JKS EEN FONGERS Allemaal knauw-knauw... H*oet ltd doen! door Willy Greys EN 50 EXTRA PRIJZEN! 30 EEN KANS VOOR IEDEREEN. 1378 PRIJZEN IN OCTOBER! Verkrijgbaar in tubes van 25» 40^n_65£t^ LEES DEZE EENVOUDIGE REGELS: Ga naar Uw winkelier en koop 3 stukken Palmolive zeep voor 37 1ct. Van hem ontvangt U alle bizönderheden. Schrijf ons in 30 woorden of minder waarom U Palmolive zeep verkiest. Vermeld ook den naam van Uw winkelier. Wij kijken niet naar literaire waarde - de best opgav< i voeging •rpakking. Hei i wil. Voor iedere inzending 3 Koop één tube Colgate 's Tandpasta borstel Uw tanden flink, minstens tweemaal daags en U zult. na gebruik van deze eene tube. moeten vaststellen, dat Uw tanden nog nim mer zóó blank en schoon zijn geweest. Zoo niet. zend dan de leege tube terug aan COLGATE. AMSTERDAM-C. en wij be talen U tweemaal den aankoopprijs terug. Wij geven deze garantie, omdat wij weten, dat Colgate's tweeledige invloed onfeilbaar VRAAG NAA is. Zij reinigt mond en tanden grondig en herstelt door een onschadelijk, maar sterk polijstend bestanddeel den natuurlijken ivoorglans van Uw tanden. Wie Colgate's Tandpasta gebruikt, hoeft niet te vreezen voor mond- of landziekten, of voor dat zeer onplezierige euvelslechten adem. Begin dus nog heden Uw proefneming met Colgate's tandpasta geheel op ons „COLKEET"! TWEE shilling per dag, een .mooi huis en net zooveel eten, als ze lusten," herhaalde David Strong, zijn gebrekkige kennis van de Papoea- taal aanvullend met overdreven ge baren. „En een pond voor jou, meneer de burgemeester, als je die twee onder danen van je weet over te halen, met ons mee te varen naar de Bismarcks." David Strong gaf het moddervette Melanesische dorpshoofd een vriend schappelijke por in zijn ribben en toonde hem tien blanke twee-shillingstukken. De twee andere inboorlingen keken ernaar met begeerige oogen. „Twee shilling per dag," zong David Strong met geestdriftige overgave. „En zóóveel lekker eten." Hij wees een berg aan tot hoven zijn hoofd. „En een mooi, ruim huis." De twee jonge inboorlingen luister den met gespannen aandacht, maar zij verstonden geen woord van zijn Papoeaasch dialect. Het dorpshoofd echter wel en fel begeerig het aangebo den pond te verdienen, deed hij ijverig zijn best David Strong's schitterende aanbiedingen in zijn eigen Melanesisch dialect van de Salomons-Eilanden te vertalen. De inboorlingen schenen wel ooren te hebben naar het voorstel, zich te laten aanwerven voor de kokos plantages op Nieuw Hannover, want zij knikten herhaaldelijk instemmend. Maar hun vrees als slaaf te zullen worden verkocht was even diep als hun begeerte naar de blanke zilverlingen. David Strong bemerkte het aan hun aarzeling en ook aan de onderzoekende blikken, waarmee ze elkander aanzagen. ,,'t Valt niet mee vandaag den dag nog iets aan die knapen te verdienen," mopperde hij tegen Luck, zijn stuurman en aandeelhouder, die met een verveeld gezicht naar de onderhandelingen luisterde. „Die kerels zijn tegenwoordig zoo wantrouwend als de duvel." I „Dat komt alleen, omdat ze je niet kunnen volgen," antwoordde Luck. „Als I ze nog een andere taal verstonden dan dat kannibalen-gebrabbel, kon je ten minste zelf met ze onderhandelen. Nou moet je er maar naar raden, wat dat vette varken van je voorstellen maakt. Moet je luisteren, 't is allemaal knauw- knauw." „Allemaal knauw-knauw, maar zoo heb ik ze toch het liefst," gramikte David Strong. „Als ze met blanken kunnen kletsen, vertrouw ik ze al niet meer. Die heeren van 't Bestuur zijn me veel te nieuwsgierig. Ze kun nen tegenwoordig waarachtig zoo'n zwarten kerel niet meer in de buurt van 'n fatsoenlijk mensch zien, of ze denken onmiddellijk aan slavenhandel. Geef mij maar knauw-knauw, dan kan ik die van 't Bestuur wijsmaken wat ik wil." Luck ging niet op zijn woorden in, de onderhandelingen schenen afgeloopen. Het dorpshoofd wendde zich met een lach om zijn tandeloozen mond tot David. „In orde, meneer de kapitein. De 'jongens gaan mee. Mijn pond alsjeblief. Eu de jongens een voorschot. Ze willen maar voor zes maanden, dan moet u ze weer terugbrengen." David Strong vond het onnoodig, den inboorling het onzinnige