DE KONINKLIJKE BIBLIOTHEEK - TE 'S-GRAVENHAGE - door C. cTCypels De prachtige leeszaal ma boven gezien. zijn aan kettingen vastgelegd. IN een der schoonste woningen van Nederland, den fraaisten gevel aan het imposante Lange Voorhout te Den Haag, is gevestigd de wereld vermaarde Koninklijke Bibliotheek. Groote ver zamelingen van hoeken zijn er meerdere in de wereld, maar onder de allergrootste, zooals die van het Britsch Museum, het Vaticaan, de Biblio- thèque Nationale te Parijs en nog enkele andere, neemt onze nationale verzameling met ongeveer één millioen hoeken een zeer eervolle plaats in. Is het aantal hoeken in de Haagsche bibliotheek eerbiedwekkend, al zijn er elders nog wel meer op één plaats bijeengebracht, de kwaliteit van deze verzamelingen is van een uitzonderlijken rijkdom aan handschriften en zeer oude drukken, die terecht bewonderd en benijd wordt in alle werelddeelen. Het oude gebouw aan het Lange Voorhout werd in de jaren 1734 tot '38 gebouwd voor Adrienne Huguetan van Vrijhoeven, een patriciërsdochter, die over wel zéér ruime mid delen moet hebben be schikt Zij bewoonde het mede met haar gemaal Hendrik Karei graaf van Nassau Odvck. In later dagen verbleven er o.a. de Bentincks, totdat in 1802 dit paleis van particulier bezit overging in handen van den staat, om als woning te dienen voor den toenmaligen Pranschen gezant. Gedurende de Fransche overheersching, in 1811, was het de ambtswoning van den prefect (gouverneur) Stassart. 1813 zag den terugkeer van de Oranjes en Koning Willem I nam direct zijn intrek in dit huis, in afwach ting van de restauratie van het paleis aan het Noordeinde. Hier mag een merkwaardig incident niet onver meld blijvenKoning Willem I was nauwelijks weer op vaderlandschen bodem en gezeten in de kamer, die thans de groote ex-libris (boekmerken) collectie Verster bergt, of een deputatie van Scheve- ningsche vissehers meldde zich aan zijn woning. Het grootste en de kleinste boeken van de Koninklijke Bibliotheek

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 2