AN DER SCHONEN BLAUEN DONAU Passau Budapest per vouwboot WEENEN komaron /szoB tAND (OivAKiJ 'BUDAPEST MARBACH BRATISLAVA MELK HAIN B'Gi parkanv»# GON/U' PASSAUJh'<W -^1 KAMPEER PLAATSEN. Paiwrama van Passau, de Duitsche Donaustad, waar onze boot-kampeer- tocht een aanvang nam. Een sportief en moedig tweetal, de Amsterdamsche dames X. Koen en Corry Kattenburg, voer tijdens de vacantie per vouwboot den Donau af, van Passau naar Budapest. Eerstgenoemde stelde de wederwaardig heden te boek, haar gezel lin hanteerde de camera; het aldus ontstane geïllus treerd relaas van dezen kano-kampeertocht leggen wij in dit en het volgend nummer onzen lezers voor. OP een druilerigen Januaridag zit ik ietwat mistroostig met de kaart van Oostenrijk voor mij Tirol, wirwar van wit en bruine kronkels, als gort met véél stroop, hoogte- cijfers, plaatsnamen St. Anthon, Zürs, Berwang, daar koesteren mijn meer begunstigde kennissen zich in de zon, ik kijk naar buiten mist, druilregen, lekkende goten, binnen dito neus. Weer dwaalt mijn blik over de kaart, meer oostwaarts wordt de kaart lichter, de bergen lager, een smal blauw lint slingert zich van West naar Oost Passau, Linz, Weenen, Bratislava, Budapest Het plan is geboren Geen wintersport, dan een dubbel goede zomervacantie. Een voorloopige af spraak met m'n vriendin is al spoedig gemaaktwe gaan den Donau afvaren 600 K.M. ver. Ik voel ons bootje al weer onder mij het water is zacht en koel, de boot legt zich liefkoozend tegen de golven, een enkele pagaaislag is voldoende om haar te besturen. Welke manier van voortbewegen door staat de vergelijking met stroomend water Zonder stof, stank of schok vaart het met ons weg, wij hebben slechts te kijken en te luisteren naar wat onze trouwe vriend ons vertellen gaat. Hij voert ons door steden en dorpen, daar waar het hart het heftigst kloptniet de stijllooze stationsgebouwen, niet de ziellooze bak steenbouwsels van 'n stationsstraat voert hij ons bin nen, hij brengt ons waar vanaf de vroegste tijden de kern van het leven is ge weest over zijn oevers spannen zich de Komaan- sche bruggen, aan zijn oevers ontstonden de bont beschilderde huizen die in stille overpeinzing, elkan der steunend, den last der jaren dragen. Over zijn golven klinken de bronzen stemmen der Gotliische kathedralen. En de stroom spoedt zich voort, nu snel, dan traag, wild breekt hij door het gebergte, breed en loom trekt hij door de vlakten, onveranderd Gereed voor den start. sinds onze voorouders in _liun uitgeholde boomstam men uit de bergen afzakten naar de vruchtbare dalen, onveranderd sinds de 16e- eeuwsche zeilschepen hun weg langs hem naar het nabije Oosten zochten slechts in de laatste tijden hier en daar eenigszins getemd, waar hij te veel slachtoffers als tol eischte Het eenige wat het water ons vraagt, is: „ken mij". Begrijpt gij het water niet, waag u dan nooit in den stroom, want hij zal zich tegen u keeren, en in plaats van verheugenis zal hij u duizend angsten doen uit staan, indien hij u al het leven laat. Het water stroomt volgens onveranderlijke wetten; kent gij deze, dan dreigt u op het water niet méér, waarschijnlijk zelfs minder gevaar dan op het land. Het meerendeel onzer oudere familieleden is in dit ongeschreven wetboek echter niet bijster thuis ontelbare hartelijke voorspellingen werden ons dan ook gedaan. De boot moest beslist eenige malen te pletter slaan op voor ons onzichtbare rotspunten, alsof éénmaal in dit geval al niet voldoende ware In Hongarije zijn veel wilde zwijnen, die zouden 's nachts de tent omverloopen en worst van ons maken als wraak voor wat wij met hun tamme broeders doen (dit was een vegetarische voorspelling). Wij zouden wel kunnen worden ontvoerd, waarbij men vergat, dat vrouwenroovers hun arbeidsveld niet bij voorkeur in onbewoonde wildernissen zoeken. Wijl het echter niet de eerste buitenlandsche tocht was, dien ik per vouwboot maak, knikte ik maar be scheiden en trof intusschen mijn voorbereidingen. Daarmede gaat het meestal zóó, dat ik de uitvin dende, mijn vriendin de uitvoerende macht is. Heb ik het idee geopperd, dan zegt zij „Ik ga 't maken." Op deze wijze ontstond onze patent-tent, met dubbele muskietengaas-deur en ingenaaid grondzeil, alles bevestigd met snelsluitingen, waardoor dus mug, noch mier, noch slang onze rust zou kunnen ver storen dat deze intusschen later toch verstoord werd, zij het op andere manier, behoort bij een angstig avontuur, dat ik te zijner tijd zal opbiechten. Onze uitrusting was dus die van een kleine expe ditie donzen slaapzakkeu, primus, kookgerei, ver banddoos, kleeding, boeken en kaarten plus onze boot werden ingepakt, waarbij werd rekening gehou den met minimum plaatsruimte en gewichtde totale bagage inclusief boot woog 60 K.G. Dij aankomst in Passau, na'n 18-urige treinreis, was ons eerste werk de boot op te bouwen, waartoe een grasveldje tegenover het station goede gelegen heid bood. Onder een dreigende onweersbui werd met maximum snelheid vorm gegeven aan de ver zameling stokken en latten, die hier in Holland nog altijd wantrouwend wordt bekeken, daar men meent dat een boot met zoo'n dunne huid onmogelijk sterk kan zijn. Op de Duitsche en Oostenrijksche rivieren worden echter honderden van dergelijke booten ge bruikt, zoodat men er weinig notitie van neemt slechts onze vlag trok de aandacht. De stad Passau was in feestdos ter eere van de midzomerfeesten op de pleinen staan dan hooge versierde palen opgesteld, door de nauwe straten marcheeren troepen soldaten en jeugdbonden en overal is muziek. Ontelbare malen verwoest en weer opgebouwd, ge teisterd door pest en hongersnood, ligt de stad thans weer in volle glorie het oudste deel op de smalle landtong tusscken Inn en Donau, de nieuwere deelen op de oevers van Inn en Ilz, verbonden door slanke

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 6