EERSTE VERVOLG Yourovsky gal aniwoord mei zijn pistool - hij schoot den Czaar midden in hel gezicht. VOORDAT wij, aan de hand van Ermakov's gruwelijke bekentenis, den historischen loop der gebeurtenissen met betrek king tot den dood der Czaristische familie vervolgen, keeren wij, ten einde een verklaring te zoeken voor de met niets te vergelijken gevoelloosheid, waarmee de afschu welijke misdaad gepleegd werd, even tot Ermakov's verleden terug. innerlijk reeds geheel voos ook uiterlijke teekenen van ontbinding te vertoonen. Het leger werd onbe trouwbaar, de arbeiders in de munitiefabrieken sta ken de hoofden bij elkaar en in Moskou kenden de politieke en militaire doktoren, die over het leven van de snel aftakelende dynastie moesten waken, nog slechts één kwakzalversmiddel om haar te redden zij moest grondig gereinigd worden van alle para sieten, die haar inwendig verteerden. Bij duizenden werden de revolutionnairen uit hun verborgen schuilhoeken gesleurd en naar Siberië verbannen. Daar voegden zij zich bij Ermakov. Maar dergelijke draconische maatregelen konden den eorrupten en doodzieken Staat allang niet meer redden. De aardbeving, die al wat oud of vermolmd was in Rusland vernietigen zou, was in aantocht en deed haar onderaardsch gerommel reeds hooren tot diep in Siberië. Van strenge discipline was in de ge vangenkampen al geen sprake meer de gevange nen liepen er even vrij in en uit, als bevonden zij zich thuis. In Maart 1917 vernamen de verbannenen bij ge ruchte, dat er muiterij was uitgebroken in het leger, (lat tegen Duitschland vocht en dat de Czaar een gevangene was. Geestdriftig vertrokken zij in massa naar Europeesch Rusland, om zich bij de revolutie te voegen. Hun naaste bestemming was Jekaterinen- burg, Ermakov's woonplaats. En aan hun hoofd marcheerde Ermakov zelf. Hij wees hun den weg met bloed elke royalist, dien hij tegen kwam op zijn marschroute, liet het leven in zijn handen. Intusschen sloten de royalisten zich aaneen tot een geordend leger. Zij noem den zich de „Witten", ter onderscheiding van de „Rooden", waarmee de revolu tionnairen aangeduid werden. In dit Witte leger lieten allen zich opnemen, die het Czarisme gunstig gezind waren, hetzij uit overtuiging, of omdat zij schade of ge vaar van een omwenteling te duchten had den. Heldhaftig en wanhopig verzetten zij zich tegen de Bolsjewistische vloedgolf en nu eens oprukkend en dan weer wijkend, slachtten zij daar in Siberië evenveel Roo den af, als de Rooden Witten afslachtten. Over en weer richtte men een bloedbad aan, waarvan de afgrijselijkheid elke ver beelding tartte. Deze episode uit Ermakov's levensloop vernam ik uit zijn eigen mond. Zij vormde de inleiding van zijn sensationeele beken tenis, alsof hij me een verklaring aan de hand wilde doen van het ongeloofelijk beestachtige, dat erop volgde. En dl dien tijd, gedurende heel dat verbijsterende interview, zat ik daar op den rand van zijn bed. Ik was in het geheel niet van plan geweest zoo lang te blijven. Maar ik was totaal vergeten, wat ik alle maal van plan was geweest. Ik bleef zitten en Er makov's vrouw vergat, mij aan zijn toestand te herinneren en dat het tijd was om heen te gaan. Blijkbaar had zij van deze episode uit het verleden van haar man zelf nooit gehoord. Roerloos, met geboeide overgave, bleven wij drieën luisteren, terwijl Ermakov schijnbaar zonder eenige terug houding de kwellende herinneringen aan die dagen ophaalde. Toch, ofschoon hij openhartig leek. was hij niet geheel oprecht. Eén schandelijk hoofdstuk uit zijn leven verzweeg hij beter gezegd, hij las het ons mooier voor, dan het in werkelijkheid luiden moest. De officieele aanteekeningen in het archief van Jekaterinenburg, die den Witten in handen vielen, toen zij na den moord op den Czaar de stad innamen, stelden namelijk onomstootelijk vast, dat Peter Er makov niet zoozeer in ballingschap was gezonden wegens zijn revolutioniiaire gezindheid of staats- Peter Zacharovitch Ermakov had langen tijd, voordat de moord op de Romanoffs plaats vond, een leerschool in het leven doorgemaakt, die hem langzamerhand in de goede gemoedsgesteldheid bracht voor de verschrikkelijke rol, die hem in de geschiedenis der Czarendynastie zou wor den toebedeeld. Hij bezat een heerschzuchtig en fana tiek karakter en was fel tegen het Czarisme gekant. Tussehen zijn twintigste en vijf en twintigste jaar, in het tijdvak 19021907, toen hij in of nabij Je- katerinenburg woonde, werd hij. onder beschuldiging van revolutionnaire agitatie en terroristische activi teit, driemaal door de geheime politie gearresteerd en in dè gevangenis opgesloten. Elke arrestatie deed zijn woede en haat jegens het Czaristisch regiem groeien elk verblijf in de gevangenis benutte hij tot het smeden van nóg wanhopiger samenzweringen. Toen hij dan ook voor de vierde maal gevangen werd genomen, werd hij levenslang verbannen naar een Siberisch concentratiekamp Dit vonnis kon alleen zijn haat nog feller aanwak keren. Binnen de muren van het gevangenkamp kwam hij even woedend in opstand als daarbuiten. Teneinde hem te beteugelen werd hij mishandeld, tot vasten en hongerlijden gedoemd en in boeien geklonken. Ruim een jaar lang droeg hij handboeien zij lieten breede, purperen striemen rond zijn polsen achter. En meer dan eens ontsnapte hij maar ter nauwernood aan een executie. Maar dat alles was niet in staat zijn opstandigen geest te breken. Hij dorstte naar wraak en de haat verteerde hem als een vuur. I'i het jaar 1916 begon het Czaristisch Rusland

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 4