r mmtm 7 leiden of „alles wel aan boord" is. Zij stuurt dan op haar beurt een duif naar het schip, waardoor de opvarenden weer kunnen weten, dat thuis in het gezin alles in orde is. Dit feit viel een officier op. Want de visschersschepen toch hieven niet op een vaste plek, maar verplaatsten zich en dikwijls niet over geringen afstand. Hieruit bleek dus, dat de duiven, ook wanneer hun hok „verplaatsbaar" is, den weg naar hun „tehuis" weten terug te vinden. Daardoor kwam men op het idee de postduif voor militaire doeleinden te gebruiken, o.a. voor het overbrengen van berichten. In den Grooten Wereld oorlog heeft de duif dan ook een belangrijke rol n ook het Nederlandsche leger heeft tijd zijn rijkspostduiven-dienst gekend. Eerst verleden jaar is deze opgeheven in de eerste plaats omdat de radio een sneller en zekerder middel is, in de tweede plaats om bezuinigings redenen. De eerste postduif. De vraag „Wanneer gebeurde dit of dat voor het eerst t" kan wat betreft de postduif aan de hand van het Oude Testament worden beantwoord. Toen de Ark van Noack na den schier eindeloozen, zwaren regenval, waardoor de Zondvloed zich kenmerkte, op de wateren dreef, liet Noach een duif op met de bedoeling den omtrek te laten verkennen. De vogel keerde na verloop van tijd prompt op de ark terug. Zoodra de postduif binnen het hok is, wordt de ring van haar pootje gehaald. Een postduif, die van een wedvlucht terugkomt, strijkt op het hok neer. dat ze naar verschillende windstreken vlogen. Hieruit meenden de onderzoekers een conclusie te kunnen trekken. De golven, die de vogels anders zouden hebben opgevangen vanuit de streek, waar him hok lag, werden nu gestoord door de uitzendingen van het radiostation. Men had zich een meer zuiver oordeel kunnen vormen, indien men had geweten, op hoeveel kilometer afstand van het zendstation het „ontvang-apparaat" van de duif weer ongehin derd de „eigen" golven had kunnen opvangen. De meeningen over het oriënteeringsvermogen der postduiven loopen nog steeds uiteen en ook de wetenschap staat nog voor een mysterie. Vroeger werd bijvoorbeeld van de veronderstelling uitgegaan, dat de postduif slechts dan haar hok kon terugvinden, wanneer dit zich op een vast punt bevond. Tijdens den Russisch -Japanschen oorlog kwam men echter op deze meening terug. Wanneer de Japansche visschers in hun jonken uitvaren ter vangst, gebruiken ze de postduif als communicatie-middel met de verwanten aan wal. Wanneer ze in zee zijn, laten ze een duif op, die rechtstreeks naar huis terugvliegt. Uit de kleur van den vogel kan de vrouw van den visscher af- Een bekroonde lange-ajstandvlieger. A rr 1

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 7