De weegschaal slaat den heeleu day niet stil en ook 't nummeren en keuren der par tijen geeft den heelen dag hemden vol werk. Op Dinsdag vooral wordt ran 's morgens vroeg tot 's avonds laat doorgeveiUi. zoo belangrijke onderstammen-vraagstuk, waarom trent hij met prof. Sprenger in den Wilhelmina- polder-proeftnin ontelbare proeven en experimenten ondernam, om tenslotte tot vruchtdragende adviezen te kunnen besluiten. Aan deze waarlijk wetenschappelijke concurrentie heeft het Zeenwsche fruit zijn eigenlijke opkomst en zijn groote en snelle vlucht te danken. Want de markten waren overvoerd, niet in het minst door buitenlandsche soorten, en alleen door het leveren van een hoogere kwaliteit kon de Zeeuw zich een plaats veroveren. Daar is nu de crisis gekomen met hare export- belemmeringen en bovendien werd (voor ons te kwader ure) het pectine ontdektbeide oorzaken, waardoor onze bessencultuur een onherstelbaren slag ontving. MaaT daarom was het dan ook dubbel zaak, de binnenlandsche markt geheel te behouden voor de Zeeuwsche appelen en peren, kersen en pruimen. Voor de Goesche omgeving heeft daarin de veilings - vereeniging te Goes, met aan het hoofd haar enthou siaste administrateur, de heer C. A. Duvekot, be langrijk werk gepresteerd. In tweeërlei opzicht. Vooreerst door te dwingen tot onverslapte zorg voor de verbetering der kwaliteit, namelijk door invoering van verschillende kwaliteitsklassen en het stellen van de zwaarste eischen voor toelating van fruit in de élite- en eerste-kwaliteits-afdeelingen. En tweedens nu kortelings door de oprichting (met steun van het werkfonds) van een model-koelhuis, een enorme jjs- kast als het ware, die 550.000 Kg. fruit zal kunnen bevatten (er werden reeds eenige van de gereed gekomen koelkamers inmiddels in gebruik genomen). Dit levert twee groote voordeelen op. Eerstens, dat ten tijde van overgrooten aanvoer de prijzen niet gedrukt worden, daar een teveel onmiddellijk uit de markt genomen en in de koelcel opgeslagen wordt. En tweedens, dat ook buiten den oogsttijd het buiten landsche frnit zich niet weer vasten voet verovert, maar in de behoeften onzer markten voorzien kan worden door het binnenlandsche, gekoelde fruit. Het lijdt dan ook haast geen twijfel, of dit belang zal ook elders in den lande begrepen worden en op het Goesche voorbeeld zal men ook in de andere fruit- bouwcentra tot den bouw van deugdelijke en uitge breide koelhuizen overgaan. Om den kooper garantie te kunnen geven voor de kwaliteit van het ter veiling verhandelde product en ter handhaving van de faam van het Zeeuwsche fruit, dienen de strenge keuring en de nauwkeurige sor teering naar kwaliteit en maat. Nog kortelings heeft de Goesche veiling eenige sorteerinachines naar eigen ontwerp in gebruik genomen, ter vervanging van de uit Amerika geïmporteerde Cuttlerzeefmachines, die ons saprijke fruit te veel beschadigen. Wij geven van dit sorteeren in onze opnamen een beeld. Zooals wij trouwens hopen, ook met onze overige foto's een indruk te kunnen geven van het vele, maar bovenal zorgvuldige en liefdevolle werk, dat door de Goesche veiling met de grootste energie wordt verricht om in tijden, waarin de welvaartsbronnen één voor één opdrogen, tenminste uit het Zeeuwsche fruit voor ons eilandenrijk een welvaartsfactor te vormen. F. d'A. En dan verlaten de manden met het sappige Zeeuw sche fruit weer het veilinggebouw om gezondheid en genot te brengen in onze steden en hopelijk een be scheiden gewin aan den nijveren kweeker. Aldoor draait de loopende band van de nieuwe sor- teermachines de appélen, peren of pruimen ter sor teering langs een twintigtal geoefende meisjes, die het fruit al naar de grootte in een drietal klassen verdeélen.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 17