ERASMIC neen, TANDZEEP U moet Leer teekenen SENSATIE IN DE RECHTSZAAL BRIEFONDERWIJS ITMO - HILVERSUM dit jaar meer waard worden! 13 door Clifford Hini HET was bijna twaalf uur, toen Jimmy Felton aan de beurt kwam, om voor den politierechter in Bow Street te verschijnen. „Een oude kennis," fluisterde rechter Modison den griffier in het oor. „Leepe Jiiümy zwendelaartje in alles en nog wat. In de bank der aanklagers zetten zich een man en een meisje neer menschen uit de volksklasse. Zij vestigden een schuw-eerbiedigen blik op de groene tafel en bleven bedremmeld wachten op de dingen, die komen zouden. „De zaak vroeg rechter Modison aan den agent. „Aanklacht wegens diefstal van Craw ford tegen Felton, meneer de rechter." „Laat maar eens hooren," verzocht rechter Mosidon den aanklager. Crawford stond verlegen op. „Ik heb vier weken geleden van dezen man een Sweepstakelot gekocht, meneer de rechter. Het was nummer 13433. Eer gisteren zijn de trekkingen in Dublin begonnen en gisteren viel er een prijs van honderd pond op mijn nummer. Toen ik gisterenavond thuiskwam, vroeg ik mijn dochter, die hier zit, het lot op te zoeken. Zij vertelde toen, dat Felton 's middags aan de deur was geweest en gevraagd had, of hij het lot even mocht zien, om het nummer te noteeren. Hij wilde het weten, om mij te kunnen waar schuwen. als er een prijs op viel. Mijn dochter gaf het hem en nu blijkt mijn nummer ineens veranderd te zijn in 13435. Ik beschuldig dien man, dat hij gistermiddag het lot verwisseld heeft voor een ander, meneer de rechter. Om half twaalf 's morgens worden de ge trokken prijzen omgeroepen per radio en om half één vervoegde hij zich aan mijn huis, om zoogenaamd mijn nummer na te zien. Rechter Modison knikte de aan klacht behoorde juist tot dat soort zaakjes, waarmee Leepe Jim zich bij voorkeur bezighield. „Wat heb je op die aanklacht te antwoorden, beschuldigde vroeg hij Felton streng. Jimmy glimlachte brutaal ze maakten hem niets „Die man vergist zich natuurlijk, meneer de rechter. Hij heeft het nummer niet goed onthou den, hij had 13435." „Nietwaar, 13433!" viel Crawford driftig uit. ,,Je hebt een gemeenen streek uitgehaald. Ik weet er alles van, giste renmiddag om twee uur heeft de hoofd agent van de Sweepstake je op mijn lot honderd pond uitbetaald." „Op mijn eigen lot," zei Jimmy, niet het minst van zijn stuk gebracht. Rechter Modison maakte een eind aan het getwist. „Hebt u bewijzen, dat u nummer 13433 inderdaad in uw bezit heeft gehad vroeg hij Crawford. „Kende misschien uw dochter het num mer uit haar hoofd V' Crawford schudde het hoofd. „Mijn dochter bemoeit zich nooit met die soort dingen, meneer de rechter. Ik heb het nummer wel opgeschreven, toen ik het kocht liier, in dit boekje." Hij reikte een beduimeld notitieboekje over. Het nummer stond tusschen aller lei aanteekeningen in, die reeds weken oud waren van vervalsching kon geen sprake zijn. „Hier heb ik het bewijs, dat het be wuste nummer inderdaad in het bezit is geweest van den aanklager," wendde de rechter zich opnieuw tot den beschul digde. „Volhard je bij je ontkenning t" Leepe Jimmy had zijn beruchte houding van wie-maakt-me-wat ver loren. Op schriftelijke bewijzen had hij het niet voorzien daar kwam meestal narigheid uit voort. Onrustig verschoof