I)e Abessijnsehe houthakker hanteert nog een bijl, die in vorm geheel gelijk is aan het werktuig, dat voor dui- jaren bij de oude Kgyptenaren in gebruik was. Een kijkje aan het station van een der plaatsen langs Abessinië's eenige spoorlijn in vredestijd. De exprestrein ziet er volgens Europeesche begrippen als een erbarmelijk locaaltreintje uit. zijden van zijn karakter heeft plaats gegrepen. Schaarsch zijn degenen, die ooit een gevoel van dankbaarheid kunnen koesteren, dat zij in dit trieste, kale land zijn gaan wonen, want weinigen zijn zij, die in staat zijn voor hun levensonder houd iets meer dan het allernoodzakelijkste te be machtigen in deze omgeving van schrijnend ver driet, van schandalen en van corruptie. Zelden glimlacht 'de fortuin hier iemand toe, terwijl zij, die hier het meeste succes hebben, in elk ander land als een gevaar voor de samenleving achter slot en grendel zouden worden gezet. Na een tijdlang weer aan de spoorlijn gewerkt te hebben in een toestand van volkomen apathie, raapte Rosina op een gegeven oogenblik al zijn energie bij elkaar en vertrok naar Erytlirea, waar hij zich op den landbouw toelegde en fourage leverde aan de Italiaansehe militaire autoriteiten. Twintig jaar lang vertoefde hij aldus in Afrika, maar keerde toen terug naar zijn vaderland om na weinige maanden reeds te bemerken, dat hij in de afgeloopen jaren aan een ander leven gewoon geraakt was. Zoo vertrok hij weer spoedig naar de Ethiopische Hoogvlakte, met spijt in het hart, dat hij aan dezen aanval van heimwee had toegegeven. Gedurende het korte verblijf in Italië had hij leeren inzien, wat hij gedurende zijn twintigjarige afwezig heid verloren had, en hij wilde nu voorgoed weg uit een omgeving, die hem voortdurend slechts spijt baarde. Toen ik hem ontmoette, trad hij als agent op voor verschillende Europeanen, die hun zaken in het binnenland dreven. Café-leven te Addis Abeba yY' spoedig besloten Rosina, Pastori en ik tot een reis in het wilde, nagenoeg onbekende land der Danakil, dat tussclien de Hoogvlakte en de Roode Zee ligt, en nadat zich dit plan gevormd had, ontmoetten wij elkaar bijna dagelijks in een der Grieksche café's op het groote plein, waar het postkantoor staat. Daar zaten we aan een tafeltje onder oleografieën, die de vorsten der Balkanstaten, den Vesuvius of een of ander schip voorstelden. In deze café's treft men een bonte verzameling vertegenwoordigers van alle Europeesche volkeren aan, een stel ont moedigde, aan lager wal geraakte zwervers, knoeiers, spionnen en bedriegers. Onder hen vindt men lieden van alle denkbare beroepen en roepingen aan allen zijn ze in iets gespecialiseerd sommigen hebben een academischen graad, dien ze zich ver moedelijk zelf hebben toegemeten. Wellicht bevindt er zich onder hen een ongevaarlijk, respectabel mensch, maar dan moet deze toch in elk geval de een of andere zwakke plek in zijn karakter bezitten, want anders zou hij zichzelf wel aan een dusdanig rotte omgeving ontworsteld hebben. Het is iets ongewoons in deze vergaderplaatsen van slam pampers een eerlijk mensch te ontwaren en in het geval dat men er een ziet, kan men er zeker van zijn, dat de man hier slechts op de doorreis vertoeft. Gemakkelijk kan men de achterblijvers in dit land van paupers herkennen aan hun slechtzittende, versleten en verschoten kleeren. Ze zijn erbarmelijk geschoeid en hebben ongeknipte haren tenminste voor zoover ze niet den een of anderen inheemschen barbier tot vriend hebben. Sommigen hunner wachten hun kans af om weg te gaan naar een ander oord, het doet er niet toe waarheen anderen weer hebben alle hoop opgegeven of denken er niet meer aan de H oogvlakte te verlaten. Dezen slaan er zich zoo goed en zoo kwaad mogelijk doorheen, door zoo nu en dan wanneer bedrog, zwendel en valsch spelen niet genoeg opleveren om van te leven het een of andere karweitje op te knappen, dat er toevallig te doen valt. Zoodra deze kerels bemerken, dat men over geld beschikt, hetwelk men beleggen wil, beginnen ze tips te geven omtrent prachtkansen, waarvan zij het geheim bezitten. Doch onder alle omstandig heden is er slechts een hunner, die zich met het aspirant-slachtoffer bemoeit, want alle anderen houden zich zoolang afzijdig, tot hun maat zijn prooi loslaat. De voortvluchtige kassier zal u spreken over den rijkdom, die er met textielvezels te ver- garen valt, en hij laat u daarbij een monster betas ten. De deserteur of de schriftvervalscher zullen u trachten te interesseeren in een landbouwplan, een mijnbouwonderneming, een nog in te richten luchtlijn of een te formeeren onder neming voor het vervaar digen van valsch geld. Of er komt een hartelijke kerel u vertellen, dat de Hoog vlakte zoo hopeloos arm is, dat u het best doet terstond weer te vertrekkenhij biedt u dan aan, u naar de Roode Zee terug te geleiden, waar ge uw geld het voor- deeligst in de paarlvis- scherij kunt beleggen. Ook ik werd door ver schillende van deze min zame heeren aangesproken, doch zij zagen allen al spoedig in, dat ik van de overweldigende rijkdom men, die ze mij met hun ongewasschen handen aan boden, niets moest hebben. Intusschen vergaten zij nooit mij toe te glimlachen en beleefd te groeten, wan neer het zoover gekomen was. Pastori, Rosina en ik dan, hadden in het geheim Twee Danakilsde wreede bloeddorstige bewoners van de landstreek, van dien naam, waar elke vreemdeling, ook de niet tot de Danakilstammen behoorende Abessijn, onher roepelijk wordt afgemaakt.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 7