A ^\7)emodeplaaé éoorti U HELDHAFTIGE ZEESCHILDERS TOILET ZEEP Halitran de Levensbron Onontbeerlijk als de Zon 29 „Vierdaagsche Zeeslag 1666", door W.v.d. Veldeden jonge Mei de Van de Veldes op den grooien haringvijver. HET verlangen naar het beleven van avonturen, dat de meeste kunste naren in het bloed zit, heeft ook de zevent.iende-eeuwsche schilders Van de Velde bezield. Deze wereldberoemde zeeschilders, vader en zoon, hebben de lotgevallen als 't ware in hun schuil hoeken opgezocht en we zullen dan ook moeilijk vakgenooten kunnen vinden, die beter dan zij wisten wat een schip was en hoe de steeds wisselende om standigheden op zee kunnen zijn. Daar bij komt nog, dat zij in een woeligen tijd leefden, jaren, waarin het kanongebul der soms niet van de lucht was en waar schijnlijk ook heeft de spanning in de samenleving, de felle strijd van ons volk om zijn vrijheid, hen voor hun kunst geïnspireerd en eveneens aange spoord om, waar het noodig was, met vlootvoogden en matrozen voor Hol land op de bres te springen. Willem van de Velde, de oude, zoo wel als zijn zoon, die eveneens Willem heette, hebben menigmaal moed en koelbloedigheid getoond als er op hun diensten gerekend werd, zoodat wij hen niet alleen als befaamde kunstenaren, maar ook als heldhaftige zeelieden mogen beschouwen. De machtige Staten van Holland hadden een groote bewon dering voor hun werk. Meermalen heb ben zij de Van de Veldes belangrijke opdrachten gegeven. Als de vloot in die dagen ten strijd trok, ging dikwijls een Van de Velde mee, die tot taak had, de critieke oogenblikken uit het gevecht met de teekenstift te vereeuwigen en zich bovendien van den loop der ge beurtenissen voortdurend op de hoogte te houden, om later de Staten ook mondelinge toelichting te kunnen ver strekken. Hun werkzaamheden in dienst van de Staten kwamen dus vrijwel overeen met die der tegenwoordige journalisten, illustratoren en persfoto grafen. De Van de Veldes hielden niet van halve maatregelen. Vaak waagden zij zich midden in het krijgsgewoel en dik wijls ook lieten zij zich in een snelle galjoot tusschen en om de vechtende vloten zeilen, zoodat zij ruimschoots in de gelegenheid waren hun indrukken op papier of paneel vast te leggen. Dat hierbij meestal hun leven op het spel stond, daarmede hielden zij geen reke ning, want het was hun plicht den slag zoo nauwkeurig mogelijk af te beelden en op zulke gewichtige oogenblikken dachten zij er niet aan hun persoonlijke belangen te laten medespreken. Toen in het jaar 1665 de Hollandse!» vloot onder opperbevel van den beken den admiraal Jacob van Wassenaer van Obdam op de Noordzee met de Engel sclien slaags geraakte, was Willem van de Velde de oude getuige van deze alles behalve zachtzinnige ontmoeting en bijna had hij daarbij het leven ver loren. Op dien noodlottigen dag had hi bij den opperbevelhebber het middag maal gebruikt en juist was hij van boord gegaan, toen het trotsche zeekasteel door een schot in de kruitkamer werd getroffen en met man en muis de lucht in vloog. Ook de admiraal kwam bij dczi ramp om het leven. De oude Willem liet zich echter nii spoedig afschrikken. Het jaar daarop tijdens den driedaagsclien zeeslag tus schen de admiraals De Ruyter ei. Mouck, liet hij zich rustig tusschen de vechtende schepen doorroeien, alsof er geen oorlog bestond Buiten de kunstzinnige en historische waarde heeft dit werk, door zijn fraaie detailleeringe.n, ook zeevaartkundige be- teekenis. Geen lijntje, geen vlag of katrol zit verkeerd De oude Willem had aanvankelijk de opleiding vooi zeeman genoten en hij was dus in alle