ZWARTKOP SHAMPODOR BLOEDWRAAK OP SARDINIË CHARLOTTE OP GLAD IJS BLOND-SPECIAAL IN GROENWITTE VERPAKKING fiei modA>Aru> fiaaMiMt&cZm tiMef Kwaliteit Sonoriteit Selectiviteit RADIOBELL 53S f I45.00 RADIOBELL 536 f 177.5° RADIOBELL 636 f 220.°° 31 DOOR de bloedwraak en het ban- dietenwezen heeft Sardinië (en ook Sicilië) nog steeds een vrij ongunstigen naam. Maar dat de be volking moreel zooveel lager staat dan die van andere Italiaansche pro vincies, mag men daarom niet zeggen Het sociaal bewustzijn van die men- schen is nog weinig ontwikkeld. Het individu, de familie denkt nog erg veel om zichzelf, zorgt nog erg veel voor zichzelf, neemt nog gaarne eigen recht in handen. Politieke onrust, sociale verwarring en ongenadige uitbuiting hebben eeuwenlang dat volk geteisterd. Er was geen respect voor den staat, geen vertrouwen in de rechters. Men richtte zich naar de ongeschreven wet in eigen borst, naar de zeden en het belang der familie. Verbreking van trouwbelofte, schennis van de heiligheid des gezins waren de ergste misdaden, die slechts door bloed konden worden uitgewïscht en móésten worden uit- Slechte economische toestanden en de ruwe eenzaamheid der bergstreken hielpen bij de toepassing van die opvat tingen, hielpen ook op Sardinië het bandietenwezen ontstaan. De roovers in Zuid-Italië zijn echte rooversde roovers op Sicilië zijn eigenlijk leden van politieke bendende roover op Sardinië echter is een vogelvrij verklaar de, een vluchteling. Wie zijn vermeend recht zelf had uitgeoefend door geweld, onttrok zich aan den arm van den staat en aan de wraak der familie van den verslagene door de vlucht in de bergen hij werd bandiet. De zede der bloedwraak legt aan de naaste bloedverwanten van een ver moorde den plicht op, zich met eigen hand op den moordenaar of zijn ver wanten te wreken. Die oervorm der rechtspleging heeft steeds ontzettende offers geëischt. Heelefamilies werden om een geringe aanleiding uitgeroeid. Het bloed gist en kookt in de aderen van dit volk taai en krachtig volgt het iederen impuls, in de liefde en in de wraak. Schennis der familie-eer is vaak de reden tot den oorlog. Een voorbeeld. Pietro Vasa had ruzie gehad met den ouden vader van zijn meisje, en „maakte het uit". Die smaad moest gewroken worden door den vader van de teleurgestelde bruid hij was echter te oud, en de broer van het meisje was te jong, dus ging de plicht over op een neef. Deze verwondde Pietro levens gevaarlijk. Pietro kon zich niet meer wreken, dus schoot Pietro's neef den neef van de bruid neer. En zoo ging de bloedwraak verder, tot het aantal slachtoffers geklommen was tot 70. De regeering trad namelijk einde 19e eeuw met kracht tegen het euvel der bloedwraak op, en niet zonder succes. In de 18e eeuw telde men wel eens 1000 moorden uit bloedwraak per jaar. in 1894 nog maar 142. Het is te begrijpen, dat de oorspron kelijke bandieten zij, die in de berg wildernis vluchtten, om aan een gevolg der bloedveete te ontsnappen door bloedverwanten en vrienden werden geholpen en ondersteund. Hij werd gesteund door de algemeene gastvrijheid in die streken, hij werd door velen be wonderd en zelden verraden. waar bij natuurlijk ook de vrees voor wraak een woordje meesprak. Zoo'n bandiet was vervuld van de gedachte, zich te wreken op allen, die hem tot zijn moei lijke en gevaarlijke levenswijze gedreven hadden op den staat en op zijn vijan den. Maar steeds meer werd hij een echte roover, een vijand van iedereen, door iedereen verafschuwd en gevreesd. Dit gold vooral voor de jaren 18921901, toen de staat alle krachten inspande, om het bandietenwezen uit te roeien. Toen gingen de bandieten te keer als wilden, niet alleen tegen de carabinieri, maar ook tegen het ordelijk deel dei- bevolking. Uit vrees dorst niemand als getuige voor het gerecht optreden, laat staan iemand aanklagen. Sluip moord, afpersing van losgeld, brand stichting, veediefstal, straatroof en bloedwraak waren aan de orde van den dag. Dertig carabinieri zijn er in die tien jaren gevallen door de kogels der ban dieten en van de gauwdieven, die natuurlijk ook daar in