TOE MAAR...! van overdrijving rnag spreken. Men verviel van het eene uiterste in het andere, en de kinderen, die tot dan toe op het tweede plan hadden geleefd, werden plotseling in het middelpunt der algemeene belang stelling geplaatst. Niets was goed genoeg voor hen, iedereen bemoeide zich met hun wel en wee. Het leven werd plots van een benauwende ge compliceerdheid en angstige moeders holden van den eenen specialist naar den anderen, om te liooren hoe zij nu eigenlijk moesten handelen. Men vond het onderbewustzijn uit en de vitaminen en de reflex bewegingen en complexen en voor zenuwachtige moeders veranderde de vreugde om het bezit van haar kinderschaar maar al te vaak in een zenuw- sloopend en neerdrukkend verantwoordelijkheids gevoel, waaronder zij als onder een looden last gebukt gingen. Wat ik mijn kinderen ook toesta of verbied er is beslist altijd een deel van hun lichaam of geest, waarvoor het slecht is, riep een jonge moeder wan hopig uit. Deze uitroep karakteriseert vrij nauw keurig het gevoel, dat menige liedendaagsche moeder, verward in onkunde en goede bedoelingen, bekruipt bij het hooren van al de schrikkelijke onheilen die haar lieveling kunnen treffen door haar schuld. Gelukkig zijn er nog nuchtere zielen, die inzien, dat niet alles van vroeger zoo maar klakkeloos zonder meer over boord gegooid mag worden. De nieuwe inzichten brachten zonder twijfel veel goeds, maar ook hier geldt zooals overal elders hoedt u voor overdrijving. Geen overbodige angst - geen piet luttigheid geen sikkeneurigheidToe maar moederlaat uw jongen gerust zijn tanden in dien heerlijken rooden appel zetten. Laat hem naar hartelust stoeien en ravotten. Laat zusje den Benjamin gerust leeren loopen. Het zal haar opletten en hem inschikkelijkheid leeren, Meer en beter dan wanneer gij u er mede bemoeit. Laat ze gerust eens vallen. Zonder vallen en opstaan heeft nog niemand loopen geleerd. Geef uw jongen de heerlijke vrijheid zijn kameraad jes zelf te kiezen. Laat uw jongen klimmen en klau teren zóó zal hij voorzichtigheid leeren. Slechts de zelf bevochten overwinning door strijd heeft waarde voor de vorming van het karakter en door hij voorbaat alles uit zijn leven te bannen, waaraan hij zich zou kunnen stooten, zult gij nimmer een volwaardig mensch van uw jongen maken. Moeder. toe maar Laat ze vrij, maar. houdt ze in de gaten AMY GKOSKAMP TEN HAVE. Ferme jongens, stoere knapen zijt gij niet van zessen klaar IK geef mijn Jantje nooit ongeschild fruit te eten, zei de jonge moeder beslist. Ongeschild fruit is heel ongezond wie weet wie dat heeft aangepakt en wie weet hoeveel bacteriën hij naar binnen zou krijgen.Neen, dat is hoogst gevaarlijk. En geeft u uw kinderen ook nooit ongekookt water te drinken vroegen wij. Eventjes keek het moedertje, of zij niet wist hoe zij het had. Dan kwam er haastig o ja, natuurlijk, dat wel, want in leidingwater zijn geen bacteriën. Tegenover een dergelijke onwetendheid past alleen 'n schouderophalen, zult gij misschien zeggen, maar een zelfde onwetendheid treffen wij bij de opvoeding herhaaldelijk aan, dan eens op dit en dan weer op ander terrein. Er wordt zoo heel veel veroordeeld door lieden, die nog niet eens in staat zijn tot oordeelen. Ik zoek de vrienden van mijn Kareltje altijd zelf uit, vertelde een andere moeder trots. Dat doe ik daarom, dan weet ik tenminste met wie hij omgaat Enne dan zoekt u zeker alleen maar nette jongetjes uit t informeerden wij belangstellend. Ja natuurlijk.. het zijn allemaal keurige jongenS, van wie hij geen leelijke woorden of kwade streken kan leeren. Arm Jantje Arm Kareltje. De gemakzucht van twee zoo overtuigd van eigen voortreffelijkheid zijnde moeders, berooft ze van heel wat genot. Arme gekortwiekte kleinen Is er heerlijker recht denkbaar voor het kind dan het kiezen van zijn eigen kameraadjes Wie herinnert zich niet uit zijn of haar jeugd de afgrijselijk vervelende niet-om-door-te-koinen middagen, als er op bevel gespeeld zoet gespeeld moest worden met dat-kind-van-hiernaast of dat- mispunt-van-hierover, door moeder herhaaldelijk uitgenoodigd omdat-het-zulk-een-nette-familie-was, of omdat het bewuste kind altijd zoo beleefd was of om een andere, voor kinderen ten eenenmale totaal ondoorgrondelijke en onaannemelijke reden. Wij hadden het over de gemakzucht der moeders. Vermoedelijk zullen heel wat moeders veront waardigd vragen hoe heb ik het nu Moet dat gemakzucht heeten, als je naar beste weten zorgt voor het welzijn van je kinderen Hm.... met uw welnemen: naar beste weten sluit heelemaal niet uit, dat er andere theorieën bestaan, die beter zijn dan de uwe. Het is nog niet zoo heel lang geleden, dat het welzijn van het kind een ondergeschikte rol speelde in de samenleving. Toen de Eeuw van het Kind aanbrak, kwam hierin verandering, een verandering die al heel spoedig zoover om zich heeii greep, dat men gerust

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 36