Het voornaamste deel 'ervan is het Planetarium (studie der planeten) hetwelk gebouwd is in duurzame materialen en na de verdwijning der Tentoonstelling blijft bestaan. Tot dusver zijn er slechts vijftien soortgelijke in richtingen op onzen aardbol. Het gebouw vormt een grooten koepel in beton met koperen belegging, waarin binnen een kunst matig hemelgewelf is aangebracht. In het midden der zaal bevindt zich het eigenlijke instrument, uitgerust met niet minder dan 119 lichtwerpers, hetwelk op afstand door 7 motoren wordt gedreven. De lichtwerpers zijn verstelbaar de bewegingen ervan bootsen trouw den loop der hemellichamen na. Men kan aldaar meer dan 9000 sterren in vollen glans zien glinsteren. Successievelijk wordt de Melkweg op het kunstmatig firmament getooverd, de planeten, de kometen, de zon, de maan en zelfs de vallende sterren. Het instrument geeft verder het wonderbaarlijke verschijnsel weer van de nachteveningen, 't is te zeggen de rotatie beweging van de aardas, die in 26.000 jaren om de pool van de ecliptica draait en daarbij een kegel- vlak beschrijft. Bovendien is het met dit toestel mogelijk, het firmament te toonen, zooals men het op de verschil lende breedten van den aardbol ziet. De toeschouwers kunnen dus het uitspansel in zijn gansche constellatie bewonderen, alsof zij werkelijk een reis om de wereld zouden maken. Het zicht van dit heerlijke schouw spel laat bij den bezoeker een betooverenden indruk na. Alleen het instrument, waarvan de vervaardiging 10 jaren arbeid heeft gevergd, kost 4 millioen franks, terwijl aan het gebouw 1 millioen frank werd besteed. Wanneer we nu naar de andere afdeelingen van het Alberteum overgaan, vinden we vooreerst een studio voor radio-uitzendingen, waar voor het publiek, Zicht op het Planetarium. Koepel, waarin het hemel- geirelf is nagebootst. Hoofdingang van het Alberteum. dank zij een glazen scherm, de ge heimen dezer nieuwe uitvinding ont sluierd worden. In een aangrenzende kabien worden de modulatie en de cen tralisatie getoond van de microfoni- sche opvangingen, die binnen de om heining der Tentoonstelling worden gedaan. In de af deeling cinema treft men een studio voor opnamen aan, waar men de verschillende stadia van het ontstaan van een film kan bijwonen, terwijl verschillende documenten het verder verloop verduidelijken der tech nische operaties, vanaf het vervaar - Gondél, welke diende voor de eerste stratosfeervlucht van prof. Piccard, op 27 Mei 1931.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 24