De zoom van het duin plasjeaan den voet der duinen de ornitholoog ver scholen in een dichtbegroeid boschje duinkruid bij het water, en geheel links het verlaten konijnenhol, waar in het nest van de berg eend en rechts daarnaast - even zichtbaar de ge- camoufleerde camera. De amateur -vogeltotograaf vertelt ons, hoe hij de vogelopnamen maakt. De camera met liet Een tapuit voorstuk van het groene kastje geopend, waarin linies de richtingaanwijzerin de hand hel Na het doosje, waarin 'n 9-volts batterij, drukknop en stopcontact voor verbinding met den sluiter. plaatsten de joeg plotseling honderden vogels met oorverdoovend geschreeuw de lucht in kwakende wilde eenden vluchtten uit het water het riet in, een schuwe dodaars dook en trachtte ongezien te ontkomen en onderwijl toch den vijand in 't oog te houden. Meeuwen en vischdiefjes cirkelden krijscliend om ons heen, een berg-eend verborg zich met haar jongen in een verlaten konijnenhol. Nu pas bemerkten wij, welk een onheil wij hadden gesticht, want ons oog viel op een vrij aardig geca moufleerde camera., die ons in haar groene kastje niet zoo gauw was opgevallen. En op eenigen af stand dook tusschen de struiken een ietwat zuinig kijkend jongmensch op, wiens toeleg om moeder eend met haar jongen op een gunstig moment te „knippen" door ons wel grondig werd verstoord. De vogelfotograaf is echter tegen teleurstellingen gehard en aan onverwachte stoornis gewend. En het vereischt een bijna eindeloos geduld, eer een enkele geslaagde opname verkregen wordt. Het ingenieuze geheim van onzen gestoorden vogelfotograaf bestond uit een kastje, groen ge schilderd om het temid den van struiken en helm niet te laten opvallen, en daarin was naast de came ra het mechaniek van een richtingaanwijzer (zonder pijl) gemonteerd. Het stangetje, dat bij het door laten van den stroom op den auto den pijl opricht, doet hier den met garen daaraan verbonden sluiter van de camera afgaan. Zelfs op 60 meter afstand levert een batterijtje van 9 volt daartoe nog vol doenden stroom. De camera wordt ingesteld op het nest, den struik, den plas, waar de vogel, dien men fotografeeren wil, zich gewoonlijk ophoudt. En dan heet het alleen geduld hebben. Want vooreerst duurt het geruimen tijd, eer de vogel aan het vreemde kastje voldoende gewend is, om daardoor niet meer te worden afge schrikt. En dan nog dient het toevallige moment te worden afgewacht, dat het dier zich op het juiste plekje vóór de eenmaal ingestelde lens bevindt. /gelukkig is deze indringer in het vogelparadijs met de vreedzaamste bedoelingen bezield. En het is juist zijn vogelliefde, die hem het laatste toevluchts oord onzer vogelfauna betreden doet. Anders dan nog zoovelen, wien natuur en schoonheid zoo weinig ter harte gaan, dat zelfs in hun laats ten schuilhoek zij, die eenmaal de volstrekte lieerschers waren over onze lage landen, geen rust en geen veiligheid meer vinden voor zich en voor hun kroost. F. d'A. bouwde zijn nestje onder den wissel van een zandtrein. van den wissel, bij de beëindiging van het werk, werklieden een kastje boven het blootgekomen nest en daarover weder een potscherf. Na het uitkomen der eieren bleek een koekoek 'n ei in het nest te hebben gedeponeerd, om dit door de tapuit met haar andere eieren te laten uitbroeden. Het gulzig krijschende koekoeksjong wist zich uit het nest te werken om telkens vóór de andere zijn deel van het voeder te bemachtigen.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 3