3 Exterieur-opname van de Koninklijke Bibliotheek te 's-Gravenhage. De catalogus van de Koninklijke Bibliotheek. Dr. P. O. Molhvysen, de directeur der Koninklijke Bibliotheek. Het imposante trappenhuis dn Koninklijke Bibliotheek De hovelingen en de vorst veronderstelden, dat zij lmn hulde kwamen betuigen en lieten hen welwillend toe. Maar bij de huldiging werd niet vergeten de rekening te presenteeren voor de, door omstandig heden, onbetaald gebleven vervoerkosten van Stad houder Willem V bij diens vlucht naar Engeland Den Scheveningsehen visschers zullen dank en voldoening wel niet onthouden zijn Na Koning Willem 1 is de tegenwoordige Kon. Bibliotheek nog paleis van den Prins van Oranje geweest. De geschiedenis van de Bibliotheek Liet praedieaat „Koninklijke" doet-gemeenlijk ver- keerdelijk veronderstellen, dat deze verzameling het huisarchief van de Kon. Familie omvat. De bezittingen, huis en collecties, die beide in den loop der jaren groote uitbreidingen ondergingen, zijn eigendom van den Staat. In 1798 werd besloten om de bibliotheken van Willem V en diens zonen te vereenigen met die van de vroegere Staten-Generaal en andere lichamen tot één bibliotheek voor de „gestelde machten". Deze verzameling werd ondergebracht in drie zalen van „Nationaal Hotel". Onder Lodewijk Napoleon, in 1807, werd een en ander aanzienlijk uitgebreid en onder den naam Koninklijke Bibliotheek onder gebracht in het Mauritshuis. In 1811 werd het geheel eigendom van de stad 's-Gravenhage en in 1814 aangeboden aan Koning Willem I. die het opnieuw den naam gaf van Kon. Bibliotheek. Eerst in de jaren 1819 tot '21 werden de verzamelingen over gebracht naar het Lange Voorhout, waar zij een sindsdien vaste woonplaats vonden, niet dan nadat o.a. de prenten het Rijksprentenkabinet te Amster dam verrijkten. Later zijn de collecties landkaarten verhuisd naar het toenmalige Ministerie van Oorlog. Wij wenschen gaarne mede, dat zij nog eens mogen terugkeeren naar de Kon. Bibliotheek, waar zij eigenlijk „thuis" zijn De Kon. Bibliotheek is geenszins 'n doodsche be graafplaats voor bedrukt papier. Onder de voor treffelijke leiding van Dr. P. C. Molhvysen, die se dert 1921 't bewind voert en o.a. op voorbeeldige wijze den zoo gecompli- ceerden catalogus feilloos organiseerde, worden ve lerlei nuttige en zelfs on misbare werkzaamheden verricht, waarbuiten het wetenschappelijk leven in Nederland en ver daar buiten niet zou kunnen bloeien. Van de grootsche lees zaal wordt 'n durend en druk gebruik gemaakt. De bibliotheek beschikt niet alleen over 'n cata logus van de eigen hand schriften en boeken, maar bovendien over die van de voornaamste boekerij en des lands, zoodat aan vragen voor het leenen van boeken, waaraan de eigen voorraad niet kan beantwoorden, automa tisch naar elders verwezen kunnen worden. Dit uitleenen van boeken brengt de verzorging mede van ongeveer 25.000 zendingen 's jaars. De Koninklijke Bibliotheek is een nationaal bezit van den eersten rang om zijn ongemeenen rijkdom, ilie voorbeeldig beheerd wordt

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 3