De antenne-draden in de onrgeving van het hok van een postduivenliefhebber zijn voorzien van kurken, zoodat de dieren ze van verre kunnen bemerken en er niet tegen aan zullen Wanneer postduiven nabij een zendstation worden opgelaten, verliezen ze hun oriënteeringsvermogen. Het dier was neergestreken op het uiterste topje van den berg Ararat en had roode pooten. De klei op den berg was namelijk rood gekleurd. Volgens de, vooral onder de Mohammedanen verbreide overlevering, bezitten de duiven sindsdien roode pooten. Duivenhouders vindt men overal ter wereld, niet alleen met het doel om een studie van de dieren te maken, maar ook zuiver uit liefhebberij. Regelmatig houden vereenigingen wedstrijden, waarbij de post duiven op honderden kilometers afstand van hun hokken worden opgelaten en op de seconde af wordt opgenomen hoeveel tijd de vogels er over doen. Nog kort geleden vond er een vlucht plaats van Hoek van Holland naar Berlijn. Een vogel kwam als eerste binnen met een recordtijd van 7% uur. Een dergelijke prestatie is wel in staat om de bewondering op te wekken. Het beteekent namelijk, dat deze postduif heeft gevlogen met een gemiddelde snelheid van 86% K.M. per uur. Bij vergelijking blijkt hieruit, dat dit sneller is dan de express-treinen tusschen Hoek van Holland en Berlijn. Een gevaar voor de vogels, die „thuis" zijn en van tijd tot tijd in de buurt van hun hokken vliegen, dus niet op groote hoogte, vormen de antennedraden, die in de laatste jaren de daken van onze huizen „sieren". De duiven zien de draden niec, vooral wanneer deze op gelijke hoogte zitten met. een dakgoot. Ze vliegen er tegen aan, halen zich de borst open, hetgeen meestal ten gevolge heeft, dat ze doodgaan. Het is algemeen bekend, dat de duif, zooals trou wens het grootste deel der vogels, 's nachts niet belangstelling de wedstrijden. En het behoort lang niet tot de zeldzaamheden, dat de gelukkige winnaar van een bekende wedvlucht bovendien nog wordt verrast met een persoonlijken, schriftelijken geluk- wensch van den Engelschen koning. Zij, voor wie de postduif in de eerste plaats uit wetenschappelijk oogpunt waarde heeft, houden zich echter vooral bezig met de geheimzinnige eigen schap het oriënteeringsvermogen. Bezitten de vogels een soort, kompas, waarop ze vliegen, een kom pas, dat zich automatisch richt naar het punt, waar ze thuis hooren Beschikken de dieren over een ont vanger, waarmede ze de van huis uitgezonden elec- t.rische golven opvangen, zoodat ze zich kunnen oriënteeren Storen de uitzendingen van de talrijke radio-stations over heel de wereld Dit blijven vra gen, waarop momenteel het antwoord nog niet te geven valt. Men neemt proeven, men concludeert, men veronderstelt maar zekerheid bestaat er niet. Voorloopig houdt, de natuur dit geheim nog ver borgen en moeten we ons beperken tot bewondering voor en verbazing over de buitengewone prestaties, die de postduiven ons door hun „oriënteeringsver mogen" toonen. V. Direct nadat de duiven thuisgekomen zijn worden ze gevoederd. vliegt. De meesten onder ons hebben het al eens meegemaakt, dat een duif bij het vallen van de duister nis op onze veranda neer strijkt, daar blijft zitten en 's morgens weer opvliegt om naar haar hok terug te keeren. Vandaar dat het volgende een zeer opmer kelijk staaltje is van duiven - fokkerij. In Amerika heeft iemand, in dienst bij de leger-postduiven- afdeeling, het klaar weten te spelen een soort te fokken, dat ook 's nachts vliegt. Overigens is vooral bij de postduiven het fokken van een bepaalde soort van groote beteekeuis. Bij hen, die aan wedvluchten meedoen, geldt eigenlijk in de eerste plaats het uiterlijk van den vogel, maar hoe staat het met 't oriënteeringsvermogenDe duiven vertoonen namelijk een opvallende overeen komst met de menschen. Er bestaan exemplaren, die lui en traag zijn en daarnaast vinden we vogels, die uitermate snel hun richting bepalen. Dit is zeer moeilijk vast te stellen, omdat de luien parasiteeren op hem of hen, die vlug zijn. Indien een aantal duiven op flinken afstand van hun vaste verblijfplaats wordt opgelaten, ziet men, nadat ze eerst eenige oogen- blikken hebben rondgecirkeld, een ervan pijlsnel wegschieten in een bepaalde richting, die meestal de richting naar huis is. En geen oogenblik later volgen haar alle andere. Voor den eigenaar is dit het bewijs, dat de eerste vogel, die wegschoot, over het beste oriënteerings vermogen beschikt. Meestal lukt het niet om dezen bijzonderen vogel te identificeeren door de groote hoogte, maar slaagt de eigenaar hierin wel, dan zal hij trachten met dezen vogel een ras te telen, dat een scherp oriënteeringsvermogen bezit. Meestal kan men aannemen, dat op de honderd vogels bij teen kleine helft dit vermogen niet sterk ontwikkeld is e.'i zij dus als het ware blindelings met de andere mee vliegen. Liefhebbers van „duivensport." treft men over het algemeen uitsluitend onder de gewone burgers aan, hoewel ook in de tuinen van de hoogere standen dik wijls prachtige duivensoorten zijn te vinden. Het zal wel weinig bekend zijn, dat Koning George V van Engeland 'n groot bewonderaar van duiven is en er zelf een schitterende collectie op nahoudt. Hij be zoekt regelmatig de talrijke tentoonstellingen, die worden georganiseerd en volgt met de grootste

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 8