hebben aanleiding gegeven tot sensationeele ge ruchten, bedriegerijen en speculaties. Een geheel boek en een zeer overtuigend boek werd geschreven om te bewijzen dat Anastasia, de jongste dochter van den Czaar, ontsnapte en nog steeds in leven is. Maar een ander boek, en een niet minder overtuigend, ontzenuwt alle argumenten welke de promotor van Anastasia'» aanspraken als onbe twistbaar meent te kunnen aanvoeren. Het incest gezaghebbende rapport, dat we kennen, is opgemaakt door Nicholas Sokoloff, den hoofd magistraat der Witten, die na den val van Jeka- tcrinenburg van hen opdracht kreeg een diepgaand en minutieus onderzoek in te stellen. Dit onderzoek was een meesterstuk in z'n soort. Het liet geen middel onbeproefd en geen bruikbaar getuigenis werd verwaarloosd, teneinde de juiste toedracht der feiten te leeren kennen. Die toedracht werd vastgesteld aan de hand van aanwijzingen en inlichtingen van getuigen, die bij de misdaad betrokken waren geweest, doch wier aandeel erin van zoo'n onschuldig karakter was, dat zij het durfden wagen in Jekaterinenburg te blijven en het binnenrukken van de Witten af te wachten. Daarbij moesten zij er ook nog rekening mee houden, dat de Bolsjewisten en de voornaamste daders van den moord wel eens spoedig als machthebbers in Jeka terinenburg terug konden keeren, belust, zich met moord en doodslag op een ieder te wreken, die zijn mond voorbij had gepraat. In weerwil van al deze moeilijkheden stelden de onderzoekers uit allerlei bewijsmateriaal, afkomstig uit de tweede hand, een over liet algemeen betrouw baar overzicht samen van de bloedige gebeurtenissen. Dit overzicht onthulde de geheele afschuwelijke onmenschelijkheid van den moord. Het gaf boven dien de namen en de levensbeschrijvingen van de moordenaars aan de openbare schande prijs en brandmerkte hen als de weerzinwekkendste mis dadigers in heel de Russische geschiedenis. De wereld moest ecliler zeventien jaar wachten, voor zij de geschiedkundige waarheid aangaande den moord te hooren zou krijgen uit den mond van een der moordenaars zelf, een der voornaamste beulen, die in een doldriftige stemming een vermetele en openhartige bekentenis aflegde. Zijn biechtvader was ik, hetgeen ik dankte aan een vreemden samen loop van omstandigheden. Teneinde de laatst onthulde bijzonderheden van de slotakte van het vreeselijk drama der Romanoffs goed te kunnen begrijpen is het echter noodzakelijk, eerst even de gebeurtenissen na te gaan, die er aan leiding toe gaven. De voorgeschiedenis Clechts weinig heerscliers in de geschiedenis zijn zoo vervolgd geworden door tragiek en ongeluk, of zoo blind en doof voor de lessen ervan gebleven, als de laatste Czaar aller Russen. Nicolaas II was nog slechts een kind. toen zijn grootvader Alexander II door een nihilistische bom aan stukken werd gereten. Zijn vader Alexander III gelukte het. Rusland aan de spits te brengen van zijn keizerlijke macht en glorie. Maar hij stelde hoegenaamd geen belang in zijn oudsten zoon en bleef volkomen in gebreke hem een opvoeding te geven, die den toekom- stigen Czaar paste. De jonge Nicolaas leefde het verborgen bestaan van een kasplant in een paleistuin, zorgvuldig behoed voor alle nadeelige invloeden van buiten, maar dan ook volkomen onbekend met het leven daarbuiten. Toen hij in het jaar 1894, op 26-jarigen leeftijd, den troon besteeg, ontpopte hij zich als een zachtmoedig, onbeduidend menseh met een onstand vastig karakter. De aanvaarding zijner regeering ging ongelukkiger wijs gepaard met een zeer tragische gebeurtenis, die een noodlottigen invloed uitoefende op de toch reeds aarzelende houding, die hij tegenover het leven aannam. Bij gelegenheid van zijn kroning werden namelijk niet minder dan drieduizend menscken doodgedrukt van een massa, die zich voor de poort van een feestpark verzameld had, waar giften zouden worden uitgereikt. Later, bij zijn kroningsfeest, ontgleed bovendien het symbool van zijn Souvereini- teit aan zijn schouder en viel op den grond. Fatalis tisch van natuur beschouwde hij deze twee slechte Een keizerlijke picnie tijdens een zom eruit stapje. voorteekenen als vinger wijzingen van den hemel, dat hij als regeerder On welgevallig en veroordeeld was, en liever dan zich te verzetten tegon zijn nood lot, aanvaardde hij het berustend. De geschiedschrijvers ontdekken slechts één karaktertrek in Nicolaas II, die algemeen geprezen werd een trek, die jam merlijk genoeg meer dan iets anders tot zijn onge lukkig einde zon bijdra gen namelijk zijn harts tochtelijke en levenslange liefde voor zijn jonge en in haar jeugd buitenge woon schoone gade, een Duitsclie prinses uit het kleine hertogdom Hessen. Zij traden kort voor de kroning in het huwelijk, Nicolaas op 26-jarigen, zijn bruid op 22-jarigen leeftijd. Eenmaal op den troon gezeten bewees Czarina Alexandra al heel spoe dig, dat zij een even wils krachtige en standvastige persoonlijkheid was, als haar echtgenoot slap. lus teloos en onbekwaam. Met heel haar hart en ziel hing zij aan liet autocratisch regiem en streed zij voor de handhaving ervan. Dit streven, tegen de wielende en kokende stroomingen van den tijd in, was te gevaarlijker, wijl zij lijdend was aan chro nische neurosis, behept met een godsdienstig mys ticisme. aan zwaarmoedigheid leed en een hvste- rischen aanleg liezat, die zich vooral manifesteerde, als zij werd tegengewerkt. Bij al die gebreken bezat de Czarina echter ook schoone en edele karaktereigenschappen. Tijdens de eerste jaren van den oorlog, bijvoorbeeld, werkte zij schier dag en nacht aan de organisatie van haar oorlogshospitalen. En geen Kozak in liet leger van den Czaar kon een beter soldaat en een trouwer vaderlander zijn dan de Czarina, die toch tot in merg en been een Duitsclie was. Haar overigens goedbedoelde inmenging in de regeering der Romanoffs was echter fataal, zoowel voor Rusland als voor de dynastie. Het was haar Nicolaas 11 besteeg in 1894, op 26-jarigen leef tijd, den troon der Roma noffs als Czaar aller Rus sen. Zijn eenzijdige, voor een toekomstig heerseher schier verwaarloosd te noemen o)>roeding was oorzaak, dat ile van nature bescheiden en twijfelmoe dige vorst als een gevoelig, maar hulpeloos kind stond tegenover 't luimende leven, zijn woelige onderdanen en de brandende vraag stukken van den nieuw eren tijd. Als lieerscher een tragische figuur, die ook op tragische wijze aan zijn einde kwam inden nacht van 16 .Juli 1918 werd hij met zijn heele gezin te Jekaterinenburg door de Jlólsjewisten vermoord. invloed, die den karak- terzwakken en aarzelen den Czaar van de eene (lomheid lot de andere aanzette, die hem tot verzet en onderdrukking prikkelde van elke voor uitstrevende staatkundige beweging, hem deed be sluiten tot den rampspoe- digen oorlog met Japan, en (lie hem in het jaar 1905 het noodlottige bevel in den mond gaf, te vuren op de arbeidersdelegatie, die tegen het verbod in het Winterpaleis naderde, tengevolge waarvan een honderdtal van deze afgevaardigden den dood vond. 1 deze en nog veel meer andere grieven namen het volk in tegen den Czaar. Hij werd gehaat en veracht. De geest van den opstand, lang met geweld onderdrukt, stak, getergd door de onbekwaamheid van Nicolaas II en door het despotisch streven van de Czarina, steeds driester den kop op. Met het (loei deze revolutionnaire beweging te verlammen en af te schrikken werden in den loop der jaren duizenden politieke tegenstanders naar de gevangenissen en mijnen in Siberië verbannen. Tot hen behoorden ook Nikolai Lenin en Peter Ermakov. Alsof (1e 'zaai nog niet genoeg onheil te verduren had, bezocht het noodlot hem ook nog in zijn familie leven. Zoo werden hem vier dochters achter elkaar geboren, terwijl licel Rusland om een troonopvolger

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 5