troebel water vischten. Den 19en Juli 1901 werd „de laatste bandiet" Lovicu Giuseppe door de carabinieri neergeschoten. Hij was schuldig aan 30 misdaden, waar onder 12 moorden. De bevolking had in zoodanige vrees voor hem geleefd, dat zij haast niet dorst gelooven aan de verlossing van dien geesel in groote scharen kwam men, bij het bericht van zijn dood, toestroomen, om zich van de waarheid te overtuigen. Nu zijn er officieel geen bandieten meer op Sar dinië. De verbetering der opvattingen en van de economische toestanden is een werk, dat vele tientallen jaren eischt. Bij sterfgevallen is het op Sardinië gewoonte, dat de vrouwelijke bloed verwanten van den overledene met half verhuld gezicht op den grond hurken, naast den doode of bij den uitgedoofden haard. Is de overledene een slachtoffer der bloedwraak, dan wordt een bebloed kleedingstuk van hem aan den wand opgehangen en zingen de vrouwen wilde doodenklachten, waarin de naaste bloedverwanten van den verslagene worden opgeroepen tot de bloedwraak. Op de plaats, waar iemand door moordenaarshand viel, pleegt men een steenhoop op te richten, en iedere voor bijganger gooit er een nieuwen steen bij. In de herdersdorpen blijft een weduwe haar leven lang rouw dragen, als zij tenminste niet hertrouwt. De naaste bloedverwanten van een over ledene laten, als teeken van rouw. hun haren en hun nagels groeien, en als er sprake is van moord, laat men ze doorgroeien, tot de wraak volbracht is. BELANGRIJK Wilt U weet 'ns genieten van een echt vroolljhen roman ln den geest van ons laatste feuilleton „De Familie-dictator" De Hollandsche Bibliotheek publiceert deze week hef nieuwste boek van den beroemden Amerikaanschen schrijver E. Rath, wiens dolle avonturenverhalen vele onzer lezers zich nog wel zullen herinneren. Wij noemen slechts „Goede Getuigen" en „De man in het wagentje", boeken vol fintelenden humor en komische situaties. Wi] durven U het nieuwste product van E. Ifcafh warm aan te bevelen, omdat wij er ten volle van overtuigd zijn, dat U ons oor deel geheel zult onderschrijven. Het is een verhaal, waarin E. J. Rath zich weer 'ns op z'n best toontde grappige verwikkelingen en de leuk geteebende karak ters houden uw aandacht tof het einde toe gespannen. Indien U nog nooit met de preinieboeken van de Hollandsche Bibliotheek hennis gemaakt hebt, hoop dan eens dit boek. De prijs is zoo laag gesteld, dat de hosten voor U geen be lemmering hunnen zijn. Een exemplaar in gewone uitvoering host slechts 17% cf. en in luxe prachtband 70 ct. De bezorgers en agenten van ons blad zullen U gaarne dit boekwerk aanbieden. Hef is ook verkrijgbaar aan ons hoofdkantoor. te zijn en te blijven. Deze wensch wordt door Zwartkop Shampodor "Blond-Speciaal" voor alle blondines vervuld. Zwartkop Shampodor 'Blond-Speciaal" is geheel op de structuur van het zachte en daarom meer gevoelige blonde haar ingesteld. Is vrij van zeep en alkali, ontziet het haar en vormt geen kalk- Verlangt b'^^waSsMng\ zeep, de natuurlijke, gouden glans steedsde ge-I komt ongehinderd tot zijn recht. |me' nl°eerde Shampodor j Bovendien bevat "Blond-Speciaal" U0"ce de blonde tint voor het haar en geeft door gebruikmaking van den bijgevoegden versterker aan donker blond geworden haar de oorspronkelijke blonde kleur terug. Donker haar verkrijgt een prachtigen glans door Zwartkop Shampodor, eveneens vrij van zeep en alkali. f RADIOBELL f 177.50 zullen de drie ontvangtoestellen van de Bell Telephone Manufacturing Company in het radio-seizoen 1935-1936 bovenal gewild doen zijn. Koopt daarom geen ontvangtoe stel alvorens een RADIOBELL beluisterd te hebben en inlichtin gen te hebben ingewonnen - ook omtrent de betalingsvoorwaarden - bij de verkoopsorganisatie van RADIOBELL ontvangtoestellen, de ALGEMEENE NED ERLANDSCHE RADIO UNIE N.V. Demonstraties JAARBEURS UTRECHT stand 1049/1051 KANTOREN: Amersfoort, Steo. o. d. Hagen laan lt> Bergen op Zoom, Koeooetstrant 41 Deventer, Nieumstraat 64 Haarlem, Zaanenlaan 22124 Leeuwarden, Schrans 111 Maastricht. Bourgognestraat 31A

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 29