IN UW KAMERS VWÊÊKkS TJ oe eenvoudiger en pretentieloozer een bloemen - vaas is, boe fraaier de bloemen daarin tot haar recht zullen komen. Zwart of bleekgrijs aardewerk leent zich hiertoe uitmuntend. Het is echter een vergissing te meenen, dat men zulke vazen moet „versieren" met randjes, geschil derde bouquetten en andere afgrijselijkheden. Meestal worden veel te veel bloemen in een vaas gezet. Een, hoogstens twee orchideeën in een fijn kris tallen vaasje, twee takken lelies in een aarden vaas, drie of vier pioenrozen of dahlia's in een, gemberpot zijn oneindig mooier dan een zoogenaamde „op gemaakte" bouquet in een druk versierde, kleurige vaas. Het' nieuwe, matblauwe glaswerk leent zich ook bijzonder tot smaakvolle groepeeringen van rose, roode of gele bloemen. Hebben wij een waarlijk fraai gevulde vaas, dan rest ons nog slechts het zoeken naar een passenden achtergrond en wat dit betreft een effen gordijn of behangsel verdient hier natuurlijk de voorkeur. Zooals gij ziet zoo heel gemakkelijk is het niet, maar dit behoeft u volstrekt niet te weerhouden bloemen in uw kamers te zetten, want een huis zonder bloemen is als een gelaat zonder glimlach. ZET BLOEMEN DE vrouw, in wier huis nooit bloemen staan, omdat bloemen rommel maken en ver zorging eischen, berooft zichzelf en haar huisgenooten welbewust van een groot ge not, een genot, dat ruimschoots opweegt tegen de moeite, die het onderhoud van gevulde bloemen- vizen vraagt. Er zijn huisvrouwen, die een hos bloemen een week in een vaas laten staan en als dan de bloemen hare kopjes slap en treurig laten neerhangen en de verwelkte bladeren een voor een afvallen, als het kwalijkriekende, groenige water een leelijken rand heeft veroorzaakt in de bloemenvaas of kan, dan zeggen zij „Zie je nu wel je hebt er toch niet veel aan, kijk nu eens wat een rommel, bloemen verleppen zóó gauw Ja, natuurlijk verleppen bloemen gauw als zij niet behoorlijk verzorgd worden De natuur laat nu eenmaal niet met zich spottenzij schenkt rijkelijk en overdadig, maar wreekt zich prompt en snel, wanneer men haar tekort doet. Willen wij plezier beleven van onze gevulde bloemen vazen, dan dienen wij verschillende om standigheden nauwlettend in acht te nemen. De belooning zal niet uitblijven. Als wij in eigen tuin de snijbloemen plukken voor onze vazen, dan moeten wij dit liefst vermijden bij bloemen, die in de volle zon staan en ook bij nat geregende bloemen. De blaadjes der laatst genoemde toch smetten zeer spoedig, terwijl de bloemen, die in den zonneschijn staan, weinig sappen bevatten. Zij zullen daarom na het afsnijden spoediger verwelken dan bloemen, gesneden bijv. des mor gens vroeg, voordat de zon hoog aan den hemel staat of des avonds als de zon onder is. Bloemen, geplukt na den nacht, blijven echter meestal langer goed. Zijn de bloemen een maal geplukt, zet ze dan niet zonder meer in een vaas met water. Zeer veel bloemen zullen dan spoe dig slap gaan hangen Men zet pas gesneden bloemen, in een courant of ander papier gewikkeld, zoo diep mogelijk in een vollen emmer met water na eerst de stelen te heb ben bijgesneden. De steel van afgesneden bloemen trekt vanzelf dicht en wanneer wij er niet voor zorgen dat er liefst dagelijks een stukje wordt afgesneden, kan de bloem geen water opzuigen. Bloemen, die men aldus een nacht op een koude plaats heeft gezet op de boven omschreven manier, blijven veel langer goed. Van rozen worden de stelen heel schuin bijge punt, terwijl men van alle houtachtige gewassen, zooals chrysanten, serin gen, gouden regen e.d. den steel van onderen af minstens over een lengte van 15 c.M. moet insplij- ten. Dit is noodig, omdat de houtachtige stelen het water veel minder gemak kelijk opzuigen en men door deze behandeling het opneemvlak aanzienlijk vergroot. Wil men papavers in een vaas goed houden, dan sla men het ondereinde van de stelen met een hamer plat, alvorens de bloemen op water te zetten. Een klein weinigje zout of suiker in het bloemenwater wordt wel eens. aanbevolen. Mits zeer matig toe gepast, kan dit geen kwaad. Zet voorts snijbloemen nooit in de zon, noch in den rook of zelfs in den tocht. Wil men chrysanten goed houden, dan wikkelemen des avonds iedere bloem in een stuk in lauw water gedoopt vloeipapier en zette de vaas in den kelder. Het sproeien van afgesneden bloemen met een zeer fijn sproeiertje helpt vooral in warme of bedompte kamers het verwelken tegengaan. Tenslotte nog een enkel woord over het rangschikken van bloemen en de keuze van vazen.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 36