te houden, die in 1394 verplaatst werd naar Maandag. In 1418 kregen al de bewoners van het eiland Baarland vrijdom van markt- en waag gelden, benevens van alle tollen in Brabant en Holland. Dat de markt moest bloeien was geen wonder. Geen enkele boer mocht zijn producten elders ver- koopen. Alleen door een zeker bedrag te storten, kon hij ontheffing krijgen en er mee naar Ter Goes of Middelburg gaan. Tij dens den 80-jarigen oorlog ging de weekmarkt te niet. Wel werd ze 23 Oct. 1673 weer hersteld, maar dit was van korten duur. Uit de geschiedenis is bekend, dat de edelman Hugo van Baarland in 1295 deelnam aan den aanslag op het leven van Graaf Ploris V. Dienten gevolge werd hij gcrad- De Vaate, de typische drenkplaats voor het vee te Baarland, met de bekende histo rische leeuwtjes, die de herinnering aan de vergane bouwwerken uit de middel eeuwen levendig houden. Het Huis te Baarland, zooals het in de achttiende eeuw nog temidden van zijn De achterzijde van het Huis te Baarland grachten, gelegen was. in het midden van de achttiende eeuw. A'oy in 1G06 herinnerde deze machtige bouwval aan het eertijds zoo glorierijke slot. braakt en werden zijn goederen verbeurd verklaard. Uit het geslacht van Baarland is een zekere Adriaan, die omstreeks 1480 geboren is, hoogleeraar te Leuven geweest, terwijl Hubert een beroemd geneesheer was te Namen. Matheus van Baarland was omstreeks 1580 burgemeester van Goes. Ten tijde van den oorlog met Spanje was er ook een zekere Jacob Smit van Baarland. Deze was Deed hij dit uit vrees verwant aan de hoofden der Spaansche partij in ons land. Daardoor ver kreeg hij het gewichtige ambt van baljuw vanVlis- singen, dat hij bekleedde in het jaar 1572, toen de bewoners naar Oranje overgingen. Smit van Baarland gaf van het ge beurde onmiddellijk ken nis aan zijn neef, den gouverneur van Zeeland, maar bedankte tegelijk voor het baljuwschap. Geenszins, maar, hoewel zijn ambt hem van Spaansche zijde was opge dragen, was hij toch in zijn hart de partij van den opstand toegedaan. Hij onderhield met Prins Willem van Oranje geheime briefwisseling en kon nu, door zijn betrekking prijs te geven, met een vrij geweten zich scharen aan de zijde van Oranje. De Prins belastte hsm nu opnieuw met hetzelfde ambt en benoemde hem bovendien tot gouverneur van Walcheren. Van zijn vroegere glorie beroofd, is Baarland een welhaast vergeten plaatsje. Er is thans weinig schoons aan. De breede dorpsstraat ligt er eenzaam en verlaten, als treurende over haar vroegeren luister. Het wapen van Baarland is een gouden veld, waarop een beer. Het gemeentehuis is een eenvoudig gebouw. Binnen hangt een groote foto van den vervallen toren te Bakendorp. Ter zijde van het gemeente huis hangen de z.g. „sc.handsteenen". Het zijn een paar witte, platte en fleschvormige steenen, door kettingen aan elkaar verbonden. Men noemde ze „steenen der wet". Zij waren daar opgehangen tot afschrik van vrouwen, die zich door hare driften tot gekijf of vechten lieten meesleepen. De schuldige werden de steenen omgehangen en door de gerechtsdienaren werd zij onder beschimping en bespotting der menigte rondgeleid. In 1840 werd het slot afgebroken. De fraaie schilderstukken, die het bevatte, verhuisden naar het Museum te Amsterdam. A. M. WESSELS.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 17