bad. Doch eindelijk, in het jaar 1904, werden deze gebeden verhoord. De Czarina schonk het levens licht aan een zoon, die Alexis werd gedoopt. Bijna terstond na de geboorte constateerden de dokters echter, dat de Czarewitch lijdende was aan hemophilia, een bloedziekte die erfelijk was in de familie van zijn moeder en die een bron van leed voor het kind zou worden. Anna Viroubova, de vertrouwelinge en in tiemste vriendin van de Czarina, schrijft er in haar ..Herinneringen aan het Russische Hof" onder meer het volgende over „Het kortstondige leven van den Czarewitch, het, liefste en aardigste kind dat men zich kan voor stellen, was een aaneenschakeling van kwellende ziekten, die alle hun oorsprong vonden in deze aangeboren ramp. Het voortdurende lijden van het kind werd slechts geëvenaard door dat van zijn ouders, in het bijzonder door dat van zijn moeder, die nauwelijks een dag van werkelijk geluk meer heeft gekend toen zij eenmaal besefte tot welk ellendig levenslot haar zoon gedoemd scheen." I Aeze ongeneeslijke ziekte veroordeelde den onge- lukkigen Czarewitch gedurende heel zijn korte leven een door pijn gefolterde invalide te blijven. Wie kan het de wanhopige moeder onder die om standigheden verwijten, dat zij op zekeren dag, nadat alle te hulp geroepen geneesheeren onmachtig gebleken waren het. kind te genezen, of zelfs maar zijn lijden te verlichten, den ongeletterden maar listigen boerenpope Rasputin in het paleis noodigde. van wien zij vernomen had, dat hij in zijn handen en in zijn blik merkwaardige genezende krachten bezat En wie zal het haar kwalijk nemen, dat zij hem aan haar hofhouding verbond toen werkelijk bleek, dat hij door middel van hypnotische kracht in staat was, de pijnen van het gemartelde kind oogenblikkelijk te verminderen De geschiedenis van Rasputin is overigens van algemeene bekendheid, zoodat zij hier niet behoeft te worden herhaald. De geruchten van zijn staag groeienderi invloed aan het hof en van de schanda len, die eruit voortvloeiden schandalen, deels be rustend op de werkelijk heid en anderdeels slechts boosaardige verzinsels drongen weldra door tot het volk en verbreidden zich tot aan de uiterste grenzen van Rusland. Die werkelijke en ver meende schandalen, waar mee ijverig gecolporteerd werd, namen in het jaar 1916 dergelijke afmetingen aan, dat zij den Czaar be roofden van het laatste armzalige restje sympathie en steun, waarop hij nog had mogen rekenen. Ten einde het verloren vertrou wen terug te winnen liet hij zich door de Czarina over reden het oppercommando over het leger op zich te nemen. Het was zijn laatste en grootste domheid, want hij verscheen aan zijn troe pen, op wier trouw hij zich al niet meer verlaten kon. als een belachelijk en sen timenteel groot kind, dat zich vermomd had met een baard en verkleed met een generaalsuniform. Op 15 Maart 1917, toen de revolutionnairen onder aanvoering van Kerensky nog overal in bedwang gehouden konden worden, werd Nicolaas II geprest afstand van den troon te doen. Vier dagen later verloor hij ook zijn vrijheid en werd hij met zijn geheele gezin door de voorloopige regeering gevangen gezet. Kort vóór het aftreden van den Czaar was de Czarina, opgeschrikt door den ontstellenden loop der gebeurtenissen, ernstig besloten geweest de kinderen naar Engeland of Zweden te zenden, teneinde daar geregelder tijden af tc wachten. De gelegenheid om te vluchten was toen nog vrij gunstig, doch nauwe lijks stond het plan vast, of de kinderen kregen alle vijf tegelijk een zwaren aanval van mazelen te verduren. En toen zij weer zoover waren, dat zij konden reizen, waren zij gevangenen en was de kans om-te vluchten in rook vervlogen. Als voorloopige gevangenis van het Czaristiseh gezin diende hun eigen paleis te Tsarkoye Selo, twintig mijlen buiten St. Petersburg gelegen en omgeven door prachtige tuinen. Hier leefden zij even zorgeloos als in vroeger dagen. De Czaar maaide het grasveld van den tuin, roeide op het meer, zaagde hout, hield punctueel zijn ongeloofelijk onbenullig dagboek en zijn weerrapporten bij, en ontving bezoeken van Kerensky. Geheel alsof er niets ernstigere in het leven bestond. Maar buiten de paleistuinen was Rusland één laaiend vuur. Kerensky, die de groeiende macht van Lenin en zijn meedoogenloozen aanhang begon te vreezen, zette in Augustus 1917 de geheele Czaris- tische familie in den trein en zond hen naar een andere en minder prettige gevangenis in de Siberische stad Tobolsk. Drie maanden later, in November 1917, werd zijn voorloopige regeering verdreven door de Bolsjewisten, onder aanvoering van Lenin. De burgeroorlog