van die laatste voorwaarde aan het verstand te bren gen. Hij had in den loop van twintig jaren al zooveel inboorlingen van de Salomons naar de Bismarcks verkocht, dat hij minstens een eeuw noodig zou hebben, om hen mèt hun aanhang van vrouwen en kinderen weer naar hun geboortegrond terug te voeren. Tien minuten later joeg hij de twee inboorlingen met een handgebaar voor zich uit naar de kreek, waar zijn galjas geankerd lag. Hij was best in zijn schik met zijn nieuwste aanwinst, zij beloofde hem een voordeeltje van rond honderd pond. De plantages op Nieuw Hannover zaten broodverlegen om jonge krachten en betaalden graag vijftig pond per- stuk voor zulk soort knapen. ,,'t Kon wel eens slecht weer worden," onderbrak Luck zijn tevreden gedach- tengang. David Strong bestudeerde vluchtig de luchten, waaraan de Noord-West moesson inktdichte regenwolkjes samen pakte. Hij was nog nooit bang ge weest voor het weer en hij zou er zich ook nu niet door laten afhouden van zijn zaken. Toen hij aan boord kwam, wees hij den inboorlingen een plaats aan in de hanenmat. Zij knikten en een hunner stootte een reeks onverstaanbare klan ken uit. David Strong schudde het hoofd en grinnikte. „Allemaal knauw-knauw. Zwijnen- taal, niet thuis. „Kann nicht verstehn", zegt Herr Muller van Nieuw Hannover. Wacht tot je hij hem bent met je ge klets. Hij zal je met de zweep gauw genoeg Engelsch en Duitsch geleerd hebben Hij liet de inboorlingen aan hun lot over en wierp zijn heiden matrozen- aandeelhouders een plezierig knipoogje toe. „Aardige knapen, wat Zoo krijg je er veel te weinig in de kooi. Enfin, deze dag is goed laten we nu maar maken, dat we weg komen..." Met luide stem, alsof hij de kampanje van een bark onder zijn voeten had, klonken zijn commando's door de stille kreek. Het ranke vaartuig reageerde op deze bevelen met de nauwkeurigheid van een uurwerk. Als een zwaluw scheerde het over het woelige watervlak van den Grooten Oceaan. De kusten van de Salomons weken snel naar de kim en vervloeiden eindelijk in een waas van blauw en van grijs. Spoedig daalde de duisternis rond de galjas neer. David Strong zong zijn hoogste lied. De gevaarlijke zone was gelukkig reeds gepasseerd en snel als een vogel vloog de „Esperance" haar verre be stemming tegemoet. Acht en veertig uur later, toen David Strong berekend had, dat zij nog hoog stens vijftig mijlen van Nieuw Hanno ver verwijderd konden zijn, stak de storm op, waarvoor Luck reeds twee dagen had gevreesd. Met het lij-zijdek sterk naar beneden hellend, kliefde de galjas moedig de golven. David liet het grootzeil strijken en een enkele reef in den kluiver leggen. De storm rukte en trok aan het lichte vaartuig als een bezetene aan zijn boeien, maar David lachte wat om zooveel geweld. Hij was nu pas goed in zijn element en terwijl de twee inboorlingen zich met angstige en zieke gezichten in een hoekje van de hanenmat drukten, zong hij zijn hoogste lied boven het geraas van den storm uit. De kracht van den wind zwol weldra aan tot een orkaan. Maar nóg toonde David Strong geen vrees. Met beide handen om het roer geklemd bestudeerde hij de onheilspellende luchten en het IEDEREN DAG EEN NIEUWE WEDSTRIJD! En bovendien ééns per maand een hoofdprijs van f500. Denk niet: „ik zou wel graag een nieuw rijwiel hebben! win er eenOf. als U geld noodig hebt voor het een of ander, f35.— in contanten! Hoe? Al heel eenvoudig. De fabrikanten van Palmolive noodigen U uit in 30 woorden te zeggen, waarom U Palmolive zeep verkiest. li weet natuurlijk, dat er sedert eeuwen geen beter cosme tisch middel bestaat dan het mengsel van palm- en olijfolie, waaruit de beroemde Palmolive zeep bereid wordt. Mil- lioenen vrouwen gebruiken Palmolive dagelijks niet alleen als zeep, maar meer nog als schoonheidsmiddel! Maak gebruik van deze gelegenheid om een prijs te winnen en tegelijkertijd de eigenschappen van deze zeep in de praktijk te leeren kennen. Dagelijks worden er een Fongers rijwiel (waarde f 39.50) of f35.— in contanten èn 50 waardevolle extra prijzen beschikbaar gesteld, ên bovendien ééns per maand een hoofdprijs van f 500.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 30