ZORG VOOR D E TAI N D EN 36 KEEL-, neus- en mondholte zijn bij uitstek de plaatsen, waar besmetting het lichaam binnendringt. Het ligt dus voor de hand, dat wij hier een buitengewone reinheid moeten betrachten. Een gezond gebit is van onschatbare waarde. Slechte tanden kunnen de oorzaak zijn van menige niet als zoodanig erkende kwaal. Maaglijden, rheumatiek en allerlei infecties kun nen het gevolg zijn van rotte tanden en kiezen. Een bekend volksgeloof zegt, dat kiespijn het ge volg is van. tanden poetsen. Sommigen gaan zelfs zoo ver te beweren, dat zij nimmer tand- of kiespijn hebben gekend totzij op aanraden van anderen, die voorgaven het beter te weten, ook eens hun tanden gingen poetsen. Nu is 't een feit, dat een ontstoken kies zich lan ger goed houdt, wanneer men er niet met 'n borstel met koud water aanraakt, maar dit is maar tijdelijk. Al wat ontstoken en verrot is, behoeft dringend voorziening en verzorging. Ontstoken wortels en kiezen scheiden allerlei kwade sappen af, die geslikt worden en maag- en bloedbedervend werken. Het kan voorkomen, dat men heel ergens anders, ver van de schuldige kies, een ernstige ontsteking krijgt, of wel men kan heftige rheumatische pijnen krijgen en heel vaak wordt dan de oorzaak heelemaal niet gezocht in het gift, dat de kies uitscheidt en dat de reden is van alle narigheid. Het inzien van de noodzaak van lichaamsverzor ging ook en vooral in het gewone dagelijksclie leven wint de laatste jaren steeds meer veld. Toch komt het nog voor hoe ongeloofelijk het ook klinken moge dat er huishoudens zijn, waar geen tandenborstel voorhanden is. Het gebit behoort na iederen maaltijd gepoetst te worden en ten minste des morgens en des avonds. Vooral het poetsen des avonds verzuime men niet, daar alle etensresten, verzuurde melkresten e.d. des nachts gedurende den slaap volop tijd hebben om schadelijke bacteriën zich te laten ontwikkelen. Naast het poetsen, dat met een niet te zachten borstel moet geschieden, moet men dagelijks de tanden eenmaal reinigen met een gewasten draad. Hiervoor is speciaal ge wast garen, zoogenaamd tandarts-garen verkrijgbaar Wie echter niet in de gelegenheid is, dit aan te schaffen, kan 'n stevigen draad naaizijde over een stuk was halen en hiermede de tanden zuiveren van de laatste kleine etensres ten, die na het poetsen mochten zijn blijven zitten. Hiertoe neemt men den draad bij beide uiteinden in de twee handen en trekt hem niet te snel tusschen de tanden door. Doet men dit te ruw, dan loopt men kans dat het tandvleesch gaat bloeden. Een goede mondspoeling is warme kamillenthee. Is het tandvleesch rond een rotte kies ontstoken en wil men in afwachting van het bezoek bij den tandarts (bijv. wanneer de pijn des nachts hevig wordt) de pijnlijke plek met jodium aanstippen om de ontstoken plaats te zui veren, dan draaie men van een lucifershoutje met een propje watten een kleine tampon en stippe hiermede de pijnlijke plek aan. vinding zijn de porceleinen kronen, die de echte tan den bedrieglijk nabootsen. Heeft men in de onderkaak of bovenkaak geen kiezen meer, omdat deze zijn uitgetrokken, dan ver zuime men niet, een geheel of gedeeltelijk gebit te laten inzetten. Bijt namelijk bij hot kauwen de bovenkaak op een leege onderkaak, doordat er geen zoogenaamde tegenbijters zijn, dan gaan na verloop van tijd de tanden en kiezen uit de bovenkaak verzakken. In het omgekeerde geval wanneer in de boven kaak geen kiezen meer aanwezig zijn kruipen de kiezen uit de onderkaak als het ware naar boven. Het gevaar hiervan is, dat de kiezen veel spoediger los gaan zitten dan in normale omstandigheden het geval zou zijn geweest. De wetenschap is zoover gevorderd tegenwoordig, dat er een middel bestaat om loszittende tanden en kiezen weer vast te zetten. In de meeste gevallen lukt het ook wel, maar het gelukt niet altijd en het is nogal een kostbare behandeling. Plotselinge afkoeling of verhitting door het nut tigen van gloeiend heete of ijskoude spijzen of dran ken is zeer slecht voor het glazuur der tanden, daar het evenals scherpe bijtende zuren de emaillelaag van de tanden aantast. Menschen met een kalkarm gestel zullen verstandig doen, in overleg met hun huisarts 'n kalkhoudend preparaat te gebruiken. Niet alleen hun beenderen- gestel, ook hun gebit zal dit ten goede komen en de noodige versterking geven. Nadat men des avonds voor het slapen gaan de tanden heeft gepoetst, ete of drinke men niets meer. Kinderen geve men noch een chocolaadje, noch een koekje of 'n glas melk, wanneer zij reeds in bed zijn, zooals zoo vaak wordt gedaan. Het nut van het tanden poetsen wordt hiermede weer geheel opgeheven. Iets is er echter, dat even reinigend werkt als het poetsen der tanden en dat is het bijten in 'n zuren appel. Wilt gij dus den kinderen iets te eten geven wanneer zij eenmaal in bed zijn, voor den nacht, laat het dan niets anders zijn dan een zure appel, want het rinsche appelsap heeft een buitengewoon heilzamen invloed op het gebit. Werd vroeger 'n onooglijk stompje tand of kies, dat reddeloos verloren was, uitgetrokken zonder meer, tegenwoordig wordt er vaak een gouden kroon over heen gezet, nadat de wortels gedood zijn. Een nieuwe WAT ZULLEN WE ETEN? Maandag: Koud kalfsvleesch van Zondag. Gebakken aardappelen met kom kommersla. Gestoofde kwetsen. Dinsdag: Carbonade met snijboonen. Maizenapudding met bessensap. Woensdag: Runderlappen met snijboonen. Wentelteefjes. Donderdag: Ham met spiegeleieren en sla. Ketelkoek. Vrijdag: Dominostuk met spercieboonen. Fruit. Zaterdag: Gehakt met stoofsla. Beschuitje met kaas. Zondag Kalfsborst met doperwten. Rumtaart met abrikozenjam. Twvm

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 36