TOT IN DE PERFEKTIE Een zeer modern hospitaal te Lausanne «P!!2ïl!KfiBE jfcemiet: O&fi'- 1-5" I s_ MUM f, I verpleegt omvat vier étages, met de ramen naar 't Zuiden gericht. De ziekenzalen met 5 tot 10 bedden ontvangen bijna den geheelen dag het zonnelicht en dank zij de vindingrijke schikkingen in het interieur' blijven de patiënten op heel gelukkige wijze van het zoo ontmoedigende idee verstoken, dat ze hier nu net liggen gelijk schoolkinderen in een dortoir, zooals dit bij vele ziekenhuizen nog het geval is. Aan elke verdieping is een solarium gehecht, waar de zieken den weldoenden invloed der zon kunnen ondergaan en van waaraf zij tot ver in het rondom liggende land kunnen kijken, het rondom- liggende land, dat meren, wouden, weiden en bergen vertoont. De uitgebreide bibliotheek, de laboratoria en de gehoorzaal zijn ondergebracht in den westelijken vleugel, terwijl men de toiletkamers, de gewone badkamers, de kamers voor therapeutische baden, de massage-kamers, de afdeelingen voor oog-, oor- en keelonderzoek aan den Noordkant vindt. Uit dit kleine exposé, dat slechts de perfektie der dingen doet vermoeden en 't welk er slechts 'n zeer flauwe weerschijn van is, kan men allicht af leiden, van welk een groot belang een dergelijk inrichting voor een stad als Lausanne moet zijn, en niet alleen voor Lausanne maar ook voor geheel Europa, want, naar men ons verzekerde, is het aan tal patiënten, dat er voortdurend verzorgd wordt, veelal internationaal, zoodat de roem van dit hos pitaal wel degelijk tot ver buiten Zwitserland's grenzen moet getreden zijn. Het hospitaal lé" zooals het zich op een helling, in een der buitenwijken van Lausanne, verheft. DAT Zwitserland rijk is aan natuurschoon, dat het een land is met diep-blauwe meren, wit bepoeierde bergen, oersterke en stille wouden weet bijna iedereen, en ook dat men er de ski-sport en zoovele andere ge neugten des winters vrijelijk beoefenen kan. Doch minder wordt genoemd, en als een eigenheid van liet land der Helvetianen beschouwd, het .root aantal ziekenhuizen, hospitalen en sanatoria, welke daar als burchten van de medische wetenschap in liet frissche landschap oprijzen, en niet alleen in de open natuur, het hart gericht naar de zon, die praalt over de hergen, de alpenweiden en de velden, maar ook in de steden, althans in de onmiddellijke nabijheid ervan. Zurich, Bern, Montreux, Lugano, Liizern, Lau sanne, zij zijn de steden waar men, naast een schier onafgebroken reeks hotels voor de toeristen en kuurgasten toch minstens twee ziekenhuizen, twee herstellingsoorden zal aantreffen, wij schrijven nu wel twee, maar er zijn er meer, veel meer. Deze ziekenhuizen nu hebben z;ch door een tradi tie, welke teruggaat tot het jaar 1004, in het aspect der Zwitsersche steden weten te handhaven. Zij werden er toen ter tijde gesticht in dezelfde omstandigheden zooals dit overal elders in Europa geschiedde opgetrokken door de milde giften van de groote lieeren en landsbestuurders rond de kloos ters of dicht bij een stad. Geleidelijk hebben zij zich weten te ontwikkelen en zijn zij de kostbaarste bezittingen der maat schappij geworden en wat hun groei, uitbreiding en vervolmaking in Zwitserland bespoedigde, was wel hun gunstige ligging, het gezonde klimaat, het lachende landschap, alle zooveel factoren, die van het hospitaal, het herstellingsoord, het ideaal moeten maken. Dit jaar nog heeft men te Lausanne een hoogte punt bereikt. Daar heeft men een hospitaal geopend, dat, naar de getuigenis van de vooraanstaande Zwitsersche bladen, een unicum in zijn genre moet zijn. Het werd opgericht door het kanton Vaud op voorstel en met den geldelijken steun van de internationale firma Nestlé and Anglo-Swiss Conden sed milk Co, wier naam het bij zijn stichting ontving. De medische en Universitaire Kliniek of het hospitaal Nestlé ziedaar den volledigen titel verheft zich op een kleine helling midden een dier schitterende buitenwijken van Lausanne, vlak tegenover het grootsche Leman-meer. met een onvergetelijk zicht op de Savoie-Alpen. Een drievoudig doel wordt er dagelijks door een toegewijde groep doktoren, geleerden en verpleeg sters nagestreefd n.l. de verzorging en heeling der patiënten, het onderwijzen in de wetenschap en onderzoekingen tot verrijken van de wetenschap. Er zijn dus ziekenzalen, de modernst toegeruste; laboratoria, voorzien van de volledigste en de meest geperfektionneerde aeeesoires, en een aula of gehoor- lJrof. Dr. L. Michuud, de bestuurder van het hospitaal Nestlé" te Lausanne. Hechts zicht in een laboratorium. Een der talrijke lighaïlen, in 't zicht der heerlijke besneeuwde bergen. zaal waarin men de studenten, de kandidaat doktoren onderwijst. Bestuurder is Dr. Louis Michaud, professor aan de Universiteit te Lausanne. Het eigenlijke hospitaal waar men dus de zieken

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 11