Leernietalleen je handen, maar vooral je hoofd gebruiken/ PBNA ARNHEM „Twee heeren om u te spreken," zei juffrouw Binkus. „Van Bouw- en Woningtoezicht." „Laat binnen," beval Hadrian, waarop twee mannen, met sigaren toegerust, zich vertoonden zonder hun hoeden af te zetten. Hadrian keek hen streng aan. „U bent binnen," zei hij majestueus. „Wat zegt u zei de oudste. „Als u op mijn kantoor komt, zet u uw hoed af," zei Hadrian. Dit was klaarblijkelijk niet de be groeting, die zij verwacht hadden. Zij raakten er door van hun stuk. Zij namen hun zwarte bolhoedjes af en bedachten, wat ze zeggen zouden. „Spreek op, kort," zei Hadrian. „We hebben inspectie gehouden. Rutsehbaan. Reuzenschommel. Zweef molen. Die mogen niet werken." „Waarom niet „Onveilig. Zwakke constructie. Gevaar voor lijf en leden." „O ja zei Hadrian. „Wie zegt dat „Ik, en ik ben lioofd-inspecteur. En dan nog iets. U moet dien grooten dansvloer eerst met ijzeren balken versterken, anders kan er niet op ge danst worden." „In dit park is alles degelijk gecon strueerd," zei Hadrian. „Daar heeft meneer Peck voor gezorgd. IJ praat onzin." „U zult u er toch aan moeten hou den," zei de inspecteur. „Begrijp ik 't goed, dat u mij kunt verbieden, die onderscheidene toestellen in werking te zetten die u genoemd hebt en die de ruggegraat van de heele onderneming zijn t" „Ja, dat begrijpt u goed." „Kon die inspectie dan niet vroeger gebeuren," zei Hadrian, „dan op den vooravond van onze feestelijke opening Waarom zijn de teekeningen niet na gekeken en 't werk gecontroleerd, terwijl 't aan den gang was „Is gebeurd," zei de inspecteur, met een lach, dien hij ironisch bedoeld had. „Maar geld dat stom is. Die inspec teur is geschorst en 't wordt onderzocht." „Dus u insinueert," zei Hadrian, „dat iemand van Droomland dien inspecteur heeft omgekocht, om foutief en gevaar lijk werk door te laten." „Insinueeren is 't woord niet," zei de man. „We zeggen 't ronduit." „Komen jullie hier misschien met een soortgelijk doel vroeg Hadrian. „Als u nog eens zooiets zegt," zei de inspecteur, „vergeet ik dat ik ambtenaar ben en sla ik u gelijkvloers." „Jullie tweeën alleen?" vroeg Hadrian, uit zijn stoel komend. „Let eens goed op al 't bouwwerk in Droomland is verricht door meneer Peck. Hij is be kwaam en betrouwbaar. Ik stel een onbegrensd vertrouwen in hem, dus ben ik er van overtuigd, dat hij zijn werk goed en eerlijk gedaan heeft. Hij zou nooit zijn toevlucht nemen tot oin- kooperij. En ik ook niet. Ruk nu uit, en die onderzoekerij over dien anderen inspecteur is maar stof afnemen. De groote schoonmaak krijgen jullie." „1 vraagt om moeilijkheden." „Als ik op zoek ga naar moeilijk heden," zei Hadrian statig, „dan eh. dan kruipen ze in een muizengaatje en dan trekken ze 't gaatje achter zich dicht." Juffrouw Higg stond op van haar stoel en kwam naar Hadrian's bureau, en zij fluisterde hem één woord in 't oor „Automaten „O," zei Hadrian, „ja „Vast," zei juffrouw Higg. „Als er in de kranten komt te staan," zei de inspecteur, „dat uw toestellen wegens gevaar zijn afgekeurd, zult u er heusch niet veel klanten op krijgen." „Juffrouw Higg," beval Hadrian, „bel het Dagblad van Pickchester een- op. Vlug." „Hé, wat...." begon de inspecteur „Zwijg!" snauwde Hadrian. Hij drukte op den knop voor juffrouw Binkus. die onwaarschijnlijk snel verscheen. „Juffrouw Binkus, neem even een verklaring voor de pers op. En zet er alle uitroepen of tussclienwerpselen bij. die deze personen ten beste mochten geven. Hebt u ze, juffrouw Higg?" „Laat u dat nou maar liever," zei de inspecteur onrustig. „Dagblad van Pickchester V' vroeg Hadrian in het telefoon-toestel. „Met Hadrian Pink, algemeen directeur van Droomland. Ik wenscli een verklaring voor den hoofd-redacteur af te leggen, 't Is van 't allerhoogste belang." „Wat wou u vertellen vroeg de inspecteur. „Luistert u liever naar rede." „Hadrian Pmk luistert nooit naar rede. Ah, de hoofd redacteur Ik heb een gewichtige verklaring af te leggen. Klaar Alstublieft Omdat de directie van Droomland met alle macht haar cliënteele wil beschermen tegen gokkers en gauwdieven, dreigen de bouw-inspecteurs van deze stad inet afkeuring van verschillende amuse mentstoestellen. Aan den zwendelaar Porter Vane was toestemming geweigerd, om een aantal dobbelautomaten en andere duitenpletterij-machines op het terrein te plaatsen. Genoemde Vane is in den letterlijken zin des woords de deur uit gegooid. Deswegen, en in ver band met zijn politieke en financieele relaties met Mark Trotter, heeft Vane daarop grove bedreigingen geuit. Ieder stukje van ieder bouwwerk in dit park is voor 100 veilig. De constructie is geschied onder leiding van den heer Michael Peck. Ik verklaar hierbij, dat er geen gokmachines of dergelijke geld- klopperijen in dit park zullen worden toegelaten. Verder verklaar ik, dat Droomland geen steekpenningen uit deelt. Wij zullen tegen die corruptie vechten, tot wij weten, of Pickchester bestuurd zal worden door omkoopers en zwendelaars en politieke knoeiers, of dat het een eerlijke en fatsoen lijke leiding zal hebben, die de fatsoen lijke nijverheid ten algemeenen nutte steunt." Hij wachtte. „Of ik vol zal houden U schijnt Hadrian Pink niet te kennen, mijnheer. Vervolgens wou ik, dat u een volle pagina advertentieruimte voor me reserveerde daarin zal ik de kern van het geval uiteenzetten. O, wilt u een verslaggever sturen Ik zal hem ont vangen." Hij wendde zich naar juffrouw Binkus. „Hebt u 't „Ja, meneer." „Maak twaalf doorslagen. Juffrouw Higg, u zorgt dat alle kranten een door slag krijgen. Bel een goeden drukker op. Laat vijfduizend afdrukken van die verklaring maken grootte van de gewone aanplakbiljetten van schouw burgen. Laat die direct in de stad aanplakken.... Hiermee zijn wij uitge sproken, heeren." „Wou u dat zoo doorlaten „Om te beginnen een klein be ginnetje maar." „Met de namen van Vane en Mark Trotter er in „Ja. ja, en nog eens ja," zei Hadrian. Wordt vervolgd. ROTTERDAM, Stationsweg 24. Tel. luterc. 50540. Giro nr. 101981. 's Glï A VENH AGE, Stationsweg 91. Tel. Int. 111666. Giro nr. 41141. UTRECHT, Billstraat 142. l el. Int 15473, Giro nummer 149597. s HERTOGEN BOSCH. Stationsweg 27. Tel. Interc. 1215. Giro nr. 129750. MAASTRICHT. Boschstraat 110. Tel. Interc. 1713. l>iro nr. i..4t/)ft. De voorwaarden van onze gratis ongevallenverzekering zijn op aanvraag verkrijgbaar. Wanneer doet U hier PBNA-examen Ze zeggen het in alle talen!! Cursist 14-961 zei het in 't Fransch De Tessen, welke ik gedurende het half jaar, dat ik Uw cursus volgde, ontving, waren leerrijk en duidelijk, de correctie „comme il faut". Cursist 13-120 deed het liever in het Engelsch Ik maak nu tevens gebruik van deze ge legenheid om U eens mijn hartelijken dank voor al Uw schitterende lessen te betuigen. Werkelijk, al hetgene, wat Uw instituut mij biedt, is „first class". Het is zoo jammer, dat mijn vrienden en kennissen niet mijn studierichting hebben, ik zou zoo graag eens toonen, hoe ik Uw lessen op prijs stel. Cursist 13-543 zei kort en bondig: „DE manier". Ik kan niet nalaten U te danken voor de degelijke en leerzame lessen, die ik van Uw inrichting mocht ontvangen. PBNA be schikt werkelijk over „de" manier van les geven en corrigeeren. Vraag onze brochure no. 12 eens aan, door inzending van onder staande strook. Informeer bij des kundigen en begin. U zult later de aangenaamste herinneringen heb ben aan de prettige en pittige lessen van PBNA. Enkele van de 200 cursussen van BOUWKUNDE Aannemer van bouwk. werken. Voorber. en def. ex. Bouwk. Opzichter of Teekenaar. Uitv. Binnenhuis-architect, Orgel- bouwkunde, Appl. cursus M.T.S., Techn. ambten. Bouwtoezicht. Gas- waterfitter. W ATERBOUWKUNDE Waterb. Opz., Aannemer van waterbouwk. werken, Betontechni- cus, Betonwerker, Landmeetkun dige, Techn. Ambten, b. d. Rijksw. staat, Uitv. wegenb., Waterb. kund. opzichter, Waterb.kundige. Wegen technicus. WERKTUIG BO U WKUNDE Autotechnicus en -rrwnteur, Be drijfsleider, Koeltechnicus, Mach.- construct., Machinist en monteur m verschillende bedrijven, Verwar- mingstechn., Vliegtuigtechnic. en -mecanicien, Werktuigbouwk., Werkbaas, Staalconstructeur. CHEMIE Algem. scheikundige. Analyst, Cand. techn. chemicus. Gastechnicus, Oliën en vetten, Techn. Chemicus. ELECTRO TECHNIEK Electrotechn. opzichter, Electro- technicus, Installateur, Meterijker, Radiotechnicus, Radiomonteur, Sterkstroomnwnteur, Voorman cleclr. tractie. Zwakstroommonteur Dieselmachinist. GEZEL EN MEESTER Verschillende ambachten. NIJVE RH EI DS0N D E R- W IJ S-EX AM EN S. COUPON opzenden aan PBNA Naam, beroep straat woonplaats Verzoeke prospectus No. 12. - Verzoeke inlichtingen over:

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 33