hij zich op zijn plaats, maar aan beken nen dacht hij zelfs niet. „Ik zweer, dat ik nergens van afweet, meneer de rechter," trachtte hij zich flink te houden. „Die man vergist zich, zeg ik nogmaals. Hij heeft het nummer verkeerd genoteerd, het was beslist 13435." „Jawel, we weten, wat die verzeke ringen van jou waard zijn," spotte rechter Modison. „Het zou de eerste maal zijn, als je eens bekende. De geschiedenis is me volkomen duidelijk. Je vernam door de radio, dat op nummer 13433 een prijs gevallen was, en toen dacht je een van je beruchte leepe streken uit te kunnen halen, door het lot te verwisselen. Die opzet slaagde en je zou voor de zóóveelste maal vrijuit gegaan zijn, als Crawford het nummer niet toevallig opgeschreven had. Ik aanvaard deze notitie als een wetti en overtuigend bewijs in deze zaak heb je misschien nog iets tot je verdedi ging aan te voeren, voor ik je vonnis Leepe Jimmy zag in, dat het zwendel- zaakje dezen keer verloren was hij begon te jammeren. „Ik heb het heuseli niet gedaan, meneer de rechter. Denk er toch aan, dat u een onschuldige naai de gevangenis zendtZoo'n gemeene streek zou nóóit bij mij opkomen ik hebik ben Stotterend zweeg hij rechter Modison had ongeduldig den hamer ter hand genomen, waarmee hij zijn von nissen bekrachtigde. „Gehoord de aanklacht van Crawford tegen Felton en na onderzoek van de beschuldiging, verklaar ik deze. Rechter Modison zweeg plotseling aan den ingang van de zaal klonk een opgewonden vrouwenstem. „Waar is mijn man „Eerbied voor de Wetviel rechter Modison scherp uit en de deurwaarder schoot haastig op de vrouw toe. „Meneer de rechter, 't is mijn vrouw en ik heb een zieken jongen thuis," fluisterde Crawford angstig. De booze uitdrukking verdween van rechter Modison's gelaat. „Hm, dat had anders wel even kunnen wachten," mompelde hij. Toen gaf hij met een gebaar te kennen, dat Crawford heen kon gaan. De aanklager snelde de zaal uit, maai hij keerde reeds na een seconde terug. Hij zag rood van opwinding en zijn stem beefde. „Meneer de rechter, kan ik de aan klacht nog intrekken V' stotterde hij. Rechter Modison was even verbaasd als nijdig zou Leepe Jimmy dan tóch den dans nog ontspringen „Jawel, u kunt de aanklacht nog intrekken," zei hij verstoord. „Maar waarom zou u dat doen U berokkent er zich een schade mee van honderd pond, weet u dat wel t" Crawford knikte en over zijn verlegen gelaat trok een breede grijns. „Tóch trek ik de aanklacht maar liever in. meneer de rechter. Mijn vrouw komt me daar juist vertellen, dat op nummer 13435 vanmorgen een prijs is gevallen van tienduizend pond Het was een sensatie, waarvan Jim Felton, hot zwendelaartje-in-alles-en- nog-wat, pardoes in de rechtszaal van zijn stokje ging. voor RIJKS- en GE MEENTE betrekkingen Kommies Politie Marechaussee Postbode HulpKeurmeester Sluiswachter Havenmeester Gemeentebode Administrateur Rijksklerk enz. enz. Vraagt gratis prasp. L. op TECHNISCH gebied voor PRAKTIJK en EXAMENS Bouwkunde Wegenbouw Werktuigkunde IJ zerconstructie Gastechniek Sanitair Koeltechniek Radiotechniek Carrosserietechn. Waterbouwk. Meubelmaken Vraagt gratis Betonbouw Chemie Machinebouw Chauff. mont. Watertechniek Verwarmingst. Electrotechn. Scheepsb.k. Schoenmaken Metselen N.O. Akten prospectus G in TEKENEN en ONT WERPEN voor: Reclame-ontwerpers Drukwerk-ontwerpers Schilders Etaleurs Decorateurs Typografen Amateurs Meubel -ontwerpers Port rettekenaars Akte M.O. N.O. L.O. enz. enz. Vraagt gratis prosp. E. ALGEMENE CURSUSSEN Algem. ontwikk. - U.L.O. - M.U.L.O. - Ned. taal - Stenografie - Frans - Duits - Engels - Boekhouden - Makelaar - Corrector - Journalist - Filiaalchef - Verkoper - Reiziger - Bedrijfsleider - enz. inlichtingen met studie-advies en proeflessen verstrekt kosteloos SOESTDIJKERSTRAATWEG 10a KET-4A6-0266A l'enseelschets van een A.B.C.-cursist tijdei zijn vierde studiemaand. „Eenvoudig zit Den", dit principe os rsus teneinde goed hier uitstekend in to< passing gebracht, evenals in de teekenin hiernaast. "F\e teekengave is veel vaker aanwezig dan men vermoedt Velen zijn er mee be giftigd, maar zij hebben van hun talent geen profijt weten te trekken. Het is veel te weinig bekend hoe spoedig deze gave tot ontplooiing te brengen is. Met behulp van een beproefde methode, met een weinig initiatief en een middelmatigen aanleg kunt U die heerlijke vorming ondergaan, die zooveel vreugde en voordeel in Uw leven zal brengen. Door den A B.C.-Teekencursus leert U vlug en gemakkelijk thuis teekenen in Uw vrije uurtjes U ontvangt strikt per soonlijk onderwijs van de beste leerkrachten. Vanaf het begin ontwerpt U zelf schetsen, portretteekeningen. landschappen enz. Twin tigjarige ondervinding heeft den A. B. C - Teekencursus in staat gesteld, alle nuttelooze theorie over boord te zetten, alle tijdver morsen te voorkomen Zelfs vóór het einde van den cursus zult U dan ook reeds, al naar mate van Uw vaardig heid en enthousiasme, Uw inkomsten kunnen verhoogen door Uw werkstukken in geld om te zetten. De A. B. C- Teekencursus heeft zoo juist 'n wonderlijk mooi modern prospectus no j> Slechts na korten tijil studie zond een A.B.C.-eursist ons bijgaande zeer eenooudige maar ook reeds zeer levendige schets en gaf daarmede blijk oan op den goeden „A.B.C.-megvan snellen vooruitgang te zijn. 175 in albumvorm doen verschijnen. Schaf U kosteloos dit prachtige album aan. Het is een fraai geïllustreerd tijdschrift. Door de uiteenzetting, die U daarin zult aantreffen omtrent den A.B.C.-Teekencursus, bevat dat album al min of meer 'n eerste teekenles. Bladzij voor bladzij, temidden van de meest uiteenloopende illustraties, zult U kosteloos in dat album kunnen waarnemen hoe de leerlingen van den A B C.-Teekencursus on derricht ontvangen, waardoor ze zeer spoedig van het gekrabbel van den amateur gebracht worden tot de zekerheid, de vreugde, het voordeel van den teekenaar, van den artist. U moet de hier geboden kansen leeren kennen U moet het interessante kostelooze album no. 175 van den A.B.C.-Teekencursus, dat zoojuist verschenen is, gelezen hebben. Vul onderstaande coupon in en zend die zonder tijdverlies aan ons op. I———— I erzend deze coupon vandaag noz. De A.B.C.-Teekencursus Zwart janstraat 138, Rotterdam Izende mij gratis en zonder eenige verplichting mijnerzijds het album no. 175, waaruit ik alle I bijzonderheden van den A.B.C.-Teekencursus I kan vernemen. Met deze omslag h, enkelen catalo, ft een der A.B.C n het lesgeld i cursus ruimschoot: ■rdiend. Beroep: Nauwkeurig adres

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 13