li vil - -Vil tiftSfUMNb dslukr Ilier staat de versterkte zender, de 120 K.W .-omroepzender up 1875 M. golflengte- Hechts de als soberzwarte wanden aandoende schakelborden van het voedingsstation, terwijl links de kasten der zendertrappen zich bevinden. l)e leider van het radiolaboratorium van de Rijks telegraaf, Prof. Dr. Ir. N. Koomans (derde rati links) temidden van zijn medewerkers voor den ingang van het groote zendgebonw. Maar wij moeten weg uit deze wondere wereld, want ons wachten nog de telegrafiezenders, die op grooten afstand ergens op de hei in kleine gebouwen zijn ondergebracht. De antennes zijn daar hoog in de lucht in een reus achtige zigzaglijn aangebrachtelk recht stuk der enorme zigzaglijn is loodrecht gericht op dat punt van den wereldbol, dat door den betreffenden zender bereikt moet worden. Acht zenders zijn in het kleine gel»ouw onderge bracht, varieerende in golflengte van 15 tot 40 M., en ook zij zijn in het stemmige zwart-en-witte kleed gestoken gelijk de versterkte omroepzender. Relais zorgen voor de distributie der telegrammen over de diverse zenders. Voor het gebouw een klein stil vijvertje, waarin het koelwater der zenders als een dun waterscherm neerplast. Een vijvertje, dat eer als een stukje tuinarchitectuur aandoet dan als de koelwatertank eener technische installatie. Weer gaat het verder over de hei, naar den korte- golfzender voor Indië, waarboven de beam-antenne uittorent, een complex van parallelgeschakelde kleine antennes, loodrecht geplaatst op de richting Indië. Vier kleine zenders bevinden zich in het gebouw aan den voet der antennemasten, met resp. 16.3 M. 16.6 M., 24 M. en 28 M. golflengte, die elk naarge lang van het jaargetijde en het uur van den dag hun taak aangewezen krijgen. Eenzijbandzenders zijn het, die het mogelijk ma ken twee telefoongesprek ken gelijktijdig te voeren bij een energie van 40 K.W. En als men bedenkt, dat voor de invoering van dit systeem d.w.z. tot voor 't begin van dit jaar met den kristalgestuur- den kortegolf-telefoniezender slechts één gesprek per zender mogelijk was en hiervoor reeds een energie van 200 K.W. vereischt werd, dan begrijpt men eerst recht, hoe de draadlooze telefonie door het kortegolf - eenzijbandsysteem een grooten sprong voorwaarts gemaakt heeft. Dan-is men trotsch op onze Neder- landsche mannen, die, dank zij hun kunde en hun onversaagden ijver, het physisch principe van den Amerikaanseken uitvinder Carson hebben bruik baar gemaakt en zoodoende Nederland pionier op het gebied van den kortegolf-eenzijband deden wor den, zooals Engeland dit is met betrekking tot de langegolf-eenzijbandtechniek. Wonderlijk is het te vernemen, dat, waar Koot wijk alleen zendstation en Noordwijkerhout alleen ontvangstation is, de stem van den met Indië tele- foneerenden Nederlander via Kootwijk het lucht ruim ingaat, terwijl het geluid van dengene, met wien hij spreekt, via Noordwijkerhout uit den horen tot hem komt. Langs een tweeden koelwatervijver gaan we in de richting van het hoofdgebouw, om den ouden groo ten machinezender nog even een beleefdheidsbe zoek te brengen, zooals men een mensch, die zijn roem overleefde en zijn prominente plaats verloor, nog wel eens zijn eerbied gaat betuigen, wijl de een zaamheid steeds grooter wordt om hem heen. De avond begint te vallen en we verlaten Koot wijk. Opnieuw gaan we door de hooge, paarse erica en over de glooiingen van het Veluwsche land. Alvorens in een hollen weg af të dalen, zien we nog eens achter ons naar de vele masten met hun draden en tuien, en naar de gebouwen aan hun voet. En dan voelen we, hoe thans alles een geheel anderen indruk maakt dan toen we kwamen. De wijde vlakte met den koepelenden hemel er boven, waartegen de mastengevaarten, door meu- schenhanden gemaakt, afsteken. Waar ontving ons gemoed een gewaarwording, als die wij nu zoo sterk hebben Wacht eens, ja Stonehenge op Sailisbury Plain. Stonehenge met zijn door menscken in een wijde vlakte opgerichte steengevaarten, opgericht in de voor ingewijden logische orde van een langvergeten cultus. Stonehenge en Kootwijk, hoe verschillend en toch weer hoe gelijkend op elkaar. Verschillend, daar vele duizenden jaren het ontstaan van beide scheiden, doch gelijkend op el kaar, wijl de mensch gebleven is wat hij was een Himmel- stürmer. DELTAPI. Dit van is dan het hari den versterkten zender. Het hart, de kwarts, gestuurde oscil lator, en twee versterker- trappen met modulator. ■ppe,* met Zes watergekoelde 10 K.W.-zendlampen, bevat de voorlaatste trap ran den ver sterkten zender. Vier dezer lampen zijn in bedrijfterwijl de twee andere de reserve vormen. Een drietal, dat voor geen kleintje ver vaard is. De eiudrersterkertrap van den omroepzender beval drie 300 K.W. zendia nepen, waarvan er steeds twee in bedrijf zijn. De derde dient als reserve. De verbinding tussclien de eindtrap en de antenne wordt gevormd door fUter- ketens. waarvan wij hier gedeelte zien. Achter de soberzwarte schakelborden van het voedingsstatiou berinden zich de automatische schakelaars.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 8