van de familie Hatakeyama «li HET DUBBELE LEVEN;, heeft met het van lieverlee naar Westersch model ver vormde arbeids- en zakenleven, dat hij in de handels wijk van zijn Rtad achterliet. Dat demonstreert zich al dadelijk in de voorvaderlijke gewaden, waarin hij zich pas „thuis" gevoelt, in de traditioueele huiselijke ge bruiken, manieren en omgangsvormen, in woningin richting en huisraad, in de sfeer, die zoo grondig ver schilt van het veel ruimere leven der internationale zakenwijk de sfeer van een uit tientallen eeuwen oude voorgeslachten geërfde en trouw bewaarde, verfijnde cultuur van Japansch familieleven. Y\Jant in de vijftig, zestig jaren, dat de Japanner voor het onweerstaanbaar wapengeweld van den Wester - liug wijken en de blanken toelaten moest in zijn tot dan toe zorgvuldig geïsoleerde eilandenrijk, heeft hij hun wel de kunst weten af te kijken in alles, waarin zij, materieel, zijn teruggetrokken volk de baas geworden waren in handel en verkeer, in productiemethoden en exploitatie, in techniek en industrie, in organisatie en financieel systeem, in wapening en oorlogsmethoden. En maar al te gevoelig ervaart thans het Westen, dat het niet tot eigen voordeel den Japanners zijn materieele ontwikke ling opgedrongen heeft. Want veel handiger en geraf fineerder, veel krachtiger, eensgezinder en omvangrijker, veel systematischer en doeltreffender dan waartoe het Shizuko was de voornaam der jonge Jajiansche, met wie wij kennis maakten, en die ons inviteerde in de vaderlijke woning. Zóó kleedt zij zich, wanneer zij, naar Wes tersch voorbeeld, zieh aan de sport gaat wijden. Maar anders is het, als uw Japansche lotgenoot zijn dagtaak heeft volbracht en inkeert tot den schoot van zijn gezin hij treedt over zijn huisdrempel een dubbel, een volkomen verschillend leven in, dat niets gemeen WANNEER u als eerzaam huisvader na eiken dag van crisiszorg en vruchteloos geploeter thuiskomt op uw étage, waar van de huisheer nog de vorige maand weer geweigerd heeft de huur te verlagen u sluit het stadsrumoer, de beslommeringen en de avondpretjes alle even hardnekkig buiten, incas seert in hiërarchische orde de omhelzingen van gade en kroost en gaat er dan toe over, uw kwellende gekleede schoenen te verwisselen voor bij den haard klaargezette pantoffels en uw colbertje, dat dezen winter nog mee moet, voor uw slobberig huisjasje laat iemand u dan eens met de bewering aan boord komen, dat een dubbel leven leidt

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 20