VEERTIG JAREN CINEMATOGRAFIE EN LUMIÈRE 11 De uitvinder bij zijn proefnemingen. dat Louis Lumière te Parijs de eerste film vertoonde, door hem opgenomen aan het station La Ciotat, bij het binnenrijden van een trein. En merkwaardig is het wel, dat Lumière die met de herdenkingsweek in ons land persoonlijk meeleeft onlangs op het zelfde station opnieuw een binnenkomenden trein filmde en wel met gebruikmaking van zijn nieuwe vinding, de reliëf-film. Er ligt een geweldig stuk cinematografische geschiedenis van proefneming, strijd en ontwikkeling tusschen die eerste film- vertooning in een kelder te Parijs, veertig jaar ge leden, toen de verbaasde wereld nog niet vermoeden kon, welke beteekenis de film eenmaal in het maat schappelijk leven zou verwerven, en de weergave van het nieuwste product in het laboratorium van Lumière, waarbij de wereld opnieuw tot bewonde ring werd gebracht. De uitvinding van deze film projectie is wel niet nieuw, maar Lumière stelde het apparaat samen, dat een praktisch bruikbare op name levert. Het verschil met de oude, vlakke film is dit, dat het beeld van de reliëf-film op ons toe komt als een volstrekte werkelijkheid, omdat het niet alleen hoogte en breedte, maar ook diepte heeft. In de oude Parijsche film glijdt de trein in een sier lijke bocht aan het oog voorbij in de nieuwe stormt hij op den toeschouwer af, alsj>en gevaarte, dat door niets meer wordt gebonden aan het vlak, waarin het rijdt. Wel moet bij het beschouwen van de in twee kleuren opgenomen film een bril gebruikt worden, die het resultaat is van Lumières langdurige proef nemingen. Zoo staat deze uitvinder aan het begin en aan het einde van de veertig jaren cinematografie als een onvermoeide werker, die door zijn scherpen geest de ontwikkeling van een belangrijk cultuur verschijnsel bevordert. Tn de wereld van de cinematografie wordt een jubileum gevierd en ons land neemt er deze week een levendig aandeel in. Dit jubilé heeft nu eens niet be trekking op hen, die aan den bloei der filmkunst de opkomst van htm persoon te danken hebben, maar het betreft zoo veel te meer den man, die met voldoende recht de uitvinder van de cinematografie mag heeten. Het is veertig jaar geleden, Lumière's karakteristieke kop. Louis Lumière voor zijn nieuwe apparaat.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 11