neem Silvilcrin. I 7{anen g/i&ecen ch<tis£cCiuJ^/un WETENSCHAPPELIJK NIEUWS' N.V. RHEUMATIEK! 31 kokende watervlak. De galjas helde soms gevaarlijk over, doch de snelle vastberadenheid van haar schipper redde haar telkens weer van een catastrophe. Snijdend klonken de commando's door het gehuil van den wind. „Jongens, leg een dubbele reef in den kluiver Trek de reefseizings goed aan, hoor Pas op, jongens, daar gaan we Een enorme berg water ontlastte zich over het achterdek en klotste de hanen- mat binnen. „Pompen brulde David Strong. Allen pompten of hoosden, zelfs de inboorlingen beseften het gevaar. De Oceaan leek weldra een kokende hek senketel. Torenhooge waterbergen rol den af en aan, droegen de galjas hoog in de lucht en wierpen haar als een bal in de -diepe waterdalen. „Het rif!" gilde Luck plotseling boven den storm uit. David Strong wierp een snellen blik in de aangewezen richting. Gedurende een oogenblik klemde hij de tanden op elkaar. De wind had de galjas uit den koers geworpen en zij naderde ge vaarlijk dicht het Lyra-Rif, dat voor het grootste deel verraderlijk schuil ging onder den heuvelachtigen water spiegel. Krachtig wierp hij het roer om, doch hij had de galjas niet langer in be dwang. Onverwachts werd zij opgeno men door een huizenhooge zee. Op den top van dien waterberg greep haar een hevige orkaanstoot aan. Zij kon dien geweldigen druk op haar want niet weerstaan en plotseling klonk er een vreeselijk gekraak. Het loefwant werd bij de taliereepen afgerukt, de mast, het takelwerk en de kluiver ver dwenen en als een hulpeloos wrak werd de „Esperance" op het rif neergesmakt. Een tweede waterhoos sleurde haar weer mee en toen het rif voor een oogenblik droog kwam te liggen, lagen de ,zes opvarenden van de galjas met bebloede gezichten en gekneusde lede maten aan de rotsen vastgeklemd. Het leek een wonder voorloopig althans waren- allen gered De orkaan scheen tevreden met die halve overwinning. Hij nam snel in hevigheid af en een half uur later wezen de schipbreukelingen op het Lyra-Rif elkander over het tot rust ge komen watervlak een streep land aan den horizont aan. Het was de kust van de Tabar Eilanden, een groep, die ook tot den Bismarck-Archipel behoorde. David Strong was de eerste, wiens oogen opengingen voor een nieuw ge vaar. Zij werden bedreigd door den vloed, die over drie of vier uren het ge- heele Lyra-Rif zou overstroomen. Vóór dien tijd moesten zij hier vandaan zijn, anders gingen zij toch nog een zekeren en ellendigen dood tegemoet. De beide inboorlingen, die zich met levendige gebaren en angstige gezichten met elkan der onderhielden, schenen dit gevaar eveneens te beseffen, want zij keken bezorgd naar het waterpeil. ,,'t Is twee uren zwemmen naar de kust," merkte David Strong somber op. „Zien jullie daar kans toe, jongens 1 Ik niet, zoo'n heksenmeester ben ik nooit geweest." Allen schudden het hoofd een tocht van zoo langen duur behoorde tot de onmogelijkheden na de doorstane ver moeienissen van den heelen dag. „Zouden die zwarte kerels er niet aan willen opperde Luck. „De meesten kunnen zwemmen en duiken als ratten. Vraag het hun eens, David." David Strong wenkte de inboorlingen naar zich toe. Hij wees hen naar het land en maakte zwembewegingen met zijn armen. De Melanesiërs knikten, dat ze hem begrepen en keken elkander eens onderzoekend aan. Toen knikten zij opnieuw, als om te kennen te geven, dat zij bereid waren den verren tocht te wagen. „Gelukkig, dan is er nog kans, dat we ons hachje redden," zei Luck vol daan. „Over hoeveel tijd, zei je, dat het water ons gevaarlijk kan worden, David V' „Ik schat, dat we de eerste drie uren geen last hebben," antwoordde David. „En dan kunnen we ons desnoods nog een half uur staande houden op het hoogste gedeelte daarginds. Als we rekenen, dat die snuiters er twee uur over doen, dan kan er over twee en een half uür een motorboot hier zijn." Hij had zijn zorgeloos humeur weer teruggekregen, achtte de redding reeds een feit, nu de inboorlingen bereid waren naar de kust te zwemmen. Het speet hem, dat hij evenmin als de ande ren papier bij zich had, om hun een boodschap mee te geven, doch hij twijfelde er niet aan, of de Melanesiërs zouden den luitjes op het Tabar-Eiland voldoende duidelijk kunnen maken, in welk een gevaarlijke positie de achter- blijvenden verkeerden. Hij beduidde hun, dat zij nu maar vertrekken moes ten en herinnerde hen eraan, door op zichzelf en de anderen te wijzen, dat zij hen niet vergeten mochten. De inboorlingen knikten en brach ten een onverstaanbaren afscheids groet uit. „Knauw-knauw," antwoordde David Strong grijnzend en gaf een van hen de hand, om hem behulpzaam te zijn bij het afdalen van het. rif. Tien minuten later waren de inboorlingen uit het gezicht verdwenen. „Jammer, die zijn we kwijt," zuchtte David, „honderd pond winst naar de maan. Ginds komen ze gauw genoeg te weten, wat wij met hen voorhadden." Hoofdschuddend