om zelf te maken WAT SCHAFT DE POT? KUSSENS Gestoofde nieren in rijstrand. Drie-in-de-pan. Dinsdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Zondag Biefstuk met koude sla. Custard met bitterkoekjes. Koud gehakt met tomatensla. Rijstrand met abrikozen. Varkenscarbonaden met sla- boonen. B alkenbrij. Vischmayonnaise met rauwe sla. Rijst met appelen. Rolpens met roode kool. Fruit. Sardientjes op gebakken brood. Gebraden konijn met appelmoes. Caramelpudding met vanille- EVENALS het moderne interieur in den loop der tijden een algeheele verandering heeft ondergaan, zoo is ook het canapé-kussen langzamerhand van gedaante verwisseld. De veelzijdigheid, die zich op alle mogelijke gebied vertoont, heeft in letterlijken zoowel als in figuurlijken zin haar invloed doen gelden op de gedaante van de kussens, die onze woning sieren. Slechts zelden zien wij tegenwoordig een kamer met alleen vierkante kussens, bestaande uit een voor- en achterzijde zonder meer. De grilligste vormen zijn aan de orde van den dag, terwijl in het materiaal, dat verwerkt wordt, de grootste verscheidenheid heerscht, zoodat waarlijk verrassende effecten worden bereikt. Deze zeer groote verscheidenheid biedt echter het gansch niet denkbeeldige gevaar van overlading. Evenals wij bij de groote verscheidenheid van modieuze details, die ons heden ten dage ten dienste staan, moeten waken tegen een al te onrustig effect evenzoo moeten wij bij het inrichten van onze kamers streven naar een smaakvol doch sober geheel, dat rustgevend werkt en het oog aangenaam aandoet. Een kussen in frissche, vroolijke kleuren mag nog zoo apart en fraai zijn, als het niet past in de omgeving, waar het te land komt, werkt het direct storend. Bij 't vervaardigen van een kussen, dat als cadeau is bedoeld, dient men dan ook eerst te rade te gaan met de kamer-inrichting, die straks de omlijsting zal vormen voor het ge schenk. Een goede stelregel is, op een gebloemde canapé nimmer gebloemde, ge ruite of anders bedrukte kussens te leggen. Hoe mooi deze ook kunnen staan op een effen sofa of stoel mits grondtonen harmonieeren zoo leelijk staat bijv. een kussen met een geblokt of gestreept overtrek op een gebloemde canapé. Ook lette men er op, dat de stoffen in overeen stemming zijn met elkander een kussen over trokken met satijn, fluweel of goudbrocaat past allerminst op een met cretonne bekleede sofa of een rieten stoel. Hiervoor hebben wij de fraaie zon- en kleurechte meubellinnens, de cretonnes, de geborduurde en opengewerkte batist-overtrekken, het doorgestikte chintz, enz. De groote verscheidenheid van vorm maakt het mogelijk de meest uiteenloopende stofresten te verwerken voor kussens. De meeste der moderne kussens vertoonen een opstaanden kant, welke al of niet met een doorge regen koord wordt afgewerkt. De kubusvorm, het zeskantige kussen, waarvan vaak niet alle zijden gelijk overtrokken zijn, is zeer geliefd, evenals het rolronde met een kwast afge werkte kussen, dat eigenlijk heel oud is, want op de vervaarlijke paardenharen canapé's van onze over grootmoeders rustte ter weerszijden zoo'n stijve keiharde rol, afgewerkt met een kwast De tegenwoordige rolronde kussens worden met kapok of met dons gestopt en veelal bij drie tegelijk aan elkaar gehecht. Ook het driehoekige kussen en het kussen met geschulpten rand zien wij bij de nieuwste modellen. Een aantal koordlusjes, een lange zijden kwast of een rozet van de stof vormen de versiering. Fleurig staat ook het in ruitjes doorgestikte chintz. Men kan het doorgestikt koopen (maar het is lang niet goedkoop maar men kan het ook heel goed zelf doorstikken met garen in de kleur van den ondergrond. Hiertoe worden met potlood aan de achterzijde langs de liniaal lijnen getrokken, waarlangs men stikt. De stof wordt dus met de achterzijde naar boven onder de machine gelegd. Tenslotte nog een goede raad Wil men een kussen mooi gelijk stoppen, dan drukke men de kapok met een lang stomp voorwerp in do hoeken stijf aan.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 34