ANTWERPEN-BAD EINDE SEIZOEN Herfstluchten over de Schelde, te Antwerpen. De groote en de kleine plezierbooten wachten thans vruchteloos op reizigers. DE natuur heeft de bordjes verhangen zij heeft ons den waarachtigen herfst ont nomen en, afgaande op de vele en felle stormen, rukwinden en koude regenvlagen, welke wij den laatsten tijd maar al te dikwerf in ontvangst mochten nemen, zou men durven ver onderstellen dat zij ons nu reeds den winter op ons dak stuurt. Met dat al is de laatste herinnering aan den voor bijen zomer in ons afgestorven wij werden zóó plots verrast en zeker onze vrouwen -dat wij nauwelijks gelegenheid vonden onze kleeding naar dit vroegtijdig-wispelturig jaargetijde te schikken. Aan uitstapjes, pick-nicks en dergelijke dingen is al lang paal en perk gesteld en, worden het eind van de maand September en 't begin van de maand Oktober er niet beter op, dan bestaat er kans dat wij onze jaarlijksche „herfstwandeling" missen. Wel, zie om u heen, 't zij in de stad, 't zij op het platte land overal treedt verwelking en uitgestorvenheid reeds naar voren. Er is schier niets meer dat nog een beeld van den warmen en vollen zomer in zich draagt. Zie hoe wind en regen in hoornen, planten en struiken huisgehouden hebben, zie hoe de afgerukte bladeren reeds wervelen over den nat-bedresten straatweg, hoe de luchten angstvallig hun frissche blauw verborgen houden en niets anders dan grauwe, regen-volle koppen en torens vertoonen. Bij een dergelijk aspect moet het „einde seizoen" reeds lang ingetreden zijn. „Einde seizoen"dat wil zeggen dat men de boeken gaat sluiten en dat men met nieuwe, andere boekdeelen, fan een geheel ander formaat en kaliber beginnen zal. „Einde seizoen"dat is een nieuwe mantel voor de vrouw en 'n regenmantel of 'n nieuw kostuum voor den man. Antwerpen-Bad een Congo-boot stoomt voor bij de verlaten badplaats. Antwerpen-Bad: het strand is er nu zoo goed als schoon gevaagd". Het „einde seizoen" zet een punt achter een bepaalde stabiele periode. Het „einde seizoen", dat thans ingeluid wordt, noemt men het afscheid aan den zomer, dochzooals gezegd, het is ditmaal wel zulk een streng einde, dat wij ons al meer van den winter herinneren die nog komen moet dan van den zomer, welke nauwelijks achter den rug ligt. „Eind seizoen" beteekent ook het sluiten van strand- en badplaatsen. Tot deze dingen behoort het befaamde Ant- werpen-Bad, dat stukje strand en die kleine „bungalows" op 'MJfï den boord der Schelde, tegen- over het Noordkasteel. Waar gisteren nog luide kreten weerklonken kreten van schoolbengels meestal waar gisteren nog menschen zaten te luieren, diep-weggedoken in 'n strandstoel en het aangezicht beschut tegen de zon, waar gisteren nog heelder Antwerp- sche volksverhuizingen den voet aan wal zetten en vertier en nering brachten, waar gisteren nog de sleepende toon van pick ups en versterkte radio's op den zoelen Scheldewind deinde, staan nu nog enkele verlaten stoeltjes, leege tafeltjes en zon neschermen, die men tijdig ver gat dicht te vouwen. En verders glijdt daar nu het breede strand kalm en statig zonder door duizenden voe ten vertreden te worden in den stroom, die stil en rustig zijn weg zoekt naar de zee. Het is een toonbeeld van verlaten heid. En deze verlatenheid treft des te meer als men weet hoe zeer 't er tijdens de drukke dagen kan toegaan, als de lustige Sinjoren daar komen bivakkeeren voor 'n heelen dag, voor twee, drie dagen en veelal voor veel langer zelfs. Nu ont dekt gij er vele stillevens, o.a. dingen die er geplaatst zijn om het publiek in te lichten en te waarschuwen, dingen die u tijdens het seizoen niet opvallen wanneer zij het juist dón zouden moeten doen. Zoo hebt ge daar o.m. den decoratieven langen staak met de Antwerpsche kleuren hij draagt een bordje dat een grens stelt aan de vermetele zwemmers en een reddingsgordel is om zijn midden bevestigd. De wind cirkelt om den staak heen, hij doet hem lichtjes trillen en buigen, 't is alsof hij des staaks weerstandsvermogen toetsen en beproeven wil, in 't vooruitzicht van de strenge winterdagen waarin hij zijn duivels zal ontbinden en waarin hij den staak ongenadig te lijf zal gaan, want een wind geeft niet ophij versaagt nooit. We zullen in de ko mende dagen dan ook met belangstelling naar dien eenzamen staak blijven uitkijken. Het zou ons ver wonderen moest hij die daar zoo moederziel alleen op den boord van de waaierige Schelde staat en die ons nogal dun en tenger van leden lijkt moest hij, zeggen we, het fnuikende spel van den feilen wind te boven komen. Die staak, in ieder geval, is thans de eenige bezienswaardigheid van Antwer- pen-Bad, het Antwerpsche strand, dat nu in staat van „einde-seizoen" verkeert en leeg en triestig werkt op het gemoed van den zeldzamen bezoeker. De staak de grens voor de zwemmers op den Schelde- boord, te Antwerpen-Bad. Antwerpen-Bad „Einde-Seizoen"

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 11