perste hij het water uit zijn kleeren en zette zich bij de anderen neer om op de redding te wachten. Twee en een half uur later kropen er op een der Tabor-Eilanden twee doodvermoeide Melanesiërs aan land. Zij waren weldra omringd door de bevol king, inboorlingen van het Papoea- type, die geen woord van him Mela- nesisch stamdialect verstonden. In optocht brachten zij hen naar den eenigen Europeaan van het eiland. Het was een planter, mr. Smithson, die tevens als civiel gezaghebber fungeerde. Deze verstond hen evenmin, doch uit hun gebaren meende hij te kunnen opmaken, dat zij met hun vieren schipbreuk geleden hadden en dat de anderen verdronken waren. „Erg duidelijk is de geschiedenis me niet, Wario," wendde hij zich tot zijn Maleischen opzichter, ,,'t Is allemaal knauw-knauw, zou 'n zeker iemand zeggen, die zijn geld verdient aan zwart zweet. Weet je wat je doet Breng hen even met de motorboot naar Kavieng. Daar wonen allicht lui, die hen ver staan en weten, waar ze thuishooren. Ik vermoed, dat ze van de Salomons komen, maar zeker is het niet. Wario knikte en gaf den inboorlin gen een wenk hem te volgen. Gehoor zaam en blijkbaar zeer tevreden stap ten zij in de kleine motorboot, waar mee de communicatie met de andere eilandjes uit den omtrek onderhouden werd. Terstond daarop zette de boot koers naar Kavieng, de voornaamste plaats van Nieuw-Ierland, die twee uren varen van het Tabar-Eiland ge legen was. En terwijl de beide schip breukelingen zich gerustgesteld in hun knauw-knauw onderhielden, volkomen onbewust dat zij niet alleen aan den dood, doch ook aan eeil levenslange slavernij waren ontsnapt, kroop tegen het Lyra Rif tergend traag de grijn zende Dood naar David Strong en zijn nobele aandeelhouders op Stopt den haaruitval, doet het haar groeien en verwijdert de roos. Tegen kale plekken en kaalhoofdigheid. Maakt de hoofd huid sterk, gezond en vitaal. Zet een flesch op Uw waschtafel. -w Leliegracht 30 Amsterdam C. Schriftelijk persoonlijke mondelinge studie- onderwijs onder leiding met rep. lessen en garantie Zeer b i I 1 ij k e lesgelden MODERNE TALEN Eerstbeg.; Akte L.O. en M.O.; Praktijkexamens JOURNALISTIEK; BELASTINGCONSULENT BOEKHOUDEN; ACCOUNTANCY Vraagt ons speciaal prospectus i i werden afg' Prospectus no.52, Inlichtingen, Proeflessen kosteloos LAAT MU U VERLICHTEN yAN UW MIJN „DUO-FORMULA" (Dubbel kuur) HEEFT NOG NOOTT GEFAALD! De Heer Adr. Bazuin, Hooglandstraat 13b, Rotter dam, schrijft ,,Het is nu een jaar sedert ik uw „Duo-Formula"-behandeling heb gebruikt en toen den volgenden winter heb afgewacht, en tot nu toe heb Ik van niets meer last gehad. Ik fiets weer, ik loop weer, niet mank, zooals voorheen, doch zoo goed als de beste. En geheel door „Duo-Formula" zonder pijn ik, die het nooit gelooven wilde. Ik las Uw annonce laatst nog en dacht: ,,Had ik het maar 10of 15 jaar eerder gelezen." Maak van mijn schrijven ge rust gebruik. Moge Duo-Formula" nog velen helpen." 10 DAGEN GRATIS BEHANDELING Hier is verblijdend nieuws voor alle lijders aan Rheumatiekziekten, heup- jicht, lendenrheumatiek, urinezuur- ziekte, enz. Hier wordt U de zonne schijn van volkomen gezondheid en kracht aangeboden dit geldt voor allen, die lijden aan gezwollen ledematen en gewrichten, voortdurende pijnen en lichamelijke zwakte, welke het urine zuur ten gevolge heeft. Thans, in de kolommen van dit blad, garandeer ik een absoluut goede wer king. Inderdaad, indien U de gratis coupon onmiddellijk inzendt, zal ik U een 10-daagsche behandeling gratis toezenden om mijn bewering te staven. Mijn „Duo-Formula" is de eenige vol komen behandeling. Zij heeft nog nimmer gefaald Dit is de reden, dat ik wensch, dat U een proef neemt, zelfs dan, wanneer U reeds alle hoop heeft opgegeven. Ik weet, dat het zeer moei lijk voor een lijder is te gelooven, dat beterschap werkelijk moge lijk is. U wordt wanhopig en neerslachtig - wat geen won der is bij die voortdurende en ellendige pijnen, die Uw leven steeds vergallen. HET KOST U NIETS. U heeft mijn aanbod gelezen voegt thans de daad bij het woord. Het is geen valstrik of handigheid om U Uw naam en adres te doen zenden. Ik geef U mijn eerewoord, dat de 10-daagsche behan deling U niets zal kosten. Ik heb duizen den geholpen. Waarom U niet Misschien zult U beter beseffen, waarom mijn „Duo-Formula" nimmer faalt, wanneer ik U vertel, dat zij een dubbele uitwerking heeft. Eén deel verwijdert al het urinezuur uit het bloed, terwijl het andere deel zwellingen doet .verminderen, ontstoken plekken ver zacht, de pijnlijke verdikkingen in ge wrichten en spieren verwijdert en Uw ledematen spoedig de veerkracht her geeft. Schrijft nog heden. Legt dit blad niet weg voordat U de coupon heeft uitge knipt. Aan Mr. ARTHUR RICHARDS (Kamer 580) Aldwych House, LONDON W.C. 2 (Engeland) Porto naar Engeland brieven 12M, ets., briefkaarten 7Vi ets.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 31