OP DE HOLLANDSCHE PLASSEN door (P. van den Hoek Jr. Él Aan de steigers liggen tientallen booten gemeerd, wier zeilen zich weerspiegelen in het heldere water. WATERSPORT HOLLAND is een waterland en uiteraard wordt dan ook de watersport in Holland druk beoefend. Enkele jaren terug was het beoefenen der watersport nog ta melijk duureen goede zeilboot kostte een klein kapitaaltje. De kanosport was nog weinig bekend en het roeien was öf ambachtswerk óf in een luxe wherry slechts weggelegd voor de beter bedeelden. Ook de zwemsport was nog lang geen volkssport. Maar in dit alles is een verandering gekomen, die veel gelijkt op een revo lutie Zeer zeker hebben de lage bouwkosten, ont staan door zeer lage hout- prijzen en de latjessysteem - bouw (z.g. Bergumermeer jachtjes) bijna ieder in de gelegenheid gesteld om be zitter te worden van een klein zeiljachtje, terwijl door amateurbouw duizen den kano's en honderden B.M.'s zijn ontstaan. De watersport groeide dus en de Hollandsche plassen bieden op warme dagen prachtige tafereelen zeker, om uitsluitend nog op een paar mooie herfst dagen voor den dag te komen. Het was anders de laatste weken een en al leven overal zag men steigers, waaraan tientallen booten gemeerd, "wier zeilen zich weerspiegelden in het heldere water. Vooral als de voor Holland practisch nieuwe watersport „planking" beoefend wordt, loopen de zeilers binnen om dit nieuwe spel van nabij te bekijken. Een raceboot schiet met een snel heid van tusschen de 40 en 50 K.M. per uur door het spiegelend watervlak, een lange lijn meetrekkend van ca. 4050 M., aan het einde waarvan een plank is bevestigd, waarop voorzien van twee steuntouwen een sportmeisje staat. Door de snelheid, waaimede de plank wordt voortgetrokken, heft ze zich op en het meisje staat met de teugels in de hand gelijk een waternimf op de plank. Oppassen is de boodschap, met verraderlijke snelheid draait de motorboot in een bocht, het touw komt even slap te hangen, de plank zakt weg in de bocht, daar de spanning ver loren is gegaan, de waternimf verliest haar evenwicht en komt plotseling met het water in aanraking, dat heel wat harder is dan men oogenschijnlijk zou denken Dit spel is een sport bij uitnemendheid, doch ook een kijkspel, maar zoodra het afgeloopen is, worden de booten van de toeschouwers losgegooid om wederom de plassen op te gaan. Er is leven in de brouwerij en waar menschen zijn, is tegenwoordig ijs Alsof het water nog niet koel genoeg is, komt de ijsman ook nog verkoeling brengen op mooie dagen maakt hij goede zaken De zeilsport heeft goede en kwade gevolgeneen oude palingvisscher van 86 jaar vertelde mij, dat hij 40 jaar geleden midden in den zomer geen enkele zeilboot had gezien en dat die akelige dingen met hun diepe kielen nu al zijn netten kapot maakten Dat was een schaduwkant, maar hij liet er op volgen, dat de paling veel meer opbracht, omdat er nu zooveel koopcrs waren van zijn heerlijke gerookte paling, want hij rookt ze zelf Ook de jeugd geniet vliegert op de vele eilandjes. AU de wind uit het noord westen komt opzetten, klieven de ranke zeilschepen door het water. van gezellig voortglijdende zeilbooten, afgewisseld door motorjachten en kanovaarders. Het is een en al bedrijvigheid De echte natuurliefhebber betreurt de drukte, doch in de komende herfstdagen kan hij weer volop genieten van de ongerepte schoonheid der Hollandsche plassen. Het kanovaren neemt af, de gelegenheidszeiler vindt het niet warm genoeg, en de drukke motorbooten, meest met groote gezel schappen aan boord, verdwijnen langzaam maar

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 2