mm d:!ïs;;:; gjï"! en demonstraties. Deze zaal is zoowat de aula van een volksuniversiteit, waar documentaire films wor den vertoond over het onbekende leven van fabrieken, over hygiëne, geneeskundige vraagstukken, enz., om zoodoende het publiek een kijk te geven in de wetenschappelijke laboratoria en de industrieele ondernemingen dezer eeuw. Tusschen de belangrijke filmen, die tot dusver vertoond werden, noemen we „De onzichtbare wolken", zijnde de warmte-wolken, welke uit ieder levend lichaam met warm bloed uitgaan, doch die men slechts zelden met het bloote oog kan bemerken. Een zeer interessante film over het ontstaan en het ontwikkelingsproces der paddenstoelen. Een film, waarin het reusachtige bedrijf der Fordfabrieken van Detroit (U.S.A.) in al zijn bijzonderheden werd uiteengezet onder den titel „Rhapsodie van het staal". Verleden week kwamen twee andere filmen aan de beurt „Hoe de sprekende films spreken" en „Hoe de planten leven". Tezelfdertijd werd een nieuw tooneelstuk opgevoerd„Ana Kamatwa", ziekten en visies uit Congo, door Chaliex. Dit werk was tegelijkertijd tooneel en cinema. De merk waardigste deelen van de kolonie werden op doek gebracht, terwijl authentieke negers op het podium allerlei dansen, inlandsche zangen en palabers uitvoerden. In de afdeeling Physica zijn een zeker aantal demonstratie-inrichtingen geïnstalleerd, welke onder de oogen van het publiek voortdurend werken. Een eerste groep omvat experimenten over uitstralingen. Men ziet daar, dat de ultra-violette stralen fluores ceering der lichamen teweeg brengen. Enkele toe passingen van de foto-electrische cellen worden vertoond, zooals de foto-electrische sirene, de telefonie op een lichtstraal, enz. De kosmische stralen zijn thans dikwijls aan de orde van den dag een samentreffingsmeter stelt het publiek in de gelegenheid om zich van de rich ting dezer stralen rekenschap te geven. Zicht uit liet Alberteum in de richting van het Park der Attracties. Zeer belangrijk is ook de afdeeling voor Biologie, waar de meest ingewikkelde aspecten van de cel- physiologie, de organenphysiologie, de pathologie worden getoond. De ontwikkeling der organismen, alsmede de electrische werkzaamheden der levende organen, worden in het licht gesteld met behulp van vernuftige toestellen. Die demonstraties geven den bezoeker ook gele genheid zich rekenschap te geven van de geheim zinnige reacties, die in onze organen plaats vinden en ons in het leven houden. Hooger kan de belang stelling niet reiken, daar het hier onzen evenmensch en ons zelf betreft. Het geheel omvat vijf secties. Vooreerst heeft men het Vivarium, dat voor doel heeft de studie van de celphysiologie en ons de mi croprojectie toont van levende cellen, in ontwikke ling zijnde afgezonderde weefsels, kleine doorschij nende levende organismen, die ons de werking van hun organismen spieren, hart, ingewanden, lateu zien. De onderlinge afhankelijkheid der levende orga nismen wat betreft hun voeding wordt aangetoond met behulp van aquariums, waarin wervel- Atrium van het Alberteum, met ruiterstandbeeld van Koning Albert. dieren, infusoriën en planten in evenwicht leven. Insectariums belichten een andere zijde van die biologische onderlinge afhankelijkheid bij de ontwikkeling en de wederkeerige interreactie van insecten en planten. Een andere sectie handelt over physiologie en pathologie. Men ziet er, dat het leven der inge wikkelde organismen, zooals zoogdieren, slechts mogelijk is dank zij de tusschenkomst van uiterst gevoelige inwendige regelingen. Eenige aspec- De werking van hart en nieren wordt aanschouwelijk Wetenschappelijke demonstraties. Electrische foto van de tril lingen der stem. ten hiervan worden vertoond met behulp van levende lichtschema's, zooals bij voorbeeld de controle van het suikergehalte van het bloed, ver oorzaakt door de tusschenkomst van klieren met inwendige afscheiding, waarvan de onderlinge afhan kelijkheid zichtbaar gemaakt wordt door middel van lichtindices, die een minuutinrichting achter eenvolgens verlicht. Ten slotte worden door cinematographische toe stellen op kleine schermen en op automatische, doorloopende wijze de hartslag van een kikvorsch, de samen trekkingen van den darm, hetzij op zich zelf genomen, hetzij in suti, de hartslag van een konjjn in dezelfde voorwaarden gepro jecteerd. Ten slotte geven de industriee- len, die in de hallen hun pro ducten ten toon stellen, een levendig beeld van zekere as pecten hunner werkzaamheid- Op radiogebied, bij voorbeeld, is een miniatuurzender in vol bedrijf te zien, zoodat men al de phasen van de omvorming der hertziaansche golven vanaf de uitzending tot aan de ont vangst kan volgen. Het Alberteum is, zooals uit bovenstaande blijkt, een cen trum van intensisf-cultureel leven, zoowel voor intellectuee- len en industrieelen als voor alle andere bezoekers.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 25