opzichten met de geheimen van het vak vertrouwd. Zijn zoon bezat een aardje naar zijn vaartje. Hij werd door zijn vader in de kennis van den scheeps bouw en het teekenen van schepen onderwezen. Van den bekenden zeeschilder Simon de Vlieger kreeg hij les in het schilderen. Waarschijnlijk heeft hij reeds in 1665 en 1666 zijn vader op zijn avontuurlijke tochten vergezeld. Zonder den vader te kort te doen kunnen wij zeggen, dat de zoon hem overtroffen heeft. Willem van de Velde, de jonge, is werkelijk 'n groot meester in de schilderkunst geweest. Ontroerend mooi en voornaam heeft hij de zee in haar betooverende, altijd ver anderende stemmingen geseliilderd vaak gestoffeerd met trotsche oorlogs bodems en sierlijke handelsschepen. Stille zeeën bij veilig zomerweer met droomerige kimmen, zoowel als de ruwe, opgezweepte golven tijdens hevige stor men heeft zijn geniale hand op voor treffelijke wijze in beeld gebracht. De kunstwerken van deze befaamde schildersfamilie, van wie de twee Wil- lems, die wij hier besproken hebben, tot de bekendste behooren, zijn in tal van museums in binnen- en buitenland te vinden. Het Rijksmuseum te Amster dam heeft heel wat fraaie stukken van deze schilders in bezit. Wie ze niet of slechts oppervlakkig kent kunnen wij aanraden eens een kijkje te gaan nemen. Zij zullen van him uitstapje geen spijt hebben. de fraaiste Eoifetten, uitstekend pas send bij Uw figuur. Wij twijfefen niet of U zult er in slagen een be koorlijk, charmant toilet te vinden. Maar zult U er steeds weer in slagen de bekoorlijke charme van een jeugdig frisse teint te behouden? Dit is niet zo gemakkelijk! Het vereist nauwlettende verzorging van Uw huid. Dagelijkse verzorging met Lux Toilet Zeep, die speciaal vervaardigd is voor het gelaat. Bescherm Uw uiterlijk tegen de gevaren van een „vermoeide huid". Duffe fuchE in huizen, kantoren en magazijnen, keukenhitte, verontreinigde atmosfeer in de straten onzer steden, dit alles maakt de gelaats huid dor en droog. Het zachte schuim van Lux Toilet Zeep reinigt en verfrist de huid tot diep in de poriën, verwijdert stof en vuil en houdt het gelaat stralend en jeugdig. Geef Uw huid de volmaak te verzorging, die alleen Lux Toilet Zeep bieden kan. Bescherm Uw kind tegen de gevreesde Engelsche ziekte (Rachitis) die de kromme beentjes, tandziekten en organische stoor nissen veroorzaakt. Geef Uw kind de volle zon, die het in de wintermaanden moet missen. Geef Uw kind Halitran 1200, de nieuwe prachtige vinding met den geweldigen rijkdom aan natuurlijke vitaminen A en D uit de lever van de Heilbot. 60 maal sterker dan gewone levertraan. De kinderen nemen Halitran 1200 heel graag in. Enkele druppels daags doen wonderen. Uw kinderen worden sterk, krachtig en gezond. Hun lichaam krijgt weerstands vermogen tegen ziekten en infecties, tegen bronchitis en alle winterkwalen. J.n alle kinderziekenhuizen in Nederland wordt Halitran gebruikt, met schitterend succes. Moeders prijzen den dag. waarop zij ermede begonnen, want haar kinderen gaan zienderoogen vooruit en worden sterk en gezond. Koop nog heden een flacon voor Uw kinderen en ook U zult gelukkig zijn, dit prachtig middel te hebben leeren kennen In de R maanden moet Uw kind Halitran hebben. De rijkste bron van Natuurlijke Vitaminen. Duizenden Ned. Doctoren schrijven het voor. Flacon voor een maand f 1.25 bij Apothekers en Drogisten. N.V. Drogerijen Maatschappij Verlaatstraat 52-56 - Rotterdam HaAUxah e&ti leMOJM&Kcux, H.H. Doctoren en Kinderartsen zenden wij gaarne literatuur en monster.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 29