Wereldverkeer in de een zaamheid. Van verre verraden de zes 210 M. hooge antennemasten van den grooten machinezender reeds de plaats waar Radio Kootwijk ligt. En zoo worden wij dan gevoerd naar een ruimte in het sobere gebouw, waar achter 'n houten lat werk de oude omroepzen- der staat, wiens capaci teit van 50 Kilowatt be knot werd op 10 Kilo watt. Gelijk een roerloos mon ster staat hij daar achter zijn tralies, en moeilijk is het te gelooven, dat deze beweginglooze massa thans bezig is haar dage- lijkschen arbeid te ver richten. Van 's morgens acht tot 's avonds zeven uur is deze zender in de weer, maar dan is zijn dagtaak ook ten einde. Zijn vermogen is dan niet meer opgewassen tegen den eisch, dien de omroepver- eenigingen voor de avonduren aan Kootwijk stellen. Tien Kilowatt overdag, maar des avonds van zeven uur af 120 Kilowatt. Dat is nu eenmaal wat verlangd wordt En wanneer des avonds om zeven uur het alom uit de luidsprekers klinkt „Wij schakelen over op den versterkten zender dan wil dit zeggen, dat de oude zender zijn taak overdraagt aan een ster keren, jongeren soortgenoot en hij de rust ingaat tot het achtste uur van den volgenden dag. Verderop, eveneens in een lattenkooi, de lange reeks loodrechte glasplaten van den luchtcondensator in rij en gelid hangen zij er en met gelijke onderlinge afstanden. Blikseminslag zal hier geen verwoesting aanrichten, zooals bij de doorgaans gebezigde mica condensatoren het geval zou zijn. Ginds staat de gelijkrichter met zijn door water gekoelde lampen, die den zender van hoogspanning voorziet, maar onze aandacht voor hem wordt afge leid door een ander technisch gewrocht, een stuk historie der Nederlandsche radiotechniek. We staan voor de bakermat van het telefonisch verkeer tusschen Indië en het moederland de eerste kristalgestuurde kortegolf-telefoniezender voor Indië. Later zou hij omgebouwd worden tot een ander prototype, dat der eenzijbandtelefonie. En nu deze Mohr ook als zoodanig seine Schuldigkeit gedaan heeft, staat hij daar en wacht op nieuwe experimenten, die in de steeds rustelooze phantasie der mannen van Kootwijk zullen geboren worden. Vreemd doet in deze omgeving van technische zakelijkheid de dansmuziek aan, waarmede een luidspreker het suizen der machine-aggregaten over stemt. Doch het blijkt noodig te zijn ter controle van de uitzending. Twee versterkers in een kleine afgeschoten ruimte zorgen voor een nauwkeuriger toezicht op de uit zending een controleert er het geluid, de andere de modulatie, waarbij de ononderbroken bliksemschicht van den oscillograaf waarschuwt in geval het ge luidsvolume eens te groot mocht worden. Wij verlaten de hal van den ouden omroepzender, waar alles min of meer een provisorisch karakter heeft en komen dan in het domein van den nieuwen 120 Kilowattzender. Het is alsof wij in een andere wereld komen. Hier geen blankhouten stellages of warreling van achte loos neerhangende draden. Stemmig zwart zijn de als een doorloopende wand opgetrokken schakelborden, waarachter zich 't voedingsstation bevindt, stemmig zwart met 'n afzetting van verchroomde smalle lijsten. Ter linkerzijde staat deze zwarte wand, waar achter zich het voedingstation bevindt, in dubbele Waar de aethergolven in hun element komen. - Gelijk het starre gelaat van een. robot doet de achterzijde van den toren van het groote zendgebouw aan, damwaar de antenne-invoer is. Onder: Vanhet groote zend gebouw heeft men een prach tig overzicht op het terrein. In het gebouw met het schuine dak bevinden zich zoowel de 10 K. W.- als de versterkte zender. Rechts op den achtergrond rijst een deel van het kortegolf- antenne-complex op. uitvoering, zoodat steeds een helft als reserve ter beschikking staat. En geen ontwarbaar klu wen van draden en apparaten schuilt daar ach ter dien zwarten muur, want overzichtelijk en geniaal-simpel is de opstelling van alles wat zich hier bevindt. Aan de overzijde staan in zwart geajoureerde kasten de verschillende trappen van den zender de begintrap - in duplo met bet oog op mogelijke stoornissen de voorlaatste trap met haar zes watergekoelde 10 K.W.-zendlampen, waarvan er vier in werking en twee in reserve zijn, machtige lampen, die meesterstukken van menschelijk vernuft en kunnen zijn. En ten slotte de eindtrap, die drie zendlampen van 300 K.W. omvat. Weer is bier voor reserve gezorgd, daar twee lampen voor bet gebruik noodig zijn, terwijl de derde gereed staat om zoo noodig in te vallen.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 7