HANDWEVEN MET TOUW! j Wat zullen we eten? j Maandag: Capucijners met gebakken spek. Appelmoes. Dinsdag: Roastbeef met andijvie. Rijst- koekjes met jam. j Woensdag: Koude roastbeef met selderij. Drie in de pan. j Donderdag: Kalfsgehakt met Chineesche kool. Fruit. Vrijdag: Gebakken bokking met bietensla en botersaus. Ketelkoek met j stroopsaus. j Zaterdag: Varkensbiefstuk met rauwe sla. Gortmout. Zondag: Groentesoep. Blinde vinken me gevulde tomaten. Griesvla mét j gestoofde kersen. MET schrik ziet me nigeen de feestdagen in het verschiet wederom naderen. Im mers feestdagen brengen zoo niet de verplichting, dan toch den wenschmede geschenken te geven, en hoe komen wij aanaardige. kleine, welkome geschen ken, die niet veel kosten De verstandige huis moeder begint vroeg. Zij weet, dat weinig kosten meestal gepaard gaan met veel inspanning. Zij weet ook, dat 'n fleurig, zelfge maakt geschenkje het nog altijd wint van een stuk uit den winkel, als men niet veel ten koste kan leggen aan zulke extraatjes. Het is voor haar, dat wij hier een beknopten cursus geven in handweven met.touw Zoo maar gewoon touw, waar je pakjes mee dicht maakt, mevrouw Touw kan men in naturel, dus de echte touwkleur verwerken, doch men kan ook roode, groene, blauwe, gele e.d. figuren inwerken. Men kan het te verwerken touw in alle mogelijke combinaties zelf verven en zoo de meest schilder achtige figuren en kleuren-combinaties samenstellen naar eigen smaak en vinding. Veel bijzonders hebben wij er niet voor noodig een houten raam van latjes kunnen wij dat zelf in elkaar slaan, een hoeveelheid touw, verf en wat kopspijkertjes. Voor een klein werkstukje bijv. het houten raam van een oude lei. De spijkers worden in den rand gedreven. Niet allemaal naast elkaar op een aaneensluitende rij, want zulks zou het hout doen barsten en springen. Wij slaan de spijkers in in twee rijen en wel zoo. dat de spijkers van de tweede rij tusschen (en voor) die van de eerste rij komen. Vervolgens knoopen wij den draad, die de spanning moet vormen, aan een der hoeken vast en brengen hem naar de overzijde, slaan hem om twee tegenover liggende spijkertjes (van elke rij 1) en weer terug. Zoo heen en weer windend wordt de spanning gelegd, tot 't heele raam is bedekt. De draad wordt aan den anderen hoek vastgeknoopt. Intusschen hebben wij een pan water aan de kook gebracht, waarin wij het tevoren in water geweekte touw laten koken in een verfoplossing y2 tot een heel uur op de pakjes staat de be schrijving). Het gekookte touw wordt gespoeld en te drogen gehangen. Het weefpatroon wordt met punaises tegen het houten raam bevestigd. Als het touw droog is, begint 't weven. Men werkt met 'n pak naald, die achterste voren wordt doorgetrokken. Eerst worden eenige rijen 1 op 1 neer gestopt, waarna men hierover heen gaat met den taksteek (zie afbeelding). Zoodoen de ontstaat een stevige rand. Vervolgens stoppen wij 't patroon bijv. beige bruin-zwart met oranje rood al of niet met wit. Of beige-groen-zwart. Waar een kleur op houdt, werken wij om den laatsten draad heen steeds terug. Zoodoende ont staan spleetjes tusschen de verschillende kleuren. Zijn die spleten al te zichtbaar, dan bedekken wij ze met een overlangs doorgetrokken draad. De spleten werken niet storend in het geheel, voor al niet wanneer zij goed aaneensluiten. Is midden in het werk de werkdraad op, zoo begint men met een anderen draad, waarvan het begin aan de achterzijde blijft hangen, evenals het einde van den juist beëindigden draad. Is het werk klaar, dan worden alle warrige draden aan de achterzijde van het werk netjes tusschen de stekenrijen weggewerkt. Met een stomp houtje wordt 't werk ten slotte van de spijkers gewipt. Niet alleen wandkleedjes, vloerkleedjes, stoelzittingen en kussens kunnen wij op deze wijze vervaardigen, ook handtasschen, thee mutsen, ceintuurs, boodschappefcitasschen en schrijf mappen kunnen wij zoodoende zelf maken. Geen twee werkstukken zullen precies gelijk zijn en de mooiste werkstukken zullen die zijn, waarbij de ontwerpster den goeden inval van het oogenblik al wevende verwerkt. Aan den slag, dames Het is 'n loonend werkje, dat veel voldoening schenkt en het kost bijna niets

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 36