plaats in te nemen, liet dient lieel vaak tot meer dan één doeleinde en wordt nooit meer, vermomd onder krullen en beeldhouwwerk, voorgesteld als iets, dat het volstrekt niet is. (Men denke slechts aan de buffetten met Gotische kerkramen, de kasten met kanteelen als slotwallen en de vogelkooien in villa-bouwstijl De moderne techniek is er op uit, 0111 met de een voudigste grondstoffen de fraaiste effecten te ver krijgen en als wij eens 0111 ons heen zien, dan moeten wij bekennen, dat men hierin wonderwel slaagt. Natuurlijk blijft het geenszins denkbeeldige gevaar bestaan, dat wij met goed, welgekozen materiaal tot onze beschikking er toch niet in slagen oen smaakvol interieur samen te stellen, omdat wij, zonder zulks te willen, zondigen tegen een van de vier grond regels. Hieronder volgen eenige wen ken hoe-het-niet-moet Koop nooit kleuren, die het overdag prachtig doen, als gij ze niet bij avondlicht, en dan nog wel het avondlicht in uw speciale kamer, .hebt gekeurd. Zet. nooit namaak (noch echte) antieke voorwerpen in uw moderne kamers, noch moderne stukken in uw salon stijl Willem III. Koop nimmer meubels, waarvan de praetisclie betrouwbaarheid is opgeofferd aan hun min of meer fraai uiterlijk. Als gij geen laken, zijden damast en meubel pluche kunt bekostigen, kies dan liever modern meubellinnen, maar vermijd angstvallig katoen fluweel, klatergoud en katoenen serge, die eruit ziet als laken. Laat u nimmer verleiden een kamer op te bouwen rondom één fraai stuk, dat gij bezit. Het, is een ple zierige liefhebberij, maar een dure. Breng in lage kamers geen behang met breede fries aan en in hooge kamers geen gestreept behang met een smal afzetbandje. Leg vooral niet alle kleedjes en kussens, die men voor u handwerkt, in uw kamer neer. Het is een geval van 1 op de 10000(1, dat zij onderling zouden harmonieeren en waarom zoudt gij juist die eene zijn Zet uw kamers nooit zoo vol, dat er geen loop- ruimte is. Een kamer, waar men zich uit moet wringen, heeft het idee van een gevangenis Wij zouden zoo nog een poosje door kunnen gaan, maar de ruimte ontbreekt ons. Dames Houdt u aan deze enkele simpele wenken en uw kamer zal een smaakvolle omlijsting vormen voor uw charmante persoonlijkheid AMY GROSKAMP TEN HAVE. ALLE overdaad, alle overlading is uit den booze leeren ons de hedendaagsche bin nenhuis-architecten en het gevolg is ge weest een dusdanige overdrijving, dat som migen zich niet thuis gevoelen, als zij niet in een vrijwel leege kamer zitten, op een kalen vloer, met ergens in een hoek een onwaarschijnlijk metalen meubel, waarvan het uiterlijk het midden houdt tusschen een gymnastiektoestel en een vogelkooi- op-poot. Met den philosophischen tandarts, die deze spreuk in zijn wachtkamer ophing, zouden wij kunnen zeg gen. ook dit gaat voorbij. Sommige, pessimisten beweren, dat wij in de toe komst tusschen vier kale muren op een matje op den grond zullen zitten, maar zij, die zulks beweren, hebben een geheel verkeerden kijk op het mensch- dom. Iedere nieuwe beweging vervalt in uitersten en als natuurlijke reactie op de zware, gestoffeerde meubels, de gedrapeerde zijden gordijnen met balletjes-franje en al de overdadige krullen en ongemotiveerde uit steeksels aan onze stoelen, tafels en kasten, kregen wij de rechte lijn, het ongevoerde linnen gordijn en de uit touw gevlochten mat als bedekking van den houten planken vloer. Men verviel zooals gewoonlijk van het eene uiterste in het andere, maar strenge heeren regeeren niet lang en reeds wordt er een kentering merkbaar. Zoo is het stalen meubel om zoo te zeggen geboren met een baan zwart leer als zitting, doch thans ziet men reeds gestoffeerde en bekleede stalen meubels en zoo zal van ieder uitwas slechts dat behouden blijven, wat blijvende waarde heeft als practiscli ge bruiksvoorwerp. Zoo zal het gaan met ieder onderdeel van onze kamerinrichting en daarom zullen wij verstandig doen nimmer in uitersten te vervallen, omdat zij meestal meer bedoeld zijn-als protest tegen het be staande dan als uiting van een waarlijk nieuwe ge dachte, die zich baan breekt. E11 hoe moet nu de werkelijk smaakvolle moderne kamer eruit zien De goed ingerichte kamer moet beantwoorden aan vier eisclien eenvoud, waarheid, ruimte en rust. Eenvoudig moet onze dagelijksche omgeving zijn, omdat overdadige pracht en praal niet meer past bij den polsslag van het hedendaagsche leven, zooals het door de groote massa wordt geleefd. Waarheid is een onontbeerlijk element bij de hedendaagsche woninginrichting, omdat de tijd van schijnweelde en valsch pathos een voorbije tijd is. De kleinere afmeting van de beschikbare woon ruimte doet een gebiedenden eisch van ruimte en het verwijderen van al wat overbodig is ontstaan. Ten slotte doet in onzen van lawaai overvulden tijd de behoefte aan rust zich meer dan ooit gevoelen. Effen, zacht getinte behangsels met weinige, goed gekozen wandversieringen zijn in de plaats gekomen van de drukke gebloemde of anderszins bedrukte behangsels, waartegen rijen en rijen van zware ver gulde schilderijlijsten pronkten. Het sobere, smalle zwarte randje om een welgekozen ets of een smalle zilveren bies om een kleu rige aquarel getuigen van een fijnen smaak en zijn rustgevend voor oog en geest. De prachtige dessins in meubellinnens, die heden ten dage in alle soorten en prijzen ons ter keuze staan, komen het beste tot hun recht tegen een effen fond. Onze afbeelding laat zien, hoe leelijk en rom melig zoo'n cretonnen stoel tegen een gebloemd behangsel staat. Ook het gebruiksmeu- bel past zich aan bij deze eischen van rust, sober heid, ruimte en eenvoud. Het moderne meubel is er oj) berekend weinig

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 36