DE ZOON VAN HET STAMHOOFD KRIJGT ZIJN EERSTE KANO Met lansen en knotsen gewapend en met schijven en kettingen van paarlnwer versierd volgen de krijgs lieden van den stam de hoot van het jonge opperhoofd. Klein en groot, alle knapen van den stam zijn ia feesttooi opgekomen om den zoon van het opperhoofd te vieren, nu zijn eerste kano hem in de gelederen der mannen inlijft. ZIJN eerste kano dat is voor een jongen van een dier tallooze kleine koraalrif-eilandjes van de Stille Zuidzee hetzelfde als voor onze knapen de eerste lange broek een soort sym bool. dat hij wordt toegelaten in het gezelschap der volwassen mannen, dat hij aan het kinderspel ont groeid is en in het mannenwerk zijn intrede doet. Want de kano speelt in de Stille Zuidzee de hoofd rol in het leven van den inboorling bij de jacht, op viseh en op de reuzenschildpadden, bij het ver keer met andere eilanden en stammen, ja waarlijk, de kano behoort daar tot de noodzakelijke, dagelijk- 8che uitrusting, even on misbaar als bij ons het ele mentairste kleedingstuk. Als een zoon des huizes voor 't eerst van zijn leven een eigen kano bezitten zal, is dat op de Salomons eilanden dan ook aanlei ding tot een familiefeest. En als het gaat om den zoon van een stamhoofd, dan viert, zooals ik dat op Owa-Raka meemaakte, de heele bevolking dat feest mee, en met uit bundige plechtigheid. Al dagen tevoren moeten de toebereidselen ge troffen worden. Voor de woning van het opperhoofd zijn de inboorlingen dagenlang bezig met het op richten van een hooge stellage, meisjes en vrouwen zijn druk in de weer om manden vol bloemen aan te voeren en tot kransen en slingers te vlechten. Voor de stellage liggen bergen ananas, cocosnoten en zoete aardappelen gereed. En reeds komen de eerste .gasten, die van heinde en ver genoodigd zijn, en vlugge diensters hebben de handen vol om hen te voorzien van palmwijn en hun in groote, kunstig De rijkversierde kano voor den zoon van het opperhoofd wordt in pleehtigen stoet door de knapen van den stam naar een stellage gedragen. uitgesneden houten schalen een soort pudding op te dienen, die van Taro, een soort geschaafde cocos noten, en cocosmelk bereid wordt. De aanvang van de plechtigheid wordt aan gekondigd door de langgerekte, gedempte tonen van twee hoornschelpen. Nauwelijks heeft het geluid weerklonken, of een feestelijke stoet komt aan, gevormd door al de knapen van den stam, hun bijna naakte, glimmend bruine lijven versierd met slingers van schelpen en bloemen. Op hun schouders dragen zij de voor den feesteling bestemde kano,

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 2