MARCONIST VLIEGTUIG-BESTUURDER VLIEGTUIG-MECANICIEN ^etn WATERMAN Haiïtran 1200 60 nuuki St&JUK Waarom kan mijn kind zoo niet zijn? 31 De kapitein van het stoomschip Icarus" meldde, dat hij zes mijlen ten Zuiden van het eiland Heard eenig wrakhout drijvende had aangetroffen, dat voorzien was van den naam „Me teoor". Toen begreep Kaap Leeuwin, dat dertien vaders en zonen miste, dat alle wachten hopeloos was en dat de bark met man en muis in den orkaan gebleven moest zijn De „Meteoor" verging op het eind van Mei, en in Juni verschenen, zooals elk jaar om dien tijd, heele scholen haaien aan de Zuid-West-Australische kust. De geweldige drukte, die dit tengevolge had voor het bedrijf van John Irving, was een weldadige af leiding voor Maud. Met roodgeschreide oogen ging zij door den dag en eerst langzaam herstelde zij zich van haar smartelijk verlies. Het was op een morgen in het begin van Juli dat zij, zooals zoo vaak, haar pen liet rusten en haar droevige oogen richtte op de wijde wateren van den Indischen Oceaan. Plotseling ontsnapte haar een lichte kreet. „Kijk eens, vader, is dat De verbazing belette haar den zin te voleinden. John Irving keek naar den haveningang, waarnaar zij wees. Toen sperde ook hij zijn oogen even open. „De Thrasher en de Grijze Verpleeg ster," zei hij verwonderd. Hij zag plotseling in, dat de verschijning van de mascotte van de „Meteoor" eigenlijk vanzelfsprekend wasde haai was teruggekeerd na 't vergaan van de bark. „Niets bijzonders," hernam hij. „Het was te verwachten, dat we haar terug zouden zien." Maud gaf hem gelijk, het wis niets bijzonders. Maar toch trof haar die terugkeer van de Grijze Verpleegster. Zij was de eenige getuige geweest van de ramp en als zij eens had kunnen waarnemen en spreken. Diezelfde gedachte hield de bevolking bezig van Kaap Leeuwin. Het gerucht, dat de Grijze Verpleegster teruggekeerd was, had een aantal nieuwsgierigen naar het havenhoofd gelokt. De haai dartelde daar onwetend rond en naast haar zwom de Thrasher, die met zijn staart sprankelende fonteinen uit het water omhoog joeg. De ondieren ver dwenen plotseling, doch lieten een versche herinnering achter aan de ramp, die Kaap Leeuwin getroffen had. Ongeveer een week later was Maud aanwezig bij de aankomst der schepen, die de haaienvangst aanbrachten. De wolven der zee waren reeds afgemaakt bij het ophalen der stalen netten, waarin zij gevangen waren, en lagen dood op het dek - lilliputters van anderhalven meter en reuzen, die niet minder dan zeven meter lang waren. De „Port Jackson" was de laatste schuit, die binnenviel. Zoodra zij vast lag, kwam Cormick, de schipper, aan wal. „Negen beesten, ik schat ze bij elkaar op zeven ton," meldde hij John Irving. „Je raadt nooit, wie we nou te grazen hebben gehad, baas. De Grijze Ver- John Irving knikte, de Grijze Ver pleegster was een goede vangst. Een der mannen hield zich inmiddels bezig met het ledigen van de maag van het monster. Hij wierp alles overboord een halfverteerd cadaver van een hond, den vorigen dag buitgemaakt langs de kustresten van visschen en zelfs een meterlange wobbetong, die nog nauwelijks dood was. Toen volgden er conservenblikken, een halfverteerde doek en een scherf vaatwerk alles afval van een of ander schip. En toen hielden allen plotseling den adem in George Craight toonde twee roodgelakte fles- schen, een laatste herinnering aan de „Meteoor" Niemand zei iets en Maud, die zich van dit walgelijk werkje had afgewend, viel dat ademloos zwijgen eensklaps op. Zij keek om en begreep. George Craight liet een van de stevig gekurkte flesschen stukvallen. Zij be vatte een briefje, net als andere fles schen, die tot hetzelfde doel werden uitgezet. „Beleefd verzoek tijd en plaats van het aanspoelen van deze flesch te willen mededeelen aan het Oceanografisc.li Station van Kaap Leeuwin." Craight las het hardop, alsof het iets bijzonders was. En zijn stem klonk een beetje onvast. Hij frommelde het briefje ineen en wilde de tweede flesch in zee werpen. „Geef. geef mij haar," hakkelde Maud zenuwachtig, geschokt door die onverwachte herinnering. Craight spoelde de flesch af en reikte haar Maud toe. Doch op hetzelfde oogenblik gleed hij uit op het glibbe rige dek. De flesch viel in stukken aan Maud's voeten. „Ach. jammer," bracht zij met een verstikte stem uit en haastig bukte zij zich. Zij wilde althans het briefje als een herinnering bewaren. Toen ontsnapte haar een zachte kreet van verbazing het briefje was beschreven door Jack Bruce's hand. John Irving zag het ook en buiten zichzelf van opwinding rukte hij het haar uit d< banden. „S.O.Sschreeuwde hij meer dan hjj las. „De bark „Meteoor", thuis behoorend aan Kaap Leeuwin, drijft sinds twee weken geheel onttakeld en roerloos in Zuidelijke richting. Ont dekken in de verte pakijs, zijn ongeveet op de hoogte van Enderky-Land. Dit is mijn tiende S.O.S., waarschuw radio grafisch Kaap Leeuwin. Jack Bruce. Het nieuwtje maakte indruk, hoewel niemand zou hebben kunnen zeggen waaróm. AI het volk van den wal verdrong zich op het dek van de „Port Jackson", Maud en haar vader vooraan. Daar lag de mascotte van de „Mete oor", een reuzin van zeven meter lengte en met slechts één oog. De slachters hadden haar reeds opengereten en de kervers waren bezig haar van haar huid te ontdoen, waarvan het dure chagrin- leder wordt bereid. „Minstens vijf en dertig liter zuivere medicinale levertraan," stelde Cormick met voldoening vast, op de lever wijzend. Voor eenige oogenblikken stonden allen als verlamd. Doch toen maakt zich een onbeschrijfelijke opwinding van de bemanning meester. Niemand kon zelfs maar vermoeden, welke waardi- dit bericht nog had na zooveel weken, doch de hoop herleefde. Terwijl de mannen naar den wal renden, om het Oceanografisch Station te waarschuwen, hing Maud krachte loos over de reeling, een flauwte nabij van emotie. Het duurde nog-een volle week, voor Kaap Leeuwin uit haar martelende onzekerheid verlost werd. Het was aan den politiekruiser „Argus", die aan de kusten van Zuid-Georgië en de Sand wich-Eilanden toezicht uitoefende op de walvischvangst, dat de bemanning van de „Meteoor" haar opsporing te dan ken had. De bark was een prooi van het pakijs en er was nog slechts voor een week rantsoen aan boord Toen het radiobericht van de redding Kaap Leeuwin bereikte, lag er aan den haveningang een eenzame Thrasher te spelen. De Grijze Verpleegster ontbrak, zij had de rol, dien men haar spottend toebedeeld had, uitgespeeld, en bekocht met haar leven Voor jongelieden van 15 tot 21 jaar bestaat gelegenheid om opgeleid te worden tot ter Zee en bij de Luchtvaart Brieven franco onder opgave van leeftijd en genoten onderwijs onder motto "Marconist" aan postbus No. 58 te Arnhem. Eveneens bestaat er voor enige jongelieden van 17 tot 25 jaar ge legenheid om te worden opgeleid tot en/of Brieven franco onder opgave van leeftijd en genoten onderwijs onder motto "Vliegtuig" aan postbus No. 58 te Arnhem. v de juist* penpunt. I" WATERMAN heeft de grootste sorteering penpunten; alle gouden pennen hebben een iridiumpunt. Qq L*tt*n op d« vulmethod*. De hefboom-vulling van „WATERMAN" heeft in de practijk sedert vele jaren bewezen, de vlugste en veiligste te zijn. G**n slijtage. Ob Een kleur kiezen, die steeds in de mode is. Nergens zijn de kleuren zóó fraai en zóó verscheiden als bij „WATERMAN". ^B Dsn Juisten prijs betelen. doet niet mee aan ruilaanbiedingen en verkoopt het ge- heele jaar door, tegen vaste, billijke prijzen. - Deze zijn nu het leegst ƒ6.-, ƒ7.-, ƒ8.—, ƒ8.50 enz. WATERMAN IS STEEDS AAN DE SPITS ImporteurH. VAN OOST FROISSARTSTRAAT 47 - BRUSSEL uit de lever van Heilbot OOK Q4WOHA f 1.25 per flacon voldoende voor een maand Een mooie zomer is het geweest.. Uw kind heeft volop genoten van zon, zee en frissche lucht. Ja. en tochis Uw kind nog altijd hangerig en bleekjes. Als zijn vriendjes ravotten en spelen, kijkt het maar droevig toe. Een raadsel Neen, toch niet. Laat Uw kind een kuur doen met HALITRAN 1200. HALITRAN 1200 bevat 36.000 int. eenheden vitamine A. en 3.000 eenheden vitamine D. Juist deze vitaminen zijn het, waaraan Uw kind behoefte heeft, om ook zoo monter en kwiek te worden als zijn vriendjes. Aan duizenden moeders heeft HALITRAN 1200 het geluk van gezonde kinderen gegeven. Ook Uw kind zal HALITRAN 1200 helpen. Een HALITRAN- kuur van een geheele maand kost slechts f 1.25. Halitran is uitsluitend verkrijgbaar bij apothekers en drogisten. Duizenden doctoren schrijven Halitrcur voor. Clu> JCund l&rnt cum cU*yt Jfa&L/ium

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 31