woedde in het gansche Rusland. Arbeiders, boeren en gedroste frontsoldaten vormden Raden en gingen tè werk. alsof zij het hoofd verloren hadden. En intussclien smeedden de Royalisten Gelukkige beelden wit een reeds vergrijsd verleden. Links: Czarewitch Nicolaas en zijn bruid, prinses Alice van Hessen. Rechts: Groot hertog Ernst Ludwig van Hessen en prinses Melitta van Cobwrg, die later hun verloving verbraken. talrijke plannen, die ten doel hadden den Czaar en zijn gezin te bevrijden en heimelijk naar Engeland over te brengen. In Tobolsk waren zooveel van hun agenten de gelederen der Rooden binnengeslopen, dat de volkscommissarissen aldaar besloten, de Romanoffs naar de stad Jekaterinenburg te zenden, die driehonderd mijlen dichter bij Moskou gelegen was en welker bevolking het Roode bewind gunstiger gezind was, dan die van Tobolsk, terwijl het ook als garnizoensplaats de voorkeur verdiende. De Czarewitch was echter lijdend en kon op dat oogenblik onmogelijk worden vervoerd. Niettemin werd den Czaar bevolen zich gereed te maken voor het vertrek en alvast vooruit te reizen. Dit bevel stelde de Czarina voor de hartbrekende keus tusschen haar echtgenoot en haar zoon. Zij liet zich bij haar beslissing leiden door practische overwegingen. Beiden hadden zij steun noodig, de echtgenoot en het kind. Maar Alexis had den huisdokter en de Czaar had niemand. En dus besloot zij hèm te volgen, die haar steun het meest noodig zou hebben, wijl hij in het gróótste gevaar scheen te verkeeren haar echtgenoot. Dit, besluit, dat zij eerst nam na een urenlangen wanhopigen strijd tusschen haar trouw aan den Czaar en haar moederliefde, scheurde haar hart schier uiteen. Zij liet haar zieke kind achter en vergezelde haar echtgenoot, vreezend dat zijn leven het meest bedreigd werd. Als hij sterven moest, dan wilde zij met hem sterven Een verijdelde vlucht nPoen zij en de Czaar vertrokken, namen zij hun dochter Maria mee, terwijl de drie andere meisjes bij Alexis achterbleven. De afspraak was, dat zij hen zoo spoedig mogelijk naar Jekate rinenburg zouden volgen. De bevelvoerder van het escorte, dat den Czaar overbracht, bewogen door medelijden met de felle smart van de Czarina en voorvoelend, dat zij en Maria ermee gebaat zouden zijn, als zij in de hoofdstad van de natie verbleven, trachtte nog met den trein naar Moskou door te vluchten. Doch zijn toeleg werd ontdekt en nadat men hem het commando had ontnomen, werden zij gedwongen naar Jekate rinenburg terug te keeren. Het geschiktste en beste huis in deze stad behoorde aan een rijken koopman toe, een zekeren Ipatiev. Men verdreef hem eruit en installeerde er de Roma noffs. Rond drie zijden van het huis werd een houten schutting opgetrokken van tien voet hoogte de vierde zijde zag uit op een gesloten tuin. Een officier en acht soldaten werden voorts nog belast met de bewaking van de ingangen. Voor de verdediging van Jekaterinenburg tegen een opmarech van de Royalisten, die zich hadden geformeerd tot het zoogenaamde „Witte Leger", bezat de stad een garnizoen van verscheidene duizenden Bolsjewisten een armzalig leger, dat uit ongeregelde troepen bestond. De eigenlijke heerscheres van de stad was echter de bekende „Tsjeka", een geheime, over heel Rusland vertakte organisatie, opgericht met het doel de contra revolutie te smoren en de speculatie uit te roeien. Zij „regeerde" door koelbloedig iedereen te ver moorden, die verdacht werd den Bolsjewistisclien opstand niet met hart en ziel aan te hangen. Evenals overal elders, waren bij de Tsjeka in Jekaterinenburg 'n groot aantal beroepsmoordenaars en andere schurken ingelijfd. Voor het meerendeel waren dit Letten, of gewetenlooze Oostenrijksch- Hongaareche krijgsgevangenen of Chineezen. In Jekaterinenburg heette een der bestuurders van dit moordenaarecomité Yourovsky een wreede, fanatieke Bolsjewistzijn chef-medemoordenaar was de 36-jarige ex-galeiboef Peter Ermakov. Dit waren de individuen, aan wier hoede men het Czaristiseh gezin had toevertrouwd. Twee en een halve maand nadat zij de Romanoffs in handen hadden klonken er kort na één uur in den nacht vanuit het souterrain van Ipatiev's huis gedempte knallen, die deden denken aan geweervuur. Het was het knallen der schoten, waarmee de Czaristisehe familie werd afgeslacht en die thans na zeventien jaar nog hun echo over de wereld doen weerklinken... \/*oorzien van deze en nog vele andere gegevens ba - treffende het leven en den dóód van de Czaren- familie stapte ik op zekeren «lag in Moskou in den Transsiberisehen trein, die mij in twee etmalen

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 6