HBSBBHKH Voor het Ethiopische wapendier, den Leeuw van Juda, werd te Addis Abeba dit monument opgericht, waarvoor men een detachement van 's keizers keurtroepen aangetreden ziet. Eigenaardig is de haardracht der vrouwen in Harrar, waarbij het tamelijk lange haar, dat door een net wordt omgeven, in twee bolvormige knotten eindigt. Soedan en Egypte naar de Middellandsche Zee te stroomen. De Blauwe Nijl nu krijgt in den regentijd op zijn weg naar Khartoem veel slibhoudend water toe gevoerd door tallooze bergstroompjes. Dat slib is buitengemeen geschikt voor het vruchtbaarmaken van bouwland, en de Nijl wordt daarom in Soedan en in Egypte op hoogen prijs gesteld, niet alleen dus om zijn water, doch vooral om de groote hoeveel heden slib, die hij van de Abessijnsche Hoogvlakte aanvoert. Indien het Nijlwater helder was en dus geen slib bevatte, zou Egypte nooit de rijke land bouwstreek geweest zijn, die het nu is en trouwens steeds was de korenschuur der oudheid. Wanneer men een gedeelte van het Nijlwater door middel van dammen en sluizen over bouwland laat stroomen, brengt het overal waar het komt het vruchtbare slih aan, dat in een dunne laag op den bodem neerslaat. Nu is het de Blauwe Nijl, die het overgroote deel van deze klei levert, want de Witte Nijl bezit na zijn tocht door de bergketen ten Noorden van Al- bertmeer slechts zijrivieren, die zeer langzaam stroomen en dus weinig alluviale substantie aan voeren. De Abessiniërs profiteeren nauwelijks van den Nijl, daar de stroom in hun land uitsluitend door hooge, kale gebergten stroomt, terwijl de rivier slechts daar, waar zij de vlakten van den Soedan en van Egypte bereikt, benut kan worden voor irrigatie-doeleinden. Niettemin ligt het Tsanameer, tie bakermat van den Blauwen Nijl en dus de bron van alle welvaart op landbouwgebied in Soedan en ontvangen. Zij doen dit niet zoozeer uit trouw dan wel uit gebrek aan zelfvertrouwen voor het oogen- blik vergenoegen zij zich met voeding en huisvesting, in afwachting van voor hun baas voorspoediger tijden. Deze eigenaardige karaktertrek in den inboorling is de oorzaak, dat slavernij in de toekomst nog gedurende vele generaties in Abessinië zal heerschen. Officieel is de slavernij door geheel het land af geschaft, maar de bovengemelde vrijwillige lijf eigenschap wordt algemeen op de Hoogvlakte aangetroffen, terwijl in de landstreek Danakil barbaarsche slavernij voortduurt als in de dagen van weleer. Het is voor een mensch, die in groote materieele moeilijkheden verkeert, een heele steun, wanneer zijn bedienden bereid zijn, hun diensten voorloopig kosteloos te blijven vervullen, totdat er voor den heer een betere tijd is aangebroken. De blanke is in Ethiopië meer dan in eenig ander tropisch land, dat ik bereisd heb, aan de wisselvalligheden van het geluk en aan de maatschappelijke ups en downs onderhevig. Toen Wider vernam, dat ik ziek was, bood de goedhartige man mij oogenblikkelijk de gastvrijheid van zijn huis aan, welk aanbod ik gaarne accep teerde. Wider's '.ais lag in het centrum der stad, doch het was er desalniettemin zeer rustig in dat lange, verdiepinglooze steenen gebouw met zijn zinken dak en zijn veranda langs den geheelen gevel. Het stond op een erf, waar zich tevens de bedienden- woningen en de stallen bevonden. Op het erf krioelde het van de apen, jonge jakhalzen, katten en vogels, terwijl er zich ook nog twee honden en twee paarden bevonden. O ij Wider in huis woonden McCreagh, een Ame- rikaan, met zijn vrouw, een Hongaar Farago en ten slotte ikzelf. McCreagh was een kleine, stevige man, een veertiger met een gesloten karakter, die dikwijls zeer in den put was. Oorspronkelijk was hij als schrij ver in opdracht van een Amerikaansch tijdschrift naar Abessinië vertrokken in gezelschap van zijn vrouw, terwijl een filmoperateur, die eveneens zijn echtgenoote bij zich had, hem vergezelde. De beide mannen hadden opdracht samen te werken in het belang van de firma, die hen uitzond. Doch op de lange reis van Amerika naar Abessinië bleek het beiden echtparen, dat zij in het geheel niet met elkaar overweg konden en zoo geschiedde het dan, dat direct aankomst te Addis Abeba de filmoperateur en diens vrouw direct naar Amerika terugkeerden, terwijl de McCreaghs er bleven. Nadat McCreagh eenige korte reizen in het bin nenland gemaakt en daar over een serie artikelen voor het Amerikaansclie tijdschrift geschreven had, kwam er iets veel belang rijkere in zijn leven de Nijl begon hem zeer sterk aan te trekken, zooals deze stroom reeds zooveel ande ren onweerstaanbaar heeft aangetrokken. In Mc. Creagh's geval was het de Blauwe Nijl Zooals bekend is, komt deze Blauwe Nijl uit het Abessijnsche Tsanameer, maakt een bijna cirkel vormige bocht door de Ethiopische bergen over een afstand van ongeveer 1600 K.M., om zich dan in den Soedan te Khartoem met den Witten Nijl te ver eenigen en gezamenlijk door Een verhuizing is een een voudige zaakmen neemt zijn bed op en wandelt er mee naar z'n nieuwe